Jedynie prawda jest ciekawa

Utrudzony Pan Marszałek

19.09.2011

Grzegorz Schetyna przyznał, że obecna kadencja Sejmu to czasu „trudny, ale dobry”. Trudny rzeczywiście, szczególnie dla posła PO. Wprawdzie udało mu się uniknąć poważnych konsekwencji związanych z jego udziałem w niektórych wątkach afery hazardowej, ale zapłacił za to wysoką politycznie cenę.

Schetyna stracił stanowisko szefa MSWiA oraz wicepremiera. A co gorsza, stracił codzienny kontakt z szefem partii Donaldem Tuskiem. Był człowiekiem numer dwa w PO, teraz musi się zadowolić dalszym miejscem. Ostatnio nawet mistrz reformowania kolei Cezary Grabarczyk miał silniejszą pozycję w partii niż obecny marszałek Sejmu.

Nic więc dziwnego, że dla Schetyny była to trudna kadencja (choć mogła się skończyć znacznie gorzej, gdyby rzetelniej badano aferę hazardową). Zadziwiające jest natomiast drugie stwierdzenie, jeszcze bardziej kuriozalne jego rozwinięcie. Bowiem Schetyna uznał, że Sejm obecnej kadencji przeprowadził kilka strategicznych reform. Jakich? Marszałek Sejmu wymienił reformę zdrowia, szkolnictwa wyższego, emerytur pomostowych, armii i OFE. Zdaniem marszałka, to sporo zmieniło.

Żartowniś z naszego marszałka. Szczególne rozbawienie budzi uznanie reform w OFE i armii za sukcesy. Kradzież pieniędzy pracowników i wykorzystanie ich do łatania dziury budżetowej trudno nazwać sukcesem i wielką reformą. Zupełną klapą skończyła się natomiast reforma armii – wojsko nie istnieje, profesjonalizacja skończyła się wraz z podpisaniem kontraktów z żołnierzami. Armii brakuje pieniędzy, sprzętu i żołnierzy. Ale poza tym reforma wyszła świetnie.

Koniec kampanii to czas podsumowań. Jednak politycy mogliby mieć na uwadze zdrowie swoich wyborców. Szokowanie opinii publicznej nieistniejącymi sukcesami władzy może kosztować społeczeństwo zdrowie psychiczne. A tego polska opieka medyczna mogłaby nie przetrwać. Mimo „sukcesów” rządu PO w tej dziedzinie.

Stanisław Żaryn

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook