Jedynie prawda jest ciekawa


Musimy zobaczyć w nich Polaków

06.09.2013

Musimy dać im relacje, kontakty, które posłużą do wchodzenia na rynek pracy, otwierania swoich firm, etc. Samo mieszkanie i edukacja dadzą niewiele. Musimy zobaczyć w nich po prostu Polaków – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Maciej Gnyszka, założyciel Towarzystw Biznesowych, który podjął się wsparcia, pomocy i remontu szkoły dla Polaków ze Wschodu.

Stefczyk.info: Polskę nie tyle czeka katastrofa demograficzna, co ta katastrofa już jest. Z drugiej strony patrząc na Europę zachodnią widzimy, że multi-kulti to porażka. Jak w tym kontekście oznacza akcja WitajciewDomu.pl, związana ze sprowadzaniem naszych rodaków ze Wschodu?

Maciej Gnyszka: Nie ma chyba nikogo, kto uważa, że multi-kulti, to poważna droga dla kogokolwiek. Dzięki Bogu. W pewien sposób Kolegium św. Stanisława Kostki, które działa już od kilkunastu lat już teraz przyczynia się do sprowadzania naszych Rodaków do Polski. Z opowiadań Pani Dyrektor wiem, że bardzo często nauka dziecka w Polsce, liceum, a potem studia są wystarczającym powodem dla rodziny, by starać się o przeprowadzkę do Polski. Bardzo często kontakty, które córka, czy syn w Polsce nawiązali stają się później przepustką do pełnej integracji całej rodziny w Polsce. Sama działalność Kolegium koncentruje się na edukacji młodego pokolenia Polaków ze Wschodu. Ci, którzy zostaną - zwykle ściągają swoje rodziny. Ci, którzy wracają w swoje strony budują nową propolską elitę, z reguły najlepiej wykształconą w całej okolicy, nawet na tle ludności rdzennej.
 
Wiemy, że Polacy, którzy wracają do Ojczyzny z wygnania często natrafiają na jeszcze większe trudności w znalezieniu pracy i osiedleniu się, niż tam skąd przybyli. Jak im pomagać?

Moim zdaniem najlepsze, co możemy im dać, to po pierwsze edukacja - zarówno językowa, jak i ogólna. Po drugie zaś - środowisko, w które będą mogli wsiąknąć. Musimy dać im relacje, kontakty, które posłużą do wchodzenia na rynek pracy, otwierania swoich firm, etc. Samo mieszkanie i edukacja dadzą niewiele. Musimy zobaczyć w nich po prostu Polaków. Jako założyciel Towarzystw Biznesowych mogę raz jeszcze tylko podkreślić, że networking (bo o to tu w gruncie rzeczy chodzi), to szalenie istotna rzecz także dla naszych Rodaków ze Wschodu.
 
Czy uważa pan, że ta akcja może jakoś wpłynąć na władze aby rozpoczęły wreszcie aktywny udział w pomocy dla naszych Rodaków ze Wschodu?

Nadziei nie tracę nigdy, więc powiem krótko: mam taką nadzieję.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Rozmawiał Arkady Saulski

[fot. witajciewdomu.blogspot.com]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook