Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Urugwajski sąd broni sumień lekarzy

17.09.2015

11 sierpnia br. urugwajski Trybunał do Spraw Administracyjnych (el Tribunal de lo Contencioso Administrativo, TCA) uznał zasadność skargi grupy ginekologów, kwestionujących 11 spośród 42 artykułów rozporządzenia normującego procedurę przeprowadzania aborcji. Lekarze twierdzili, że przepisy te ograniczały prawo do sprzeciwu sumienia pracowników służby zdrowia. TCA uznał 7 spośród 11 kwestionowanych przepisów.

Dwa lata temu grupa 100 ginekologów zakwestionowała przed Trybunałem do Spraw Administracyjnych (TCA) rozporządzenie regulujące procedurę przeprowadzania aborcji. W ocenie lekarzy, kwestionowane przepisy naruszały ich prawo do sprzeciwu sumienia m.in. nakładając na nich bezwzględny obowiązek uczestniczenia w procedurach prowadzących do aborcji. W oryginalnym brzmieniu rozporządzenia, pracownicy służby zdrowia mogli odmówić udziału w aborcji jedynie w fazie łyżeczkowania lub bezpośredniego podania leku powodującego uśmiercenie i wydalenie dziecka poza organizm matki. Jednocześnie jednak, lekarze byli obligowani do podpisania na odpowiednim formularzu zgody na dokonanie aborcji i uczestniczenia w konsultacjach kobiety z interdyscyplinarnym zespołem lekarzy. W skardze podnoszono także, że rozporządzenie ograniczało możliwość rzetelnego wypełnienia obowiązku informacyjnego w zakresie specyfiki procedury aborcyjnej, a przesłankę „poważnego zagrożenie dla zdrowia” warunkującą dopuszczalność przerwania ciąży, zredukowano do kryterium „zagrożenia da zdrowia”.

TCA podkreślił, że sprzeciwu sumienia nie można redukować jedynie do manifestacji przekonań religijnych, bowiem jest on warunkowany całym kompleksem motywacji doświadczanej przez człowieka jako jednostkę. Podkreślono również nieproporcjonalność presji wywieranej na lekarza przez zagrożenie sankcjami karnymi z jednej strony i jedynie moralnymi z drugiej strony.

Odnosząc się do poszczególnych zarzutów, TCA orzekł, że lekarz podpisujący formularz zgody na przeprowadzenie aborcji „aktywnie i bezpośrednio uczestniczy w procesie aborcji”, nie mając jednocześnie możliwości odmowy partycypowania w tej części procedury. Trybunał uznał również, że obowiązek kierowania kobiety, która chce dokonać aborcji, do innego specjalisty ewidentnie łamie prawo do sprzeciwu sumienia. Jednocześnie sąd uznał, że w ramach obowiązku informacyjnego, lekarze muszą poinformować pacjentkę o istniejących alternatywach dla aborcji, takich jak adopcja albo funkcjonowanie organizacji współpracujących z kobietami w ciąży. Obowiązek będzie obejmował także konieczność poinformowania kobiety o charakterystyce procedury aborcyjnej i przedstawienia związanego z nią ryzyka.

Ostateczna decyzja TCA pozwala wszystkim ginekologom, nie tylko tym którzy złożyli protest, powstrzymać się od uczestnictwa w jakimkolwiek etapie procedury aborcji. Orzeczenie jest TCA jest ostateczne.

http://www.ordoiuris.pl/urugwajski-sad-administracyjny-broni-praw-sumienia-lekarzy,3666,i.html

Ordo Iuris

[fot. dailymail]

 

 

Słowa kluczowe:

aborcja

,

lekarze

,

sąd

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook