Jedynie prawda jest ciekawa


W milczeniu jest sens i dobro w milczeniu

08.05.2013

Ataki premiera na poprzedni rząd osłabiają szansę Polski na wygranie 80 milionów w Trybunale – pisze Janusz Wojciechowski.

Jest taka piękna piosenka "niebieski trolejbus Okudżawy, a w niej fraza - ...a czasem naprawdę w milczeniu jest sens, jest dobro w milczeniu..

A Pan Premier Donald Tusk znowu swoje – tracimy 80 milionów, bo poprzednicy zawinili

Po pierwsze - nie zawinili, a po drugie... Panie Premierze...

Warszawa, 8 maja 2013 roku

Pan Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze

Z niepokojem słucham kolejnych Pana publicznych wypowiedzi, w których atakuje Pan poprzednie rządy, z lat 2004-2006 i twierdzi, że z powodu ich błędów doszło do utraty przez Polskę 80 milinów Euro, z tytułu nieprawidłowej kontroli wydatków na gospodarstwa niskotowarowe.

Panie Premierze, po pierwsze ten zarzut jest bezpodstawny, a po drugie i po wielokroć ważniejsze - uważam, że powinien Pan zaniechać tego rodzaju wypowiedzi, gdyż szkodzą one Polsce.

Pan, Panie Premierze dobrze Pan wie, że w oficjalnych relacjach między Komisją Europejską i państwami członkowskimi nie ma rządów, obecnych poprzednich czy jeszcze przedwojennych. Jest państwo członkowskie, w tym wypadku Polska, którą przejściowo Pan i pański rząd reprezentuje. Komisja ma wobec Polski (nie wobec rządu tego czy innego, wobec Polski!) zarzut, że Polska zbyt słabo kontrolowała unijne wydatki i za karę chce Polsce zabrać 80 milionów Euro.

Polska może albo pokornie się z ta karą zgodzić, albo walczyć o jej uchylenie lub przynajmniej zmniejszenie.

Pan jak rozumiem nie zgadza się pokornie, tylko chce walczyć, gdyż publicznie zapowiadał Pan odwołanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. I słusznie, bo zarzuty Komisji są w moim przekonaniu mocno naciągane. Komisja najpierw zaakceptowała przedstawiony przez Polskę sposób finansowania gospodarstw niskotowarowych, akredytowała system pomocy dla nich, a potem zaczęła stawiać dodatkowe wymagania. Według mojego wstępnego rozeznania, dobrze przygotowana skarga może doprowadzić do wygrania sprawy w Trybunale i uratowania tych 80 milionów dla polskich rolników.

Niestety swoimi publicznymi wypowiedziami o rzekomej winie poprzednich rządów, Pan tę szansę zmniejsza, a może nawet niweczy. Cóż warta będzie skarga w Trybunale, skoro sam polski premier publicznie, na oczach całej Europy przyznaje, że Polska jednak zawiniła.

Proszę zatem, by Pan się wyciszył w sprawie tych 80 milionów Euro i zamiast widowiskowo szukać winy u poprzedników – skupił się Pan na dobrym przygotowaniu skargi do Trybunału.

Jako wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego mogę w tym pomóc, oczywiście jeśli Pan uzna Pan potrzebę takiej pomocy. Ze swej strony już zwróciłem się do Komisji o wyjaśnienia, jakie są faktyczne i prawne podstawy jej zarzutów dotyczących niewystarczających kontroli i niebyt ambitnych biznesplanów. W miarę potrzeby jako poseł do Parlamentu Europejskiego mogę domagać się od Komisji wszelkich innych informacji, mogących przydać się Polsce w tej sprawie.

Na zakończenie nie mogę pominąć dość ważnej krytycznej uwagi – otóż, Panie Premierze! Sprawa nie spadła jak grom z jasnego nieba. Komisja Europejska zgłosiła swoje zastrzeżenia cztery lata temu, w 2009 roku. Szkoda, że trzymane one były w tajemnicy, bo może gdyby wtedy sprawa wyszła z cienia gabinetów, udałoby się być może stworzyć szerszy front odpierania zarzutów Komisji i może w ogóle nie doszłoby do decyzji KE o zabraniu tych pieniędzy.

Jeszcze raz deklaruje pomoc w walce o uratowanie tych 80 milionów Euro, a Pana Premiera jeszcze raz proszę o zaniechanie publicznych komentarzy, osłabiających Polskę przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości

Pewnie Pan Premier zna "Niebieski trolejbus" Okudżawy, Polecam z niej frazę - ...czasem naprawdę w milczeniu jest sens, jest dobro w milczeniu...

Wyjątkowo pasuje do Pana sytuacji w tej sprawie

Z wyrazami poważana

Janusz Wojciechowski

poseł do Parlamentu Europejskiego

wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook