Jedynie prawda jest ciekawa


W bankach coraz bardziej gorąco

08.04.2014

"Rozczula troska, z jaką pochyla się polski nadzorca finansowy nad interesami niepolskich banków."

Nieprzerwanie od wielu już lat słyszymy chóralne zachwyty naszych rządzących o fantastycznym funkcjonowaniu, świetnym dokapitalizowaniu i rewelacyjnych zyskach podobno polskiego sektora bankowego. Tak, jak byśmy nie wyprzedali ponad 60 proc. sektora bankowego w Polsce na rzecz kapitału zagranicznego, a polskich banków poza PKO BP i BOŚ praktycznie już nie mamy. Tak jakby w bankach nie było już ok. 70 mld zł kredytów zagrożonych i przeterminowanych firm i gospodarstw domowych.

W minionym 2013 r. banki zarobiły na czysto ponad 15 miliardów złotych... Czyli interes się kręci jak rzadko gdzie.

Okazuje się jednak, że te robiące na Polakach fantastyczne interesy banki, mają prawie 200 mld zł zadłużenia, głównie u swych zagranicznych właścicieli. Niektóre z nich mają problemy ze współczynnikami wypłacalności, inne zaś są zapakowane po brzegi kredytami mieszkaniowymi w walutach obcych, głównie we franku szwajcarskim. W ostatnich dniach ponownie usłyszeliśmy zapewnienia byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego,  jak i szefa Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka, że mamy bardzo bezpieczny system bankowy, że polskie banki mają się świetnie. Są dobrze dokapitalizowane i dlatego nie trzeba ich, broń Boże opodatkowywać. Zdaniem przedstawicieli polskich władz, nie należy przewalutowywać kredytów mieszkaniowych we franku szwajcarskim, bo podobno mogłyby z tego tytułu ponieść straty rzędu 42 mld zł. Rozczula wręcz troska, z jaką pochyla się polski nadzorca finansowy nad zyskami i interesami znacznej części już niepolskich banków. I to w czasie, gdy ten sam nadzór finansowy z niezwykłą surowością, a nawet bezwzględnością, traktuje ostatnie polskie podmioty finansowe na rynku, czyli polskie SKOK-i. 

Tymczasem, inny przedstawiciel KNF stwierdził coś niezwykle niepokojącego, co powinno zmartwić polskich ciułaczy. Mianowicie że "trzy polskie banki komercyjne nie spełniają wymagań przez KNF poziomu współczynnika wypłacalności na poziomie 12 procent, a jeden ma nawet problem z drugim jakże ważnym kryterium kapitałowym - współczynnikiem Tier-1, który nie powinien być niższy niż 9 proc.". 

O jakie banki chodzi? To wiedzą tylko wtajemniczeni. I choć nikt nie chce wzbudzać paniki, to wydaje się, że polscy klienci powinni zostać poinformowani przez nadzór, o kogo chodzi. Tym bardziej, że KNF nie szczędzi informacji o SKOK-ach, mimo że stanowią one zaledwie 1 proc. całego polskiego sektora finansowego. Zadziwia tajemniczość i dyskrecja polskiego nadzorcy.

Jest też wiadome powszechnie, że kilka dużych banków ma coraz większy problem z kredytami frankowymi. Łączna zaś suma zobowiązań w kredytach walutowych na mieszkania to dziś astronomiczna kwota blisko 170 mld zł. Nic dziwnego, że ostatnio nawet prezes NBP Marek Belka stracił już cierpliwość i ostrzegł banki, żeby przestały udawać, że nie ma problemu z kredytami mieszkaniowymi we franku szwajcarskim. 

Jeszcze kilka tygodni temu szefowie KNF Andrzej Jakubiak i Wojciech Kwaśniak na specjalnym posiedzeniu Senatu zwołanym na wniosek senatora PiS Grzegorza Biereckiego zapewniali, że nie ma najmniejszego problemu ze spłatą tego typu kredytów. Minął miesiąc, a media alarmują, że Polacy przestają spłacać kredyty mieszkaniowe. Portfel kredytów złych i zagrożonych na mieszkania to już blisko 11 mld zł, stanowi to wzrost rok do roku o ponad 17 procent. Tych złych i zagrożonych w walutach obcych, w tym zwłaszcza we franku szwajcarskim, jest już na blisko 4 mld zł, a ich wzrost jest błyskawiczny i sięga 25 proc. Warto też przypomnieć, że przed nami stoją gigantyczne problemy i potencjalnie olbrzymie straty polskich klientów firm ubezpieczeniowych i bankowych związane z tzw. polisolokatami oraz ubezpieczeniami na życie, funduszami inwestycyjnymi. Mówi się, że może to dotyczyć blisko 5 mln Polaków, a kwoty sięgają nawet ok. 50 mld zł. Czyżby Stadion Narodowy miał się stać perspektywicznie domem, nie tylko dla 700 tys. Polaków wyzutych z własnego mienia. Już dziś 2 mln Polaków nie reguluje swych zobowiązań finansowych.

Zarówno amerykański nadzór bankowy, jak i europejski oraz EBC przygotowują tzw. stress-testy dla blisko 120 banków, obawiając się o ich kapitały i rzetelność bilansów. Nie ma więc co wylewać krokodylich łez nad polskim sektorem spółdzielczym, a lepiej już teraz ocenić prawidłowość i realność wydawanych przez polski nadzór zaleceń ostrożnościowych i sprawdzić, czy banki w ogóle stosowały się do tego typu ostrzeżeń. 

Wydaje się więc, że polski nadzór finansowy - KNF zamiast szokować opinię publiczną sprawami polskich SKOK-ów i martwić się o ich przyszłość, powinien popatrzeć na swe wcześniejsze i obecne dokonania w relacji do banków. Gdy idzie o ceny usług bankowych w naszym kraju, dziś Polacy czują się wręcz obdzierani z finansowej skóry. Widzą uprzywilejowaną sytuację sektora bankowego, a jednocześnie dostrzegają coraz większe kłody rzucane pod nogi małym, lokalnym polskim podmiotom finansowym, o charakterze spółdzielczym, takim jak polskie SKOK-i czy banki spółdzielcze. 

Nie może być tak, że to co obce zagraniczne to wyłącznie pozytywne i korzystne, natomiast to co własne, krajowe, to godne napiętnowania i eliminowania z rynku. Warto by też odpowiedzieć na pytanie, kto kogo nadzoruje nadzór finansowy banki czy banki - nadzór zamiast próbować tworzyć mityczne instytucje tzw. "złego banku" instytucji, których nie przewiduje polskie prawo. Sytuacja w sektorze bankowym, nie tylko w Europie, ale również w Polsce robi się naprawdę gorąca. Banki zagraniczne będące właścicielami dużych banków działających w Polsce: takie jak włoski Unicredit - właściciel Pekao SA poniosły w zeszłym roku gigantyczne straty, rzędu ok. 15 mld euro, inny bank zagraniczny, portugalski BCP - właściciel Millenium Banku - za 2013r. miał stratę ok. 1 mld euro, również hiszpański Santander Bank - właściciel BZ-WBK w Polsce jest też bacznie obserwowany w USA. To są prawdziwe i poważne wyzwania i problemy, którymi warto by się zająć jak najszybciej, nim będzie za późno, a nie czekać co przyniesie los, a nie zajmować się prawie wyłącznie urządzając medialne seanse "zatroskania" - małymi lokalnymi, ostatnimi polskimi podmiotami finansowymi. Inaczej wątpliwości w czyim tak naprawdę interesie działa w Polsce nadzór finansowy będą rosły.

Janusz Szewczak
Główny Ekonomista SKOK

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook