Jedynie prawda jest ciekawa


„Ustalić odpowiedzialnych za nieprawidłowości”

14.11.2012

Postępowanie dot. nieprawidłowości w Smoleńsku powinno być ukierunkowane na weryfikowanie działalności ówczesnego szefa NPW gen. Krzysztofa Parulskiego – mówi Rafał Rogalski.

Mecenas Rafał Rogalski w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” komentuje decyzję o wszczęciu śledztwa ws. niedopełnienia obowiązków przez polskich prokuratorów w Smoleńsku. W ocenie pełnomocnika części rodzin ofiar katastrofy z 10 kwietnia takie śledztwo powinno zostać wszczęte „ponad dwa lata temu”. „Dziwi mnie, że dopiero teraz w tym przedmiocie dochodzi do wszczęcia postępowania i dzieje się to na skutek inicjatywy jednego z pełnomocników rodzin. Postępowanie to powinno zostać wszczęte z urzędu” - wyjaśnia Rogalski.

W ocenie adwokata w śledztwie powinni zostać przesłuchane „wszystkie osoby, które mają wiedzę w związku ze śledztwem smoleńskim".

Mecenas pytany wokół jakich zaniedbań powinno się toczyć śledztwo wyjaśnia: „Śledztwo powinno iść w kierunku wyjaśnienia, dlaczego nie doszło do uczestniczenia polskich prokuratorów w sekcjach zwłok ofiar oraz dlaczego trumien z ciałami nie otworzono w kraju”.

Rogalski zaznacza, że liczy, iż śledczy dotrą do tych, którzy „ponoszą realną odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązków i utrudnianie w ten sposób postępowania karnego”. Zdaniem mecenasa „postępowanie powinno być ukierunkowane przede wszystkim na weryfikowanie działalności ówczesnego naczelnego prokuratora wojskowego pana gen. Krzysztofa Parulskiego”.

To właśnie Parulski – jak przypomina Rafał Rogalski – był obecny w Smoleńsku i był szefem wszystkich prokuratorów wojskowych. „Znał wszystkie realia zaistniałe po katastrofie zarówno w Smoleńsku, jak i w Moskwie. Znał także treść wniosku o pomoc prawną, który 10 kwietnia 2010 roku polska prokuratura wojskowa skierowała do strony rosyjskiej. We wniosku tym wskazano wyraźnie, iż wnosi się o przeprowadzenie oględzin, sekcję i identyfikację zwłok ofiar oraz o udział w tych czynnościach procesowych polskich prokuratorów oraz polskich lekarzy medycyny sądowej. Stąd żywię głęboką nadzieję, że w ramach tego postępowania śledczy nie będą poszukiwali kozłów ofiarnych, którymi mogą stać się właśnie referenci postępowania smoleńskiego. To nie oni byli w dniu katastrofy w Smoleńsku i w kolejnych dniach w Moskwie, nie znali więc realiów sprawy” - tłumaczy Rogalski.

Rafał Rogalski pytany o to, czego się spodziewa po ostatnio wszczętym śledztwie zaznacza, że nie chce przesądzać tego obecnie. „Z punktu widzenia procesowego doszło do wszczęcia śledztwa in rem. Aby nastąpiło postawienie zarzutów, najpierw musiałoby dojść do uchylenia immunitetów prokuratorom, na co musiałby zgodzić się sąd dyscyplinarny. Innymi słowy - sytuacja może się charakteryzować dużą dynamiką. Wszystko będzie zależało od tego, czy WPO w Poznaniu zachowa obiektywizm i rzeczywiście będzie chciała tę sprawę wyjaśnić, czy też po prostu zamieść ją pod dywan” - zaznacza.

Pełnomocnik zaznacza, że rozważa wzięcie udziału w przesłuchaniach świadków w tym śledztwie. Podkreśla, że wyjaśnić należy „dlaczego nie doszło do udziału polskich prokuratorów i polskich lekarzy w procedurze sekcyjnej w Moskwie, czy gen. Parulski poinformował prokuratora Bastrykina o wniosku dowodowym w drodze pomocy prawnej z dnia 10 kwietnia 2010 r., czy uzgadniano ze stroną rosyjską udział polskich prokuratorów oraz lekarzy, czy próbowano powstrzymać rosyjskie służby przed rozpoczynaniem sekcji bez udziału polskich prokuratorów i lekarzy oraz dlaczego nie podjęto decyzji o otworzeniu trumien, oględzinach zwłok i sekcjach po przywiezieniu trumien do Polski”. To zdaniem mecenasa pozwoli wskazać osoby odpowiedzialne za niedopełnienie obowiązków.

TK,Naszdziennik.pl
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook