Jedynie prawda jest ciekawa


W Hiszpanii już strzelają

27.09.2012

Dlaczego drakońskie oszczędności mają dotyczyć zwykłych ludzi, dlaczego bilionami euro ratuje się banki, spekulantów i elity finansowe, a obdziera się ze skóry emerytów, drobnych przedsiębiorców i zwykłych klientów.

Strzelają na razie tylko gumowymi kulami, Grecy też już przeszli ten etap. Polacy,to nie Hiszpanie ani Grecy.

My na razie mamy pokojowy społeczny sprzeciw pod postacią marszu, z hasłem „Polsko obudź się”, a nie „Polacy okupujcie Sejm”. Ale nie lekceważyłbym na miejscu obecnej władzy wypowiedzi przewodniczącego NSZZ Solidarność P. Dudy, który obok obrońców TV Trwam również weźmie udział w marszu.

„Niech bogaci nie myślą, że biedni ich nie znajdą”. Hiszpanie właśnie zaczynają to ćwiczyć, są wściekli na tych, na których być powinni. Polakom też coś wreszcie zaczyna świtać. Narody południa Europy coraz głośniej zadają rządzącym elitom i rynkom finansowym pytanie. Czy bankierzy ukradli nam demokrację? Zwykli ludzie na ulicach Madrytu, Lizbony, Aten i Warszawy coraz bardziej natarczywie domagają się odpowiedzi na pytanie – jak żyć Panie Premierze?

Dlaczego drakońskie oszczędności mają dotyczyć zwykłych ludzi, dlaczego bilionami euro ratuje się banki, spekulantów i elity finansowe, a obdziera się ze skóry emerytów, drobnych przedsiębiorców i zwykłych klientów. Coraz silniejsze protesty przeciwko obecnej koncepcji walki z kryzysem w Europie przez kolejne cięcia i oszczędności są też coraz gwałtowniejsze.

Widmo masowych rozruchów, nowej rewolucji krąży nad Europą. Dotychczasowe pomysły na walkę z kryzysem, wyłącznie kosztem społeczeństw europejskich, nie zdają zupełnie egzaminu. Pomysły UE, MFW, EBC, Kanclerz Merkel zamiast naprawiać i uzdrawiać, dobijają gospodarki Grecji, Portugalii, Hiszpanii i Włoch. Jest coraz gorzej, pogłębia się recesja, rosną zamiast maleć deficyty, rośnie nawet zadłużenie, słabnie jeszcze ich konkurencyjność, gigantyczne rozmiary przyjmuje bezrobocie – już 50 proc. młodych ludzi w Hiszpanii czy Grecji nie ma pracy, to ładunek wybuchowy, a wszystko razem -mieszanka piorunująca.

Premier Hiszpanii przyznaje już, że poprosi o pomoc, niech no tylko trochę jeszcze podskoczą rentowności hiszpańskich obligacji. Kolejne europejskie „barany” idą na rzeź, a całe narody zamienia się dziś w żebraków. I Polacy są tu w europejskiej czołówce.

Należy przestrzec tzw. rynki - czyli banki, EBC i ich podwładnych - europejskie rządy,  nie idźcie panowie tą drogą – bo nawet nieograniczony skup obligacji bankrutów, czy kolejne 2 bln. euro w EMS nie rozwiążą problemu zapaści etycznej i gospodarczej. Dalszy deficyt prawdy, pracy i wolności może wywołać tylko jeszcze większy kryzys, chaos i anarchię. Zbliża się bardzo gorąca europejska jesień. Niebezpieczne i nieodpowiedzialne neoliberalne pomysły dalszego obniżania płac, redukcji zatrudnienia, cięcia rent i emerytur, podwyżek podatków, a zwłaszcza VAT-u, likwidacji wszelkich ulg i świadczeń socjalnych mogą bardzo szybko doprowadzić do znacznie groźniejszych wydarzeń niż oblężenie Kortezów czy strajki generalne. Hasło „dość kłamstwa, obłudy, ratowania banków za wszelką cenę i bezkarności rządzących elit” będą obecne również w sobotę w Warszawie na marszu „Obudź się Polsko”. W pewnym momencie policje w europejskich krajach przestaną bronić parlamentów, bo policjanci też już mają dość. Wtedy na ulice europejskich miast bankierzy i rządzący mogą wyprowadzić wojsko. A wtedy wszystko, co dziś jest niewyobrażalne może niestety stać się bardzo realne. Szef EBC M. Draghi zadeklarował przecież – „zrobimy wszystko, by uratować euro”.

Lepiej oczywiście kłócić się na debatach ekonomistów niż walczyć bratobójczo na ulicach tyle, że jak widać obecnie rządzące elity są albo zbyt słabe, albo zbyt skorumpowane, by to uwzględnić. Wolą na razie ratować banki i wspólną walutę  niż narody i państwa.

To, dobrze nie może się skończyć. Być może spowoduje to ruchy odśrodkowe w wielu krajach Europy. Niewykluczone, że Katalonia uzyska albo pełną autonomię, albo wręcz niepodległość, południowe Włochy nie będą chciały mieć nic wspólnego z ubożejącym Południem, a Śląscy autonomiści zatęsknią za Heimatem – separatyzmy z pewnością rozkwitną. Bankowa republika kolesiów, chcąca zastąpić Europejczykom demokrację bankokracją i związany z nią krąg ludzi władzy, igrają z ogniem. Jeszcze trochę i byle iskra może wywołać gigantyczny europejski pożar, nie tylko pod Akropolem czy w Madrycie. Dotychczasowe lekarstwo w walce z kryzysem okazuje się gorsze od samej choroby. Europejczycy nie chcą być dłużej niewolnikami, którzy dodatkowo muszą jeszcze za to słono płacić. Los wielu narodów został już przypieczętowany, są dziś tylko kawałkiem sukna, z którego bankowi krawcy utną tyle, ile im będzie trzeba. Kończy się dotychczasowy model turbo-kapitalizmu opartego na długach, spekulacji i nierównościach. Nadchodzi czas fundamentalnych zmian  w świecie, w tym w światowych finansach. Miejmy nadzieję, że nie ominą one też Polski.

 

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów

[Fot. Janusz Szewczak]

                                                               

 

 

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook