Jedynie prawda jest ciekawa

W kongresmenach nadzieja na powstrzymanie Obamy

07.11.2012

Prezydent USA Barack Obama dostał kolejne cztery lata na kontynuowanie swych ryzykownych reform. Czy konserwatyści amerykańscy, ale także na całym świecie, w tym w Polsce mają się czego obawiać?

Co zwycięstwo Baracka Obamy oznacza dla Stanów Zjednoczonych od strony społecznej?

Krzysztof Szczerski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były podsekretarz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych: 

Po pierwsze trzeba przypomnieć, że to Mitt Romney szedł z hasłem zmiany, zaś Obama chciał kontynuacji. W tym sensie możemy oczekiwać kontynuowania dotychczasowej polityki wewnętrznej Stanów Zjednoczonych.

Poza tym prezydent Obama przynajmniej przez pierwszą część drugiej kadencji będzie miał ograniczone możliwości z powodu zachowania przez Republikanów większości w Izbie Reprezentantów. Z tego powodu wielkich radykalnych reform wewnętrznych nie przeprowadzi. Nie będzie ich w ogóle, albo będzie je musiał uzgadniać z opozycyjnymi wobec siebie kongresmenami.

To samo dotyczy całej polityki wewnętrznej, ekonomicznej, stymulowanego rozwoju. Prezydent będzie się musiał liczyć z opozycją.

Czyli to dobrze, że prezydent Obama będzie miał „hamulec” dla swoich poczynań?

Nie jestem obywatelem amerykańskim, więc mnie – że tak powiem – mniej te kwestie mnie interesują. Bardziej dostrzegam problemy napięć społecznych, które łączą się z radykalnymi programami spoełcznymi Obamy.

 No właśnie. Czy duże programy ideologiczne Obamy, np. proaborcyjne, które promieniują także na Polskę, bo propaganda proaborcyjna jest zasilana pieniędzmi organizacji amerykańskich, zostaną przyhamowane?

To oczywiście kwestia kondycji tej republikańskiej większości w izbie mniejszej kongresu. Że będą oni przeciwstawiać się tej daleko idącej inżynierii społecznej, w kwestiach nowego modelu rodziny, małżeństwa, aborcji itd. Musimy liczyć na to, że Republikanie staną w obronie obecnego modelu rodziny i w obronie życia. Jest na to pewna szansa, ale nie ma na to gwarancji, że te skrajnie lewicowe pomysły Obamy zostaną przyhamowane.

Rozm: Slaw

[FOTO: PAP/EPA]


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook