Jedynie prawda jest ciekawa

Utracka: Niemcy i komuniści zawyżali ofiary Powstania

30.07.2015

Niemieckie szacunki określały polskie straty w Powstaniu Warszawskim nawet na 250 tys. osób. Po wojnie komunistyczna propaganda podchwyciła te dane, chcąc zdyskredytować Powstanie i obarczyć dowódców Powstania odpowiedzialnością za śmierć tysięcy warszawiaków i zniszczenie miasta – mówi Katarzyna Utracka.

Zastępca kierownika Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego podkreśla w rozmowie z portalem niezalezna.pl, że kwestia liczby ofiar Powstania Warszawskiego wciąż pozostaje niedostatecznie zbadana.

Mamy do czynienia jedynie z danymi szacunkowymi. Nikt z badaczy nie przeprowadził kompleksowych, rzeczowych badań, mających na celu uściślenie tych danych. Wśród badaczy przedmiotu liczba ofiar Powstania Warszawskiego oscyluje między 120-130 a 180 tys. cywilów – zaznacza Utracka.

Jak informuje,  badaczom MPW udało się do dziś ustalić nazwiska blisko 60 tys. cywilów, zamordowanych, poległych lub zaginionych w Powstaniu Warszawskim. Do największych zbrodni doszło 5 sierpnia 1944 r. na Woli – dzień ten przeszedł do historii jako czarna sobota na Woli.

Ludzi wywlekano z domów i rozstrzeliwano. Mordowane były całe rodziny. Dzieci ginęły na oczach rodziców. Niemcy nie oszczędzili też personelu i pacjentów szpitali. Tego dnia liczba ofiar sięgnęła 20 tys. osób. Ludobójstwo cywilnych mieszkańców dzielnicy trwało kilka następnych dni. Powściągnęła je nieco chęć wykorzystania pojmanych przy robotach przymusowych. Nie można określić dokładnej liczby ofiar tzw. rzezi Woli. Szacuje się, że Niemcy wymordowali wówczas od 40 do 50 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci, paląc następnie ich ciała na ulicach, skwerach i podwórkach Woli – relacjonuje Utracka.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

JUB/niezalezna.pl

[fot. PAP/Jacek Turczyk]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook