Jedynie prawda jest ciekawa


Urzędnicza spychologia w sprawie WGI

02.06.2014

Na czym polega bezwład urzędniczej republiki bardzo dobrze pokazują problemy, z jakimi borykają się poszkodowani przez spółkę WGI. Urzędy zamiast współpracować w celu wyjaśnienia sprawy i wykrycia winnych, działają tak, jakby chciały ukryć prawdę, doprowadzić do przedawnienia się sprawy i ochronienia finansowych oszustów.

Występujący w roli oskarżyciela posiłkowego poszkodowany przez spółkę WGI – firmę która podobnie jak Amber Gold przyjęła od klientów bajońskie sumy, żeby je przetransferować w bliżej nieznanym kierunku – wystąpił do trzech instytucji o zniesienie klauzuli tajności „zastrzeżone” dla wszystkich zeznań pracowników KPWiG/KNF (w szczególności Marka Szuszkiewicza), czyli nadzoru finansowego. Pisma z takim wnioskiem trafiły do Komisji Nadzoru Finansowego, Prokuratury Okręgowej w Warszawie i Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie.

We wniosku oskarżyciel napisał:

„Nadmieniam, że nadanie klauzuli tajności „zastrzeżone” dla całości wszystkich zeznań świadków nastąpiło „automatycznie” (ze względu na zwolnienie świadków z tajemnicy zawodowej), tj. bez żadnej weryfikacji czy rzeczywiście wygłoszone zeznania świadków spełniają warunki nadania im klauzuli tajności „zastrzeżone”.

W rzeczywistości zeznania świadków nie zawierają żadnych tajemnic zawodowych, a więc oznaczenie ich klauzulą tajności „zastrzeżone” jest zbędne, a znacznie utrudnia stronom postępowania wykorzystanie zeznań świadków, gdyż ze względu na nadanie im klauzuli tajności nie można zeznań świadków ani skopiować, ani powołać się na nie w pismach procesowych, zatem w rzeczywistości zeznania świadków na skutek objęcia ich klauzulą tajności są dla stron postępowania praktycznie bezużyteczne.

Tymczasem świadek Marek Szuszkiewicz jest głównym świadkiem oskarżenia, zatem leży zarówno w interesie wymiaru sprawiedliwości, jak i pokrzywdzonych, aby zeznania świadka były swobodnie dostępne co umożliwi ich rzeczywiste wykorzystanie w postępowaniu procesowym.”

Wszystkie trzy urzędy odmówiły zniesienia klauzuli. Powodem nie były jakieś ograniczenia prawne, tajemnica państwowa, czy ochrona czyiś praw. Żaden z urzędów nie czyje się władny do zniesienia tej klauzuli. Sąd wskazuje na prokuraturę, prokuratura i KNF na sąd, odsyłając od Annasza do Kajfasza ludzi poszkodowanych przecież przez to, że państwo nie spełniło jednego ze swoich zadań i pozwoliło funkcjonować na rynku finansowym firmie prowadzonej przez oszustów.

Pokrzywdzeni musieli więc 29 maja wysłać kolejne pismo do wyżej wymienionych urzędów, w którym wskazują urzędnikom co twierdzą inni urzędnicy i ponownie proszą o zniesienie klauzuli, lub przesłanie takiego wniosku do właściwego urzędu.

Afera WGI została ujawniona w Polsce w podobnym czasie jak afera Bernarda Madoffa. Amerykański oszust w białym kołnierzyku od dawna siedzi w więzieniu skazany na dziesięciolecia odosobnienia. Polscy maklerzy oszuści z WGI są na wolności i robią kolejne interesy. Powyższy przykład pokazuje, że nie jest to kwestia jedynie lepszej wiedzy amerykańskich sędziów na temat rynku kapitałowego. To kwestia znajomości zwykłych, podstawowych procedur, której jak widać nie ma w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Maciej Goniszewski

Z-ca redaktora naczelnego Gazety Bankowej

[Fot. wPolityce.pl / "Rzeczpospolita"]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook