Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci" - Banki w Polsce znowu polskie

11.12.2016

Repolonizacja banków staje się faktem. W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” prezes zarządu PZU, Michał Krupiński przybliża szczegóły zakupu akcji Banku Pekao SA od włoskiego UniCredit.

Repolonizacja banków staje się faktem. W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” prezes zarządu PZU, Michał Krupiński przybliża szczegóły zakupu akcji Banku Pekao SA od włoskiego UniCredit. Tygodniku także publicyści komentują zapowiadane na 13 grudnia „wypowiedzenie posłuszeństwa” przez opozycję.

Michał Krupiński, prezes zarządu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A., w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi komentuje sfinalizowanie zakupu przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju prawie 33 proc. akcji Banku Pekao SA: – Wielu ludzi pracowało na ten sukces, zarząd PZU i PFR, pracownicy naszych firm oraz doradcy w tej skomplikowanej i trudnej transakcji. Nie udałoby się zwłaszcza bez wsparcia wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który jako były szef banku służył nam swoją wiedzą i doświadczeniem, realizując jeden z ważnych celów wyznaczonych przez panią premier Beatę Szydło. Chciałbym zaznaczyć, że transakcja jeszcze się nie zakończyła, a samo podpisanie umowy stanowi pierwszy krok. Potrzebne są jeszcze odpowiednie zgody regulacyjne, a PZU będzie musiał wyemitować obligacje podporządkowane celom finansowania zakupu. Wykażemy czarno na białym, w ciągu następnych miesięcy i lat, że potrafimy jeszcze lepiej zarządzać Pekao z korzyścią dla polskich rodzin oraz przedsiębiorstw, także po to, aby udowodnić krytykom repolonizacji, że nie mają racji.

Zakup akcji Pekao SA komentuje również na łamach tygodnika Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej” („Bankowy żubr wraca do Polski”). Dziennikarz przypomina, że do niedawna o zatrzymaniu szkodliwego procesu, jakim dla polskiej gospodarki była zbytnia koncentracja kapitału w zagranicznych rękach, mogliśmy jedynie pomarzyć: Aby źródła kapitałowe wróciły w polskie ręce, musiały być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, władzę w Polsce musieli zdobyć ludzie myślący nowocześnie, których stać było na przyznanie, że kapitał jak najbardziej ma narodowość. […] Drugim warunkiem było zaistnienie korzystnych rynkowych okoliczności, czyniących operację przejęcia zagranicznego banku przez polski podmiot po prostu zyskownym biznesem. Stało się to, gdy włoska grupa UniCredit popadła w kłopoty finansowe. Ratując swój biznes w ojczyźnie, Włosi postanowili tym razem pozbyć się jednego ze swoich najlepszych aktywów, jakim był bank Pekao SA. Szefowie UniCredit słusznie uznali, że idealnym potencjalnym kupcem banku może być PZU – wskazuje publicysta.

W nowym numerze tygodnika także o wydarzeniu, które wzbudziło wiele sprzeciwów wśród opozycji – aresztowanie Józefa Piniora. Obserwujemy upadek dawnego bohatera „Solidarności” – pisze Marek Pyza w artykule „Pinior, Pieniądze i CBA”. – Poznajemy jego drugą twarz. Buńczuczną i pazerną. Według naszych ustaleń materiał dowodowy, jaki zgromadziły prokuratura i CBA, nie pozostawia wątpliwości, że Pinior brał pieniądze. Często sam się ich domagał. Czynności operacyjne wobec niego prowadziło biuro – kierowane jeszcze przez Pawła Wojtunika – od wiosny do jesieni 2015 r.

Publicyści tygodnika podejmują także temat zapowiadanych przez opozycję na 13 grudnia manifestacji. „Dziś nadeszła chwila, by wypowiedzieć posłuszeństwo tej władzy” – liderzy KOD i opozycyjnych partii chyba naprawdę uważają, że 13 grudnia powinno dojść do siłowej konfrontacji na ulicy. Jeśli pójdą z nimi ludzie pokroju płk. Adama Mazguły, który zaproszony do antypisowskiej koalicji przez Mateusza Kijowskiego bezwstydnie kłamie na temat zbrodni stanu wojennego, można naprawdę zacząć się bać – pisze w artykule „KOD w stanie wojny” w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Marcin Wikło.

Obawy te podziela także Stanisław Janecki w artykule „WRON bis”: Gen. Jaruzelski zmarł 25 maja 2014 r., więc nie może być autorem odezwy „Stop dewastacji Polski!”, choć bardzo ona przypomina jego wystąpienie z 13 grudnia 1981 r. Podpisany pod odezwą płk rezerwy Adam Mazguła był przez przełożonych chwalony za „właściwe” podejście do stanu wojennego, więc on mógłby być jej autorem. Teraz zresztą jest całkiem otwartym piewcą „kultury” stanu wojennego. W każdym razie istnieje podobieństwo języka i stylu odezwy wskazujące na ewentualne autorstwo wojskowego, i to takiego, który sprawdził się w czasie stanu wojennego. Tym bardziej taki ktoś powinien wymyślić nową wersję stanu wojennego, czyli skoro „nadeszła chwila, by wypowiedzieć posłuszeństwo tej władzy”, trzeba stworzyć odpowiednie instytucjonalne ramy – czytamy w artykule Janeckiego.

W tygodniku swój komentarz do odezwy opozycji umieścił również ceniony publicysta Bronisław Wildstein: „Stop dewastacji Polski” – wołają Władysław Frasyniuk i Sławomir Broniarz, płk Adam Mazguła i Aleksander Smolar, Lech Wałęsa i Krzysztof Pieczyński. Wspólnie wzywają do wyjścia na ulice w symbolicznym dniu 13 grudnia, czyli w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. […] Cóż więc motywuje naprawdę sygnatariuszy protestu? Wydawałoby się – nic ich nie łączy. […] Łączy ich nienawiść do PiS. To ma wystarczyć za wszystkie idee oraz uzasadnienia. To dlatego dawni antykomuniści gotowi są popierać przywileje ubeków, a fundamentalni podobno katolicy walczyć o aborcję. Powiedział to wprost jeden z patronów obecnego protestu, Adam Michnik.

Nowy numer „wSieci” zawiera także specjalny dodatek Instytutu Pamięci Narodowej „Zbrodnie stanu wojennego w oczach prokuratorów Instytutu”. Na dodatkowych stronach tygodnika czytamy o zbrodniach, których dopuścili się funkcjonariusze służb w tamtym czasie oraz o tym, jak są oni rozliczani za swoje czyny. Prokuratorzy IPN przybliżają również czytelnikom kulisy swojej pracy zwracając uwagę na trudności, jakie napotykali oraz na zmieniające się nastawienie władz do postawionych przez Instytutem zadań. Autorzy dodatku piszą także o sprawach, które dobiegły już końca, jednak z pewnych przyczyn nie udało się uzyskać ich sprawiedliwego rozwiązania. Opisują też inne powody bezskuteczności postępowań wobec zbrodniarzy stanu wojennego, zwracając uwagę na swoją bezsilność wobec ich postawy.

W tygodniku także komentarze bieżących wydarzeń pióra Andrzeja Zybertowicza, Wiktora Świetlika, Roberta Mazurka, Piotra Skwiecińskiego, Jerzego Jachowicza, Witolda Gadowskiego, Aleksandra Nalaskowskiego, Wojciecha Reszczyńskiego, Dariusza Karłowicza, Wojciecha Wencla, Krzysztofa Feusette, Marty Kaczyńskiej.

Więcej artykułów w nowym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 12 grudnia br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook