Jedynie prawda jest ciekawa


W najnowszym wSieci Historii

20.11.2013

W najbliższy czwartek, 21 listopada ukaże się najnowsze wydanie miesięcznika „wSieci Historii”, a w nim między innymi: o nieprzerwanym trwaniu świętych polskich tradycji, Orła WRONa nie pokona – o walce „na murach” w okresie stanu wojennego, Herbert, Kelus, Nowakowski – sylwetki pisarzy niezłomnych wobec reżimu komunistycznego oraz rocznica wielkiego zwycięstwa pod Chocimiem.

- To właśnie jest najgłębszy sens także polskich Wigilii, przypominać, że jest nadzieja, że nie wolno załamywać rąk - o nieprzerwanym trwaniu świętych polskich tradycji pisze prof. Andrzej Nowak  w najnowszym numerze „wSieci Historii”.

Do części nakładu miesięcznika dołączony jest film na DVD. Obraz w reżyserii Antoniego Krauzego, „Czarny czwartek” przedstawiający wydarzenia na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku, to z pewnością film, który obejrzeć trzeba. Dlaczego? – o to Agnieszka Żurek pyta prof. Jerzego Eislera, w rozmowie publikowanej w książce, do której dołączona jest płyta DVD z filmem.

- Myślę, że „Czarny Czwartek” to najlepszy polski film historyczny, jaki powstał po 1989 r. Wyróżnia się tym, iż jego twórcy zaufali historii – przekonuje prof. Eisler, historyk, dyrektor oddziału IPN w Warszawie, autor licznych opracowań na temat Grudnia 1970 r.

Wydanie z książką i płytą dostępne jest w cenie 19,90 zł.

W miesięczniku Sebastian Ligarski przypomina walkę „na murach” w okresie stanu wojennego. - Wprowadzenie stanu wojennego nie zakończyło toczącej się od marca 1981 r. walki na murach pomiędzy władzami a „Solidarnością” i jej sympatykami. Początkowo zmieniły się tylko pozycje, bo to komuniści przeszli do kontrataku i zalali ulice ulotkami, afiszami i plakatami - pisze autor.

Cecylia Kuta kreśli sylwetki pisarzy niezłomnych wobec reżimu komunistycznego – Herberta, Kelusa i Nowakowskiego. - Pisarze, którzy nieustannie zmagali się z cenzurą i byli pod stałą kontrolą władz komunistycznych, a także tajnej policji, nie pozostali obojętni wobec rzeczywistości, lecz aktywnie uczestniczyli w procesie poszerzania swobód.(…) Wraz z wprowadzeniem stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. literaci, tak jak i cały naród, zostali spacyfikowani - pisze autorka.

W materiale „Wiktoria Chocimska” Zbigniew Hundert podkreśla, że 11 listopada to nie tylko Święto Niepodległości i przypomina 340. rocznicę wielkiego zwycięstwa pod Chocimem: „Sobieski zmierzał do całkowitego zniszczenia żywych sił nieprzyjaciela, co mieściło się w kanonie polskiej sztuki wojennej”.

Piotr Mazurek w tekście „O patronie, który Sowietom się kłaniał” argumentuje, dlaczego Karol Świerczewski nie jest dobrym patronem ulic. - Jeżeli tworzylibyśmy ranking największych czarnych charakterów w XX-wiecznej historii Polski, to bez wątpienia jedno z czołowych miejsc musielibyśmy w nim przyznać Karolowi Świerczewskiemu – zauważa Mazurek.

Wśród autorów nowego numeru miesięcznika znajdują się również m.in. Grzegorz Górny, Piotr Zaremba, Paweł Skibiński, Stanisław Żaryn.

Miesięcznik „wSieci Historii” kolportowany jest w kioskach w całej Polsce w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 5,95 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania oraz w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook