Jedynie prawda jest ciekawa


Urzędnicza spychologia w sprawie WGI

02.06.2014

Na czym polega bezwład urzędniczej republiki bardzo dobrze pokazują problemy, z jakimi borykają się poszkodowani przez spółkę WGI. Urzędy zamiast współpracować w celu wyjaśnienia sprawy i wykrycia winnych, działają tak, jakby chciały ukryć prawdę, doprowadzić do przedawnienia się sprawy i ochronienia finansowych oszustów.

Występujący w roli oskarżyciela posiłkowego poszkodowany przez spółkę WGI – firmę która podobnie jak Amber Gold przyjęła od klientów bajońskie sumy, żeby je przetransferować w bliżej nieznanym kierunku – wystąpił do trzech instytucji o zniesienie klauzuli tajności „zastrzeżone” dla wszystkich zeznań pracowników KPWiG/KNF (w szczególności Marka Szuszkiewicza), czyli nadzoru finansowego. Pisma z takim wnioskiem trafiły do Komisji Nadzoru Finansowego, Prokuratury Okręgowej w Warszawie i Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie.

We wniosku oskarżyciel napisał:

„Nadmieniam, że nadanie klauzuli tajności „zastrzeżone” dla całości wszystkich zeznań świadków nastąpiło „automatycznie” (ze względu na zwolnienie świadków z tajemnicy zawodowej), tj. bez żadnej weryfikacji czy rzeczywiście wygłoszone zeznania świadków spełniają warunki nadania im klauzuli tajności „zastrzeżone”.

W rzeczywistości zeznania świadków nie zawierają żadnych tajemnic zawodowych, a więc oznaczenie ich klauzulą tajności „zastrzeżone” jest zbędne, a znacznie utrudnia stronom postępowania wykorzystanie zeznań świadków, gdyż ze względu na nadanie im klauzuli tajności nie można zeznań świadków ani skopiować, ani powołać się na nie w pismach procesowych, zatem w rzeczywistości zeznania świadków na skutek objęcia ich klauzulą tajności są dla stron postępowania praktycznie bezużyteczne.

Tymczasem świadek Marek Szuszkiewicz jest głównym świadkiem oskarżenia, zatem leży zarówno w interesie wymiaru sprawiedliwości, jak i pokrzywdzonych, aby zeznania świadka były swobodnie dostępne co umożliwi ich rzeczywiste wykorzystanie w postępowaniu procesowym.”

Wszystkie trzy urzędy odmówiły zniesienia klauzuli. Powodem nie były jakieś ograniczenia prawne, tajemnica państwowa, czy ochrona czyiś praw. Żaden z urzędów nie czyje się władny do zniesienia tej klauzuli. Sąd wskazuje na prokuraturę, prokuratura i KNF na sąd, odsyłając od Annasza do Kajfasza ludzi poszkodowanych przecież przez to, że państwo nie spełniło jednego ze swoich zadań i pozwoliło funkcjonować na rynku finansowym firmie prowadzonej przez oszustów.

Pokrzywdzeni musieli więc 29 maja wysłać kolejne pismo do wyżej wymienionych urzędów, w którym wskazują urzędnikom co twierdzą inni urzędnicy i ponownie proszą o zniesienie klauzuli, lub przesłanie takiego wniosku do właściwego urzędu.

Afera WGI została ujawniona w Polsce w podobnym czasie jak afera Bernarda Madoffa. Amerykański oszust w białym kołnierzyku od dawna siedzi w więzieniu skazany na dziesięciolecia odosobnienia. Polscy maklerzy oszuści z WGI są na wolności i robią kolejne interesy. Powyższy przykład pokazuje, że nie jest to kwestia jedynie lepszej wiedzy amerykańskich sędziów na temat rynku kapitałowego. To kwestia znajomości zwykłych, podstawowych procedur, której jak widać nie ma w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Maciej Goniszewski

Z-ca redaktora naczelnego Gazety Bankowej

[Fot. wPolityce.pl / "Rzeczpospolita"]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook