Jedynie prawda jest ciekawa


List do ks. Lemańskiego

02.08.2014

Jeszcze nie jest za późno, księże Wojciechu.

Trzy bliźniacze przykłady z ostatnich dni.

Dominia Wielowieyska na otwartym spotkaniu z czytelnikami „Gazety Wyborczej” dzieli się taką oto myślą, pytana o kontrowersyjną linię redakcyjną swojego pisma: „Takie osoby jak Adam Michnik, Helena Łuczywo i kierownictwo mojej gazety się nie zmienią. Powiem brzydko – muszą wymrzeć!”

Poseł Andrzej Halicki na spotkaniu z wyborcami, odpowiadając na pytanie o afery i skuteczność rządów Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej, otwarcie przyznaje: „Obecne kierownictwo PO się nie zmieni. Powiem brzydko – musi wymrzeć!”

Jeden z szeregowych pracowników w Ministerstwie Obrony Narodowej krytykuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” plany ministra Siemoniaka i szefa BBN gen. Kozieja. „Dowództwo polskiego wojska się nie zmieni. Powiem brzydko – muszą wymrzeć!”

Reakcja była do przewidzenia – zdumienie opinii publicznej, gorzkie słowa rozczarowania ze strony przełożonych, wezwanie na dywanik, wreszcie – dymisja. Nikogo to przesadnie nie dziwi – tak skrajna niesubordynacja, chamstwo i arogancja muszą wywołać konkretne działania.

Prowokacja intelektualna, którą państwu zaprezentowałem, dobrze obrazuje sprawę ks. Lemańskiego, który w tak skandalicznych słowach wypowiedział się (tym razem już naprawdę, na Przystanku Woodstock) o biskupach swojego Kościoła – instytucji z definicji niedemokratycznej, hierarchicznej i specjalnej. Mimo to wiele środowisk wzięło go w obronę. Bo odważny. Niepokorny. „Otwarty”.

Wyobraźmy sobie wreszcie abp. Hosera, który mówi o swoim niesubordynowanym podwładnym: „Ks. Lemański i ludzie jego pokroju się nie zmienią. Muszą wymrzeć”. Skandalu i moralnego (słusznego) oburzenia nie byłoby końca.

Ks. Wojciech Lemański wyraźnie się pogubił. Jest mi szkoda tego kapłana – niewątpliwie inteligentnego – którego po prostu zwiodły i uwiodły lewicowo-liberalne pisma, które pod hasłami otwartości i wolności słowa, zrobiły mu krzywdę. Ks. Lemański stał się ofiarą polityki pisma, które nie raz i nie dwa w swojej 25-letniej historii wykorzystywało zbuntowanych hierarchów do prowadzenia polityki wymierzonej w Kościół. Doprowadzają ich do zrzucenia sutanny (względnie – skrajnego konfliktu z Kościołem) i zostawiają samego na placu boju. Były proboszcz z Jasienicy nie jest tu wyjątkiem.

Księże Wojciechu, po całej tej operacji zostanie ksiądz sam. Bez wsparcia dziennikarek, które jeżdżą dziś za księdzem, prosząc o komentarz autorytetu, bez zaproszeń na Woodstock i do TVN, bez uśmiechów i słów wsparcia. Oni po prostu księdza zużyją jak ścierkę, którą po wszystkim wrzuci się do kosza. Co najgorsze, utraci ksiądz autorytet kapłana i Kościoła. Uderzając w tak chamski sposób w biskupów, uderza ksiądz w samego siebie i instytucję, w którą - w co wierzę - ksiądz kocha i chce dla niej dobra. 

Nawet jeśli nie wszyscy biskupi i ich zachowania podobają się księdzu, to można to załatwić inaczej. Spowiedź w „Gazecie Wyborczej”, drwiny na Woodstocku i ostre słowa wobec konserwatywnych biskupów, nie są tu żadnym wyjściem. W dodatku proszę pamiętać, że Kościół nie jest demokratyczną instytucją – wiedział ksiądz, na co się decyduje, idąc do seminarium. Przełożonych nie można krytykować publicznie (zwłaszcza w tak ordynarny sposób) w żadnej korporacji, redakcji, czy partii politycznej. Kościół nie jest tu wyjątkiem, a reakcja przełożonych będzie czymś naturalnym.

Jeszcze nie jest dla księdza za późno – za gorzkie słowa można przeprosić, spotkać się z abp. Hoserem i wyjaśnić swoje postępowanie. Może ksiądz zaangażować się w pracę na rzecz ośrodka, do którego został ksiądz skierowany. Odpocząć w codziennej pracy, bez świateł reflektorów, szpalt gazet i kamer wymierzonych w księdza oblicze. Księdza misja nie jest zwykłą pracą w fabryce śrubek czy gwoździ – powinien ksiądz to zrozumieć.

Jeszcze nie jest za późno, księże Wojciechu. 

Marcin Fijołek

[Fot. wPolityce.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook