Jedynie prawda jest ciekawa


Urzędnicy państwowi w służbie monopartii

11.09.2012

Skoro minister sam powiedział, że wyliczenia przeprowadziło ministerstwo finansów to oznacza, że resort finansów stał się kolejnym biurem podległym monopartii, jaką jest Platforma Obywatelska. To cofnięcie się do czasów PRL-u, kiedy administracja państwowa działała w służbie PZPR, była jej usłużna i podległa. Ta podległość została nawet usankcjonowana w konstytucji PRL w zapisie o PZPR jako „przewodniej sile politycznej”.

6 września 2012 r. odbyła się konferencja prasowa ministra Jacka Rostowskiego. Przedstawił na niej wyliczenia przygotowane przez ministerstwo finansów dotyczące propozycji programowych zaprezentowanych cztery dni wcześniej przez Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W trakcie konferencji minister Rostowski podkreślił „że Kaczyński przedstawił w niedzielę gospodarcze propozycje PiS jak na siebie wyjątkowo klarownie, co pozwoliło MF przeprowadzić precyzyjne wyliczenia”.

W nawiązaniu do tej wypowiedzi zwróciłem się 7 września z interpelacją do ministra Rostowskiego, aby udzielił precyzyjnych i jednoznacznych odpowiedzi na pytania dotyczące zaangażowania urzędników państwowych w partyjne polemiki. Skoro minister sam powiedział, że wyliczenia przeprowadziło ministerstwo finansów to oznacza, że resort finansów stał się kolejnym biurem podległym monopartii, jaką jest Platforma Obywatelska. To cofnięcie się do czasów PRL-u, kiedy administracja państwowa działała w służbie PZPR, była jej usłużna i podległa. Ta podległość została nawet usankcjonowana w konstytucji PRL w zapisie o PZPR jako „przewodniej sile politycznej”.

Wykorzystywanie urzędników państwowych przez ministra Rostowskiego do celów partyjnych to także zaprzeczenie idei służby cywilnej, której głównym celem jest „bezstronne i politycznie neutralne wykonywanie zadań państwa”. To kolejny przykład pokazujący jak Platforma instytucje państwowe zamieniła w partyjny folwark.


Poniżej lista pytań, które czekają na odpowiedz ministra.
 

1. W oparciu o jaką podstawę prawną Pan Minister i podlegli Jemu urzędnicy dokonali przedmiotowych wyliczeń? Proszę o wskazanie konkretnych przepisów prawa, które Pana do tego upoważniały i stanowiły podstawę wydania polecenia służbowego pracownikom Ministerstwa, aby dokonali stosownych wyliczeń?

2. W związku z dokonywanymi wyliczeniami, na jakich projektach aktów prawnych Ministerstwo Finansów przygotowało zaprezentowane wyliczenia?

3. Skąd pochodziły dane, którymi dysponowało Ministerstwo Finansów w procesie przygotowywania wyliczeń, w sytuacji, gdy projekty aktów prawnych nie zostały jeszcze przez Pana Premiera Jarosława Kaczyńskiego ujawnione?

4. Czy Ministerstwo Finansów przygotowuje wyliczenia wszystkich propozycji przedstawianych przez parlamentarzystów na konferencjach prasowych? Kiedy taka praktyka miała miejsce?

5. Kto, w jakim trybie oraz na jakiej podstawie prawnej zwrócił się do Ministra Finansów z poleceniem wykonania wyliczeń zaprezentowanych na przedmiotowej konferencji prasowej?

6. Jakimi danymi powinno dysponować Ministerstwo Finansów, aby przedstawić szczegółowe wyliczenia propozycji zmian w prawie?

7. Które Departamenty Ministerstwa Finansów zajmowały się przygotowaniem wyliczeń przedstawionych na przedmiotowej konferencji prasowej oraz czy pracownicy przygotowujący wyliczenia wykonywali je w ramach swoich obowiązków służbowych?

8. Jaki jest średni czas przygotowania przez Ministerstwo Finansów szczegółowych wyliczeń w przypadku przedstawienia przez odpowiedni organ projektu aktu prawnego?

9. Ilu średnio pracowników Ministerstwa Finansów zaangażowanych jest w przygotowanie wyliczeń skutków finansowych projektu aktu prawa?

10. Ilu urzędników przygotowywało wyliczenia przedstawione przez Pana na konferencji prasowej w dniu 6 września 2012 r.?

11. Jaki był koszt przygotowania przez Ministerstwo Finansów zaprezentowanych wyliczeń? W odpowiedzi proszę wskazać:
- ilość zaangażowanych pracowników,
- poświęcony przez nich czas w roboczogodzinach,
- wynagrodzenia godzinowe odniesione do poszczególnych pracowników zaangażowanych w wyliczenia wraz z sumarycznym wskazaniem globalnych kosztów roboczogodzin przeznaczonych na przedmiotowe wliczenia,
- amortyzację sprzętu komputerowego oraz wydatki na wydruki oraz kserowanie, jakie zostały poniesione w związku z dokonywaniem przedmiotowych wyliczeń,
- ewentualne dodatkowe koszty zleceń wewnętrznych oraz zewnętrznych, związanych z dokonywaniem przedmiotowych wyliczeń.


Marcin Mastalerek
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook