Jedynie prawda jest ciekawa


List do ks. Lemańskiego

02.08.2014

Jeszcze nie jest za późno, księże Wojciechu.

Trzy bliźniacze przykłady z ostatnich dni.

Dominia Wielowieyska na otwartym spotkaniu z czytelnikami „Gazety Wyborczej” dzieli się taką oto myślą, pytana o kontrowersyjną linię redakcyjną swojego pisma: „Takie osoby jak Adam Michnik, Helena Łuczywo i kierownictwo mojej gazety się nie zmienią. Powiem brzydko – muszą wymrzeć!”

Poseł Andrzej Halicki na spotkaniu z wyborcami, odpowiadając na pytanie o afery i skuteczność rządów Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej, otwarcie przyznaje: „Obecne kierownictwo PO się nie zmieni. Powiem brzydko – musi wymrzeć!”

Jeden z szeregowych pracowników w Ministerstwie Obrony Narodowej krytykuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” plany ministra Siemoniaka i szefa BBN gen. Kozieja. „Dowództwo polskiego wojska się nie zmieni. Powiem brzydko – muszą wymrzeć!”

Reakcja była do przewidzenia – zdumienie opinii publicznej, gorzkie słowa rozczarowania ze strony przełożonych, wezwanie na dywanik, wreszcie – dymisja. Nikogo to przesadnie nie dziwi – tak skrajna niesubordynacja, chamstwo i arogancja muszą wywołać konkretne działania.

Prowokacja intelektualna, którą państwu zaprezentowałem, dobrze obrazuje sprawę ks. Lemańskiego, który w tak skandalicznych słowach wypowiedział się (tym razem już naprawdę, na Przystanku Woodstock) o biskupach swojego Kościoła – instytucji z definicji niedemokratycznej, hierarchicznej i specjalnej. Mimo to wiele środowisk wzięło go w obronę. Bo odważny. Niepokorny. „Otwarty”.

Wyobraźmy sobie wreszcie abp. Hosera, który mówi o swoim niesubordynowanym podwładnym: „Ks. Lemański i ludzie jego pokroju się nie zmienią. Muszą wymrzeć”. Skandalu i moralnego (słusznego) oburzenia nie byłoby końca.

Ks. Wojciech Lemański wyraźnie się pogubił. Jest mi szkoda tego kapłana – niewątpliwie inteligentnego – którego po prostu zwiodły i uwiodły lewicowo-liberalne pisma, które pod hasłami otwartości i wolności słowa, zrobiły mu krzywdę. Ks. Lemański stał się ofiarą polityki pisma, które nie raz i nie dwa w swojej 25-letniej historii wykorzystywało zbuntowanych hierarchów do prowadzenia polityki wymierzonej w Kościół. Doprowadzają ich do zrzucenia sutanny (względnie – skrajnego konfliktu z Kościołem) i zostawiają samego na placu boju. Były proboszcz z Jasienicy nie jest tu wyjątkiem.

Księże Wojciechu, po całej tej operacji zostanie ksiądz sam. Bez wsparcia dziennikarek, które jeżdżą dziś za księdzem, prosząc o komentarz autorytetu, bez zaproszeń na Woodstock i do TVN, bez uśmiechów i słów wsparcia. Oni po prostu księdza zużyją jak ścierkę, którą po wszystkim wrzuci się do kosza. Co najgorsze, utraci ksiądz autorytet kapłana i Kościoła. Uderzając w tak chamski sposób w biskupów, uderza ksiądz w samego siebie i instytucję, w którą - w co wierzę - ksiądz kocha i chce dla niej dobra. 

Nawet jeśli nie wszyscy biskupi i ich zachowania podobają się księdzu, to można to załatwić inaczej. Spowiedź w „Gazecie Wyborczej”, drwiny na Woodstocku i ostre słowa wobec konserwatywnych biskupów, nie są tu żadnym wyjściem. W dodatku proszę pamiętać, że Kościół nie jest demokratyczną instytucją – wiedział ksiądz, na co się decyduje, idąc do seminarium. Przełożonych nie można krytykować publicznie (zwłaszcza w tak ordynarny sposób) w żadnej korporacji, redakcji, czy partii politycznej. Kościół nie jest tu wyjątkiem, a reakcja przełożonych będzie czymś naturalnym.

Jeszcze nie jest dla księdza za późno – za gorzkie słowa można przeprosić, spotkać się z abp. Hoserem i wyjaśnić swoje postępowanie. Może ksiądz zaangażować się w pracę na rzecz ośrodka, do którego został ksiądz skierowany. Odpocząć w codziennej pracy, bez świateł reflektorów, szpalt gazet i kamer wymierzonych w księdza oblicze. Księdza misja nie jest zwykłą pracą w fabryce śrubek czy gwoździ – powinien ksiądz to zrozumieć.

Jeszcze nie jest za późno, księże Wojciechu. 

Marcin Fijołek

[Fot. wPolityce.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook