Jedynie prawda jest ciekawa


W polskiej służbie zdrowia kłopoty. Jak zwykle...

07.10.2011

NFZ ma coraz mniej pieniędzy na leczenie pacjentów. „Część placówek tegoroczny kontrakt z Funduszem już wyrobiła” – informuje Krzysztof Krajewski Siuda.

NFZ rozważa zerwanie kontraktów ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi, które nie mają dostępu do lądowisk śmigłowców – informują media. Chodzi o kilkaset placówek w całym kraju. Ewentualna decyzja o rozwiązaniu umów będzie skutkowała likwidacją SORów.

Problemy wynikają z wymogów opracowanych przez ministra zdrowia w 2007 roku. Zawierają one m.in. zapis o tym, że szpitalne oddziały ratunkowe powinny móc korzystać z lądowisk. Teraz te placówki, które nie dostosowały się do wymogów, obawiają się utraty kontraktów.

Budując szpital należałoby rzeczywiście zadbać o dostęp do lądowiska dla śmigłowców. To jest szczególnie ważne dla szpitalnych oddziałów ratunkowych” – mówi portalowi Stefczyk.info ekspert Instytutu Sobieskiego, dr hab. n. med. Krzysztof Krajewski Siuda. Zaznacza jednak, że wątpi, by NFZ doprowadził do likwidacji SORów. „Standardy dotyczące opieki medycznej są szczegółowo określone. Karetka pogotowia musi dojechać do pacjenta w terenie zabudowanym w przeciągu 8 minut, a 15 w niezabudowanym. Władza bierze odpowiedzialność za ratownictwo medyczne, bez względu na koncepcję budowy państwa. Nie sądzę więc, by resort zdrowia zamykał SORy, jeśli nie mają one dostępu do lądowisk” – tłumaczy Krajewski Siuda.

Zaznacza, że decyzja o zamknięciu tych placówek „skutkowałaby destrukcją ratownictwa medycznego w ogóle”. „Ja nie umiem sobie tego wyobrazić” – tłumaczy ekspert. Rozmówca Stefczyk.info zaznacza, że „możliwe jest jednak, że nowe szpitale nie będą oddawane do użytku, jeśli nie będą spełniały nowoczesnych, wyśrubowanych standardów”.

Chcesz się leczyć, czekaj!

Problemy szpitalnych oddziałów ratunkowych to jednak nie jedyny kłopot, który spędza sen z powiek polskim pacjentom. Wraz ze zbliżającym się końcem roku narastają napięcia związane z budżetem NFZ oraz tzw. nadwykonaniami. Już obecnie wiele szpitali nie otrzymuje pieniędzy za świadczenia wykonane ponad limit. Fundusz zachęca placówki, by przekładały zabiegi. „Problem nadwykonań i płacenia za nie jest odwieczny. Śródków w systemie opieki medycznej jest określona ilość. Z pustego i Salomon nie naleje. W związku z tym istnieje napięcie między wielkością budżetu NFZu a potrzebami zdrowotnymi. Potrzeb wszystkich pacjentów nigdy nie uda się do końca zaspokoić” – tłumaczy Krzysztof Krajewski Siuda.

Rozmówca portalu Stefczyk.info zaznacza, że wraz z upływem czasu „problem finansowania będzie nagłaśniany coraz mocniej”. „Część placówek kontrakt z NFZem już bowiem wyrobiła” – tłumaczy specjalista.

saż

[Fot. PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook