Jedynie prawda jest ciekawa


„Ustalić odpowiedzialnych za nieprawidłowości”

14.11.2012

Postępowanie dot. nieprawidłowości w Smoleńsku powinno być ukierunkowane na weryfikowanie działalności ówczesnego szefa NPW gen. Krzysztofa Parulskiego – mówi Rafał Rogalski.

Mecenas Rafał Rogalski w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” komentuje decyzję o wszczęciu śledztwa ws. niedopełnienia obowiązków przez polskich prokuratorów w Smoleńsku. W ocenie pełnomocnika części rodzin ofiar katastrofy z 10 kwietnia takie śledztwo powinno zostać wszczęte „ponad dwa lata temu”. „Dziwi mnie, że dopiero teraz w tym przedmiocie dochodzi do wszczęcia postępowania i dzieje się to na skutek inicjatywy jednego z pełnomocników rodzin. Postępowanie to powinno zostać wszczęte z urzędu” - wyjaśnia Rogalski.

W ocenie adwokata w śledztwie powinni zostać przesłuchane „wszystkie osoby, które mają wiedzę w związku ze śledztwem smoleńskim".

Mecenas pytany wokół jakich zaniedbań powinno się toczyć śledztwo wyjaśnia: „Śledztwo powinno iść w kierunku wyjaśnienia, dlaczego nie doszło do uczestniczenia polskich prokuratorów w sekcjach zwłok ofiar oraz dlaczego trumien z ciałami nie otworzono w kraju”.

Rogalski zaznacza, że liczy, iż śledczy dotrą do tych, którzy „ponoszą realną odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązków i utrudnianie w ten sposób postępowania karnego”. Zdaniem mecenasa „postępowanie powinno być ukierunkowane przede wszystkim na weryfikowanie działalności ówczesnego naczelnego prokuratora wojskowego pana gen. Krzysztofa Parulskiego”.

To właśnie Parulski – jak przypomina Rafał Rogalski – był obecny w Smoleńsku i był szefem wszystkich prokuratorów wojskowych. „Znał wszystkie realia zaistniałe po katastrofie zarówno w Smoleńsku, jak i w Moskwie. Znał także treść wniosku o pomoc prawną, który 10 kwietnia 2010 roku polska prokuratura wojskowa skierowała do strony rosyjskiej. We wniosku tym wskazano wyraźnie, iż wnosi się o przeprowadzenie oględzin, sekcję i identyfikację zwłok ofiar oraz o udział w tych czynnościach procesowych polskich prokuratorów oraz polskich lekarzy medycyny sądowej. Stąd żywię głęboką nadzieję, że w ramach tego postępowania śledczy nie będą poszukiwali kozłów ofiarnych, którymi mogą stać się właśnie referenci postępowania smoleńskiego. To nie oni byli w dniu katastrofy w Smoleńsku i w kolejnych dniach w Moskwie, nie znali więc realiów sprawy” - tłumaczy Rogalski.

Rafał Rogalski pytany o to, czego się spodziewa po ostatnio wszczętym śledztwie zaznacza, że nie chce przesądzać tego obecnie. „Z punktu widzenia procesowego doszło do wszczęcia śledztwa in rem. Aby nastąpiło postawienie zarzutów, najpierw musiałoby dojść do uchylenia immunitetów prokuratorom, na co musiałby zgodzić się sąd dyscyplinarny. Innymi słowy - sytuacja może się charakteryzować dużą dynamiką. Wszystko będzie zależało od tego, czy WPO w Poznaniu zachowa obiektywizm i rzeczywiście będzie chciała tę sprawę wyjaśnić, czy też po prostu zamieść ją pod dywan” - zaznacza.

Pełnomocnik zaznacza, że rozważa wzięcie udziału w przesłuchaniach świadków w tym śledztwie. Podkreśla, że wyjaśnić należy „dlaczego nie doszło do udziału polskich prokuratorów i polskich lekarzy w procedurze sekcyjnej w Moskwie, czy gen. Parulski poinformował prokuratora Bastrykina o wniosku dowodowym w drodze pomocy prawnej z dnia 10 kwietnia 2010 r., czy uzgadniano ze stroną rosyjską udział polskich prokuratorów oraz lekarzy, czy próbowano powstrzymać rosyjskie służby przed rozpoczynaniem sekcji bez udziału polskich prokuratorów i lekarzy oraz dlaczego nie podjęto decyzji o otworzeniu trumien, oględzinach zwłok i sekcjach po przywiezieniu trumien do Polski”. To zdaniem mecenasa pozwoli wskazać osoby odpowiedzialne za niedopełnienie obowiązków.

TK,Naszdziennik.pl
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook