Jedynie prawda jest ciekawa


USA: debatę o limit zadłużenia czas zacząć!

15.01.2013

Pierwsze salwy w bitwie o zwiększenie limitu zadłużenia oddane. Prezydent Barack Obama mówi: „żadnego kompromisu” – Kongres musi podnieść bez żadnych dodatkowych warunków.

Republikanie w Kongresie odpowiadają – limit podniesiemy, ale tylko przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków budżetowych.

Choć poprzedni limit zadłużenia w wysokości 16 bilionów  400 miliardów dolarów rząd federalny osiągnął już w grudniu ubiegłego roku, to dzięki różnym trikom departamentu skarbu pieniędzy w budżecie federalnym zabraknie miedzy 15 lutego a 27 marca. Dlaczego? Otóż rząd w Waszyngtonie wydaje każdego dnia o 40 proc. niż uzyskuje w przychodach.

Prezydent Obama zażądał w poniedziałek „szybkiej” decyzji Kongresu w sprawie podniesienia limitu zadłużenia. Jeśli nie to – postraszył – „wypłaty emerytur oraz świadczenia weteranów” mogą być wypłacone z opóźnieniem. Jednocześnie powiedział, że nie ma zamiaru w zamian ciąć wydatków budżetowych, czego żądają republikanie z Kongresu (kontrolują Izbę Reprezentantów). – Nie dostaną żadnego okupu za to, że nie zniszczą amerykańskiej gospodarki. Pełna wiara w USA, jej kredytowa wiarygodność nie jest kartą przetargową – mówił na specjalnej konferencji prasowej Obama. Potwierdził tym samym twarde stanowisko: nie ustąpi w sprawie zmniejszenia wydatków. Nawet jeśli republikanie nie przegłosują na czas zwiększenia limitu wydatków, co może skutkować ogłoszeniem niewypłacalności przez rząd federalny i spadek na łeb na szyję kredytowego ratingu papierów wartościowych USA.

Jednak republikanie nie za bardzo wzruszyli się groźbami Obamy. Na kanonadę prezydenta, zaledwie parę minut później retorycznymi strzałami odpowiedział przewodniczący republikańskiej mniejszości w Senacie, sen. Mitch McConnell. – Zdaję sobie sprawę, że najważniejszym wyzwaniem stojącym przed naszym krajem jest nasz deficyt budżetowy i dług publiczny. Mam nadzieję, że pan prezydent wykaże się odnowioną powagą w tej najważniejszej sprawie – powiedział. Chwilę później, marszałek Izby Reprezentantów John Boehner dorzucił, że „Amerykanie nie popierają podwyższenia limitu długu bez jednoczesnego zmniejszenia wydatków rządowych” a Izba wykonała swą pracę „przegłosowując ustawę w odpowiedzialny sposób kontrolującą wydatki”.

Już teraz wyłaniają się dwie jasne narracje. Prezydent Obama chce wolnej ręki w zaciąganiu długu. Jego zwolennicy oraz większość mediów bagatelizują wartość samej decyzji, nazywając ją wtórną, błahą, w gruncie… zbędną (skoro Kongres uchwalił wcześniej wydatki, nie może zablokować przyznania środków na ich realizację). Co bardziej zagorzali radzą wręcz, aby Obama wręcz zignorował Kongres i … samowolnie zwiększył limit (za co niektórzy republikanie już straszą impeachmentem). Wśród komentatorów ekonomicznych (poparł go m.in. Paul Krugman) pojawił się nawet przez chwilę pomysł wybicia przez departament skarbu platynowej monety o nominale… jednego biliona dolarów. Zdeponowany w Rezerwie Federalnej miałby stanowić pokrycie rosnącego długu. Jednak administracja Obamy szybko odrzuciła ten dość absurdalny pomysł.

Republikanie z kolei chcą powiązać zgodę na dalsze zaciąganie długu z wymuszeniem cięć w rozdętych wydatkach budżetu. Według ostatnich komunikatów, myślą o formule „jeden do jednego” – każdy dolar nowego zadłużenia miałby być zrównoważony dolarem wydanym mniej. Najbliższe tygodnie zwiastują więc w Waszyngtonie poważne polityczne zapasy, które przypominają raczej wyścig: kto później wyskoczy z pędzącego w kierunku urwiska samochodu. Na razie obaj kierowcy (Obama i republikanie) z kamiennymi twarzami pędzą przed siebie.

Paweł Burdzy z Chicago

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook