Jedynie prawda jest ciekawa


Musimy zobaczyć w nich Polaków

06.09.2013

Musimy dać im relacje, kontakty, które posłużą do wchodzenia na rynek pracy, otwierania swoich firm, etc. Samo mieszkanie i edukacja dadzą niewiele. Musimy zobaczyć w nich po prostu Polaków – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Maciej Gnyszka, założyciel Towarzystw Biznesowych, który podjął się wsparcia, pomocy i remontu szkoły dla Polaków ze Wschodu.

Stefczyk.info: Polskę nie tyle czeka katastrofa demograficzna, co ta katastrofa już jest. Z drugiej strony patrząc na Europę zachodnią widzimy, że multi-kulti to porażka. Jak w tym kontekście oznacza akcja WitajciewDomu.pl, związana ze sprowadzaniem naszych rodaków ze Wschodu?

Maciej Gnyszka: Nie ma chyba nikogo, kto uważa, że multi-kulti, to poważna droga dla kogokolwiek. Dzięki Bogu. W pewien sposób Kolegium św. Stanisława Kostki, które działa już od kilkunastu lat już teraz przyczynia się do sprowadzania naszych Rodaków do Polski. Z opowiadań Pani Dyrektor wiem, że bardzo często nauka dziecka w Polsce, liceum, a potem studia są wystarczającym powodem dla rodziny, by starać się o przeprowadzkę do Polski. Bardzo często kontakty, które córka, czy syn w Polsce nawiązali stają się później przepustką do pełnej integracji całej rodziny w Polsce. Sama działalność Kolegium koncentruje się na edukacji młodego pokolenia Polaków ze Wschodu. Ci, którzy zostaną - zwykle ściągają swoje rodziny. Ci, którzy wracają w swoje strony budują nową propolską elitę, z reguły najlepiej wykształconą w całej okolicy, nawet na tle ludności rdzennej.
 
Wiemy, że Polacy, którzy wracają do Ojczyzny z wygnania często natrafiają na jeszcze większe trudności w znalezieniu pracy i osiedleniu się, niż tam skąd przybyli. Jak im pomagać?

Moim zdaniem najlepsze, co możemy im dać, to po pierwsze edukacja - zarówno językowa, jak i ogólna. Po drugie zaś - środowisko, w które będą mogli wsiąknąć. Musimy dać im relacje, kontakty, które posłużą do wchodzenia na rynek pracy, otwierania swoich firm, etc. Samo mieszkanie i edukacja dadzą niewiele. Musimy zobaczyć w nich po prostu Polaków. Jako założyciel Towarzystw Biznesowych mogę raz jeszcze tylko podkreślić, że networking (bo o to tu w gruncie rzeczy chodzi), to szalenie istotna rzecz także dla naszych Rodaków ze Wschodu.
 
Czy uważa pan, że ta akcja może jakoś wpłynąć na władze aby rozpoczęły wreszcie aktywny udział w pomocy dla naszych Rodaków ze Wschodu?

Nadziei nie tracę nigdy, więc powiem krótko: mam taką nadzieję.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Rozmawiał Arkady Saulski

[fot. witajciewdomu.blogspot.com]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook