Jedynie prawda jest ciekawa


Ustawa refundacyjna jest ciosem w zdrowie Polaków

28.08.2012

Ustawa refundacyjna działa i w jej wyniku pacjenci coraz głębiej sięgają do portfeli aby wykupić przepisane recepty, a konsylia lekarskie w szpitalach coraz częściej zastanawiają się nie jak leczyć pacjenta ale raczej czy dana terapia zostanie przez NFZ sfinansowana - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Ucichły protesty lekarzy w sprawie wypisywania recept na leki refundowane, Naczelna Rada Lekarska po prostu doszła do wniosku, że nie będzie kopała się z koniem (czyli NFZ-em), ustało zainteresowanie mediów tą problematyką ale niestety skutki nowej ustawy refundacyjnej ponoszą już bardzo mocno polscy pacjenci.

Otrzymałem właśnie od ministra zdrowia odpowiedź na moją lipcową interpelację dotyczącą kwot refundacji do leków i kwot dopłat pacjentów do leków za I półrocze 2012 roku w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego i choć jest ona niepełna, można już się pokusić o pewne wnioski z funkcjonowania nowej ustawy refundacyjnej, szczególnie te dotyczące jej negatywnego wpływu na zdrowie Polaków.

Przypomnijmy tylko, że ustawa ta uchwalona w maju 2011 roku (i podpisana w czerwcu przez prezydenta Komorowskiego), miała jednak skrzętnie ukryty cel przed opinią publiczną, a w szczególności przed ludźmi chorymi, mianowicie znaczące zmniejszenie środków finansowych przeznaczanych corocznie przez NFZ na refundację leków.

Głównym instrumentem, który miał ograniczać wydatki na leki refundowane, był swoisty bat finansowy na lekarzy, w postaci zwrotu kwot nienależnej refundacji razem z odsetkami ustalonej przez kontrolerów NFZ.

Kontrole te mogłyby być przeprowadzane w ciągu 5 lat od daty wystawienia recepty, a kontrolowane miało być nie tylko uprawnienie pacjenta do leków refundowanych (a więc czy w momencie wizyty u lekarza był on ubezpieczony, a dokładnie czy miał opłaconą składkę zdrowotną) ale przede wszystkim czy przepisany pacjentowi lek podlega refundacji w danej jednostce chorobowej.

Na skutek nacisku środowiska lekarskiego już na początku tego roku nowelizacją ustawy kontrole lekarzy pod tym względem przez NFZ, zostały wprawdzie zniesione ale ciągle w ustawie znajdują się zapisy nakazujące lekarzowi przepisywanie z refundacją leku tylko w zastosowaniu w stosunku do jednostki chorobowej na którą lek został w Polsce zarejestrowany.

Ustawa już dała pozytywne rezultaty ale tylko dla NFZ, ograniczając wyraźnie środki przeznaczane na refundację leków, co zostało odnotowane nawet w ostatnim raporcie NBP dotyczącym procesów inflacyjnych w Polsce.

Wynika z niego, że ceny leków dla pacjentów od początku tego roku wzrosły średnio o około 10%, a ponieważ do tej pory mieliśmy już najwyższy udział pacjentów w płaceniu za leki i wynosił on około 32%, to po wprowadzeniu nowej ustawy ten udział sięgnie przynajmniej do 38%.

Ustawa refundacyjna działa i w jej wyniku pacjenci coraz głębiej sięgają do portfeli aby wykupić przepisane recepty, a konsylia lekarskie w szpitalach coraz częściej zastanawiają się nie jak leczyć pacjenta ale raczej czy dana terapia zostanie przez NFZ sfinansowana.

Wszystkie te tendencje potwierdza niestety odpowiedź ministra zdrowia na moją interpelację. Wprawdzie dane, które zawiera, dotyczą tylko I kwartału tego roku (jak się okazuje za II kwartał w sierpniu, nie ma jeszcze danych, mimo zinformatyzowania systemu refundacyjnego) ale okazuje się, że ilość wydanych leków refundowanych w porównaniu do I kwartału 2011 roku z ponad 120 milionów opakowań zmniejszyła się do niewiele ponad 88 milionów opakowań.

Zmniejszenie ilości wydawanych leków refundowanych o prawie 32 mln opakowań i to tylko w przeciągu 3 pierwszych miesięcy tego roku, nie świadczy przecież o nagłej poprawie stanu zdrowia Polaków ale o masowym wypisywaniu przez lekarzy recept bez refundacji zamiast tych refundowanych. To oznacza, że Polacy w pierwszych trzech miesiącach musieli wydać na leki znacznie większe pieniądze niż do tej pory.

W ten sposób znacznie zmniejszyła się kwota refundacji poniesionej przez NFZ. Zmniejszyła się ona z 2,15 mld zł do 1,57 mld zł co oznacza blisko 0,6 mld zł oszczędności Funduszu, tylko w I kwartale tego roku.

Prawdopodobnie ta tendencja utrzyma się w ciągu całego roku 2012, co oznacza, że NFZ może zaoszczędzić na refundacji blisko 2 mld zł, ale jednocześnie pacjenci będą zmuszeni zapłacić za leki znacznie większe niż do tej pory pieniądze albo w ogóle zrezygnują z leczenia.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Lech Muszyński]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook