Jedynie prawda jest ciekawa


W ochronie zdrowia bieda ale na in vitro się znalazło

22.03.2013

Wczoraj w Sejmie miała miejsce debata na temat zgłoszonego przez ministra zdrowia programu refundacji ze środków publicznych zabiegów in vitro, zgłoszona do porządku obrad przez Ruch ku czci jego założyciela - pisze na swoim blogu Zbigniew Kuźmiuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W dyskusji nad tą problematyką, zabrało głos ponad 30 posłów. Na pytania posłów odpowiadał wiceminister w tym resorcie Igor Radziewicz-Winnicki i trzeba przyznać, że nie potrafił przekonująco wyjaśnić dlaczego program został uruchomiony, skoro w ochronie zdrowia drastycznie brakuje środków finansowych.

Minister Arłukowicz, chcąc bowiem uniknąć procedury ustawowej (a zgodnie z obowiązującym prawem tylko uregulowania ustawowe pozwoliłyby na uruchomienie środków budżetowych na ten cel), zdecydował się na ogłoszenie tylko programu w tym zakresie i poinformował, że będzie on kosztował około 250 mln zł w ciągu najbliższych 3 lat.

Zabierając głos w tej debacie, zwróciłem uwagę na dwie kwestie: na gwałtowny wzrost odpłatności za leki przez pacjentów po wprowadzeniu tzw. nowej ustawy refundacyjnej, a także na ciągły w ostatnich kilku latach wzrost kwoty zobowiązań w ochronie zdrowia, mimo masowego procesu powoływania spółek w miejsce samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Ustawa refundacyjna uchwalona w maju 2011 roku (podpisana w czerwcu przez prezydenta Komorowskiego), miała skrzętnie ukryty przed opinią publiczną cel (w szczególności przed ludźmi chorymi), mianowicie znaczące zmniejszenie środków finansowych przeznaczanych corocznie przez NFZ na refundację.

Głównym instrumentem, który miał ograniczać wydatki na leki refundowane, był swoisty bat finansowy na lekarzy, w postaci zwrotu kwot nienależnej refundacji razem z odsetkami ustalonej przez kontrolerów NFZ.

Kontrole te mogłyby być przeprowadzane w ciągu 5 lat od daty wystawienia recepty, a kontrolowane miało być nie tylko uprawnienie pacjenta do leków refundowanych (a więc czy w momencie wizyty u lekarza był on ubezpieczony, a dokładnie czy miał opłaconą składkę zdrowotną) ale przede wszystkim czy przepisany pacjentowi lek podlega refundacji w danej jednostce chorobowej.

Na skutek nacisku środowiska lekarskiego już na początku 2012 roku nowelizacją ustawy, kontrole lekarzy pod tym względem przez NFZ, zostały wprawdzie zniesione ale ciągle w ustawie znajdują się zapisy nakazujące lekarzowi przepisywanie z refundacją leku tylko w zastosowaniu w stosunku do jednostki chorobowej na którą lek został w Polsce zarejestrowany.

Ustawa dała pozytywne rezultaty dla NFZ ograniczając wyraźnie środki przeznaczane na refundację leków, co zostało odnotowane nawet w ostatnim raporcie NBP dotyczącym procesów inflacyjnych w Polsce.

Wynika z niego, że ceny leków dla pacjentów od początku 2012 roku, wzrosły średnio o około 10%, a ponieważ do tej pory mieliśmy już najwyższy udział pacjentów w płaceniu za leki i wynosił on około 32% to po wprowadzeniu nowej ustawy, ten udział wzrósł przynajmniej do 38%.

Wszystko to spowodowało oszczędności w budżecie NFZ z tytułu refundacji leków w 2012 roku w kwocie około 2 mld zł ale jednocześnie gwałtowny wzrost odpłatności za leki ze strony pacjentów.

Rosną także zobowiązania w ochronie zdrowia i to mimo gwałtownego procesu powoływania spółek w miejsce samodzielnych publicznych zakładów zdrowotnych.

Wprawdzie zobowiązania w ochronie zdrowia zawsze były ale w ciągu ostatnich paru lat, urosły do astronomicznej kwoty 11 mld zł i nie wynika to wcale ze złego gospodarowania przez dyrekcje i zarządy szpitali ale głównie z powodu systematycznego wzrostu kosztów leczenia przy braku waloryzacji na nie nakładów publicznych (mimo wzrostu kwotowego środków finansowych w NFZ, ogólne nakłady publiczne na ochronę zdrowia oscylują wokół 4% PKB i niestety należą do najniższych w UE).

W tej sytuacji znalezienie dodatkowej kwoty 250 mln zł na finansowanie zabiegów in vitro, wygląda wyraźnie na zabieg propagandowy, który ma dać Platformie dodatkowe punkty w badaniach opinii publicznej, a nie pomagać leczyć bezpłodność.


Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook