Jedynie prawda jest ciekawa


"Wyborcza" chce bojkotu Godziny "W"

30.07.2013

„To wezwanie odniesie skutek odwrotny od zamierzonego – bojkot będzie, ale „Gazety” i tego, co ona propaguje” – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Leszek Żebrowski.

Stefczyk.info: „W tym roku 1 sierpnia w Godzinę W na cmentarz nie przyjdę. Przyjdę wieczorem, gdy nie będzie tam już krzykaczy, polityków celebrytów, którzy przychodzą tylko po to, by zebrać oklaski. Przyjdę, gdy pozostaną już tylko powstańcy i warszawiacy odwiedzający cmentarz z wewnętrznej potrzeby” – pisze Jerzy S. Majewski na łamach >>Gazety Wyborczej”<<. Jak należy interpretować te słowa? Wynika z nich, że na Powązki z wewnętrznej potrzeby przychodzi się tylko wieczorem, nie w godzinę „W”.

Leszek Żebrowski, historyk, publicysta, autor książek.: Nikt nie zmusza tego dziennikarza do uczestnictwa w wydarzeniu, które jest spontaniczne. To nie 1 maja do 1989 r., gdy komuna ludzi zapędzała na pochody… W tych słowach można wyczuć niezbyt zakamuflowane wezwanie do bojkotu. Skoro ludzie nie chcą czcić tego święta tak, jak nakazuje „GW”, to nie powinni wcale w tym uczestniczyć.  Ale wyrosło pokolenie wolne od takich nakazów i zakazów, dla którego „GW” nie jest autorytetem, nawet wprost przeciwnie. Przyjdą ci, którzy chcą, to jest akt woli i potrzeba sumienia, być tam, na grobach Powstańców. I tak powinno być. To wezwanie odniesie skutek odwrotny od zamierzonego – bojkot będzie, ale „Gazety” i tego, co ona propaguje.

Jerzy Majewski obwieścił, że o 17 pod pomnikiem Gloria Victis znajdą się tylko „zwolennicy PiS, słuchaczy Radia Maryja, narodowcy, wrogowie obecnie rządzących - jednym słowem tych wszyscy, którzy mylą uroczystości z wiecem partyjnym, a rocznicę powstania odkryli dla siebie kilka lat temu”. Ta wypowiedź zdaje się sugerować, że zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości, słuchacze Radia Maryja i narodowcy po pierwsze nie mają prawa do świętowania rocznicy Powstania, a po drugie – że wszyscy, którzy pojawią się na Powązkach o 17 należą właśnie do którejś z tych grup. Jakiego rodzaju to zabieg? 

Skoro Jerzego Majewskiego nie będzie o godzinie „W” na Powązkach (i jemu podobnych), to przecież nie może wiedzieć, kto będzie. Przyjdą tam wszyscy Ci, którzy szanują tradycję i rozumieją wielkość tamtej ofiary.  Dziennikarz „GW” reprezentuje podejście: „kto nie z nami, ten przeciw nam”, ale to już było, bo to tradycja stalinowska. Jeśli p. Majewski tego nie rozumie, powinien popytać o takie zaszłości niektórych z założycieli tejże gazety, z pewnością mu to wytłumaczą. Jeszcze jedno: p. Majewski uważa, że ci, którzy obecnie uroczyście obchodzą kolejne rocznice godziny „W”, to osoby, które odkryły dla siebie to święto zalewie… „kilka lat temu”. Co to za poczucie wyższości? „GW” odkryła dla siebie Powstanie Warszawskie też nie tak dawno, bo zaledwie 18 lat temu. Należy wspomnieć skandaliczne artykuły Adama Michnika i Michała Cichego w 50.rocznicę Powstania Warszawskiego…

Konkluzją lektury tekstu Majewskiego powinna stać się decyzja o niepojawieniu się w Godzinę W na Powązkach. Taka decyzja ma stanowić przejaw świadomego patriotyzmu. Czy to nie absurd?

Dla tych środowisk nowoczesny patriotyzm to sprzątanie psich kup i regularne opłacanie abonamentu rtv. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby p. Majewski wraz z zespołem redakcyjnym, ubrani np. w czerwone kubraki, przeczesali warszawskie trawniki. Obie strony będą zadowolone i nie wejdą sobie w drogę.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Żurek

[fot. Facebook]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook