Jedynie prawda jest ciekawa


W obronie kolejki na Kasprowy

01.11.2012

To nie prywatyzacja ale nieodpowiedzialna wyprzedaż – tak o planach sprzedaży Kolejki linowej na Kasprowy Wierch – mówi Piotr Bąk, były burmistrz Zakopanego.

W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Piotr Bąk przypomina, że PKL to także część narodowej tradycji, część historycznego dorobku II Rzeczypospolitej. - Dzisiaj kolej linowa na Kasprowy Wierch nie jest zwykłym biznesem, lecz dobrem kultury – zaznacza. Jak podkreśla były burmistrz, brak jest też finansowych przesłanek do sprzedania kolejki. - Wydaje się, że PKP SA, właściciel akcji Polskich Kolei Linowych, powinny być dumne, że wśród swoich spółek, z których znaczna część jest nierentowna i przysparza firmie kłopotów, ma firmę, która jest swoistą perełką, która z powodzeniem mogłaby być i jest najlepszą wizytówką PKP – mówi.

Wyjaśnia, że jedynym argumentem wysuwanym przez ministerstwo transportu w związku z tą transakcją jest fakt, że PKP mają duże zobowiązania i pilnie potrzebuje gotówki, żeby je spłacić.Tymczasem kondycja finansowa samej PKL jest bardzo dobra. W jej skład obok kolejki na Kasprowy Wierch wchodzi osiem kolei linowych i siedem wyciągów narciarskich. Firma zatrudnia ponad 200 pracowników.

- Rocznie PKL przewożą ok. sześciu milionów pasażerów i zarabiają na czysto kilkanaście milionów złotych. Zatem spółka rozwija się, pomnaża majątek i każdego roku osiąga zysk. Jest pożądanym klientem dla banków i nie ma żadnych problemów ze zdobyciem środków na aktywność inwestycyjną. W br. zysk netto będzie zapewne większy niż 14 mln złotych. Warto tylko przypomnieć, że parę lat temu w samą modernizację kolejki na Kasprowy Wierch spółka zainwestowała ponad 70 mln złotych – wylicza Piotr Bąk.

Były burmistrz Zakopanego mówi,że- potencjalny inwestor PKL - spółka Tatry Mountain Resorts (TMR) zarejestrowana w Sądzie Okręgowym w Żylinie na Słowacji, jest t w rzeczywistości spółką z kapitałem tylko po części słowackim, głównie zaś międzynarodowym, gdzie swoje udziały ma m.in. Deutsche Bank Aktiengesellschaft. Podkreśla też, że w radzie nadzorczej tej spółki zasiada Jan Komornicki, były polityk PSL z lat 90. i wieloletni ambasador RP w Bratysławie, który intensywnie lobbuje za sprzedażą kolejki spółce TMR.

Bąk przypomina też,że aby zapobiec przekazaniu spółki w ręce zagranicznego inwestora - gmina i miasto Zakopane wraz z sąsiednimi gminami powołały specjalny podmiot "Polskie Koleje Górskie" sp. z o.o., którego zadaniem jest złożenie oferty zakupu w wypadku, gdyby do sprzedaży rzeczywiście doszło.

Niestety,jak zaznacza Bąk, skomplikowane procedury formalne obowiązujące w samorządzie w przypadku, gdyby sprzedaż miała miejsce w nieodległym czasie, mogą praktycznie uniemożliwić zdobycie odpowiedniego kapitału i złożenie stosownej oferty.

Według Bąka warta rozważenia jest też inicjatywa posła Andrzeja Adamczyka z PiS, który wskazał na rozwiązanie wzorowane na projekcie rządowym dotyczącym Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. Projekt zakłada, że Skarb Państwa nabędzie ze środków Funduszu Kolejowego wszystkie akcje spółki PKL SA Następnie z dniem nabycia akcje podlegać będą z mocy prawa nieodpłatnemu przekazaniu na rzecz samorządu województwa małopolskiego. W efekcie PKP uzyskają potrzebne środki na spłatę swoich zobowiązań, natomiast PKL pozostaną w rękach polskiego podmiotu publicznego.

Bąk przypomina, że kolejka jest obecnie w świetnej kondycji, została bowiem gruntownie zmodernizowana. Zwraca też uwagę, że potencjalny inwestor kupując PKL, nabędzie także fragment Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Jest to nie do przyjęcia. Uważamy, że również z tego względu - biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z unikalnym dobrem narodowym - powinien zostać wprowadzony jednoznaczny zapis ustawowy, że tak jak nie można sprzedać wzgórza wawelskiego, tak nie może być mowy o sprzedaży fragmentu Tatrzańskiego Parku Narodowego, na terenie którego znajduje się kolejka – mówi Bąk.

Były burmistrz Zakopanego, przypomina, że do Donalda Tuska trafiło wiele protestów w tej sprawie, w tym list podpisany przez 217 profesorów właściwie ze wszystkich ośrodków akademickich w Polsce, naukowców reprezentujących różne dziedziny nauki, w tym niektórzy związani także z obecnym obozem rządzącym. Do sygnatariuszy listu należeli także byli wiceministrowie środowiska odpowiedzialni za ochronę przyrody w Polsce. Wszyscy zaapelowali do premiera, aby wstrzymać te nieodpowiedzialne działania. Niestety, Donald Tusk dotychczas nie odpowiedział na ten list.

ansa/ND

[fot.www.pkl.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook