Jedynie prawda jest ciekawa


W co gra MEN?

03.12.2011

MEN zamierza przesunąć reformę obniżenia wieku szkolnego na rok 2014. Za deklaracjami nie idą jednak ani procedury prawne, ani analiza realnych możliwości szkół, które miałyby wówczas przyjąć rekordową liczbę dzieci. Ministerstwo zdecydowało się przeprowadzić konsultacje społeczne, lecz nie zaprosiło do nich kluczowej organizacji. Wśród 75 konsultantów są m.in. cechy rzemiosł, lecz zabrakło Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, które rozpoczęło i aktywnie prowadzi publiczną debatę ws. sześciolatków.

Najnowszą propozycję MEN ocenia dla portalu Stefczyk.info Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

- To na pewno krok w dobrą stronę. Widzimy, że ministerstwo uznaje rzeczywiste problemy szkół, to, że nie da się wprowadzić tej reformy w tak krótkim czasie, jednak nie jest to rozwiązanie wystarczające. Przez te dwa lata szkoły, uznane przez ministerstwo za nieprzygotowane, nie zdążą się przygotować, bo możliwości finansowe samorządów, na które złożono ciężar tej reformy nie są wystarczające. Samorządy są coraz biedniejsze, niektóre stoją na granicy bankructwa, co odbija się na oświacie. Obserwując dużą tendencję do cięć na oświacie, spodziewamy się, że sytuacja w szkołach raczej się pogorszy, niż poprawi. Problemem jest to, że rząd w dalszym ciągu nie chce się w tę reformę angażować finansowo.
Drugim niedopatrzeniem ministerstwa jest to, że nie uznano woli rodziców, którzy nie chcą posyłać dzieci do pierwszej klasy, jeśli tylko mają taki wybór.

Nasza propozycja, jako stowarzyszenia, jaką złożyliśmy w tym roku w Sejmie, jest taka, żeby tę reformę odwołać i wrócić do starego systemu.

W przeciwnym razie, szkoły nie będą przygotowane, rodzice nie będą zadowoleni, a w okresie przejściowym dalej nie będą posyłać dzieci do pierwszej klasy, jeśli będą mieli taki wybór. W efekcie w 2014 roku może nas spotkać coś jeszcze gorszego, niż w 2012. Znowu będzie groziła nam kumulacja dwóch roczników w jednej klasie i będzie to kumulacja większa, bo te roczniki są rosnące. Rocznik 2005 to ok. 360 tys. dzieci, a rocznik 2008 to już 414 tys. dzieci, więc problemy będą się nawarstwiały.

Ostatecznie rozwiązanie ministerstwa nie jest więc dobre. Podjęto jednak kroki w dobrym kierunku i liczymy na to, że ta reforma będzie kruszała i w końcu zostanie odwołana, że rodzice.

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców wciąż podejmuje próby przedstawienia swojego stanowiska nowej minister edukacji.

Od wielu dni ubiegamy się o spotkanie z minister Szumilas. Słyszymy, że jest dobra wola, ale terminu na razie nie można wskazać. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że pewnie nie uda się ustalić terminu grudniowego. Prosiliśmy o termin nawet odleglejszy, ale konkretny, lecz nie uzyskaliśmy go. Odbieramy to raczej jako wyraz złej woli, że tego spotkania ma w ogóle nie być.

Za kilka miesięcy rozpoczynają się rekrutacje do szkół i przedszkoli, więc sprawa jest pilna. Niedługo nie będzie już o czym rozmawiać. Samo ministerstwo wdraża tę propozycję w trybie pilnym, bo to sprawa już tak naprawdę spóźniona. Rodzice chcieliby wiedzieć czego się spodziewać. Według stanu prawnego na dziś, w 2012 muszą wysłać sześciolatki do szkół, ministerstwo mówi coś innego, ale rozwiązania prawne nie nadążają za kalendarzem rekrutacji.

Tomasz Elbanowski podkreśla, że stowarzyszenie nadal będzie forsować swój projekt i zabiegać o spotkanie.

PiKa

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook