Jedynie prawda jest ciekawa


Urugwajski sąd broni sumień lekarzy

17.09.2015

11 sierpnia br. urugwajski Trybunał do Spraw Administracyjnych (el Tribunal de lo Contencioso Administrativo, TCA) uznał zasadność skargi grupy ginekologów, kwestionujących 11 spośród 42 artykułów rozporządzenia normującego procedurę przeprowadzania aborcji. Lekarze twierdzili, że przepisy te ograniczały prawo do sprzeciwu sumienia pracowników służby zdrowia. TCA uznał 7 spośród 11 kwestionowanych przepisów.

Dwa lata temu grupa 100 ginekologów zakwestionowała przed Trybunałem do Spraw Administracyjnych (TCA) rozporządzenie regulujące procedurę przeprowadzania aborcji. W ocenie lekarzy, kwestionowane przepisy naruszały ich prawo do sprzeciwu sumienia m.in. nakładając na nich bezwzględny obowiązek uczestniczenia w procedurach prowadzących do aborcji. W oryginalnym brzmieniu rozporządzenia, pracownicy służby zdrowia mogli odmówić udziału w aborcji jedynie w fazie łyżeczkowania lub bezpośredniego podania leku powodującego uśmiercenie i wydalenie dziecka poza organizm matki. Jednocześnie jednak, lekarze byli obligowani do podpisania na odpowiednim formularzu zgody na dokonanie aborcji i uczestniczenia w konsultacjach kobiety z interdyscyplinarnym zespołem lekarzy. W skardze podnoszono także, że rozporządzenie ograniczało możliwość rzetelnego wypełnienia obowiązku informacyjnego w zakresie specyfiki procedury aborcyjnej, a przesłankę „poważnego zagrożenie dla zdrowia” warunkującą dopuszczalność przerwania ciąży, zredukowano do kryterium „zagrożenia da zdrowia”.

TCA podkreślił, że sprzeciwu sumienia nie można redukować jedynie do manifestacji przekonań religijnych, bowiem jest on warunkowany całym kompleksem motywacji doświadczanej przez człowieka jako jednostkę. Podkreślono również nieproporcjonalność presji wywieranej na lekarza przez zagrożenie sankcjami karnymi z jednej strony i jedynie moralnymi z drugiej strony.

Odnosząc się do poszczególnych zarzutów, TCA orzekł, że lekarz podpisujący formularz zgody na przeprowadzenie aborcji „aktywnie i bezpośrednio uczestniczy w procesie aborcji”, nie mając jednocześnie możliwości odmowy partycypowania w tej części procedury. Trybunał uznał również, że obowiązek kierowania kobiety, która chce dokonać aborcji, do innego specjalisty ewidentnie łamie prawo do sprzeciwu sumienia. Jednocześnie sąd uznał, że w ramach obowiązku informacyjnego, lekarze muszą poinformować pacjentkę o istniejących alternatywach dla aborcji, takich jak adopcja albo funkcjonowanie organizacji współpracujących z kobietami w ciąży. Obowiązek będzie obejmował także konieczność poinformowania kobiety o charakterystyce procedury aborcyjnej i przedstawienia związanego z nią ryzyka.

Ostateczna decyzja TCA pozwala wszystkim ginekologom, nie tylko tym którzy złożyli protest, powstrzymać się od uczestnictwa w jakimkolwiek etapie procedury aborcji. Orzeczenie jest TCA jest ostateczne.

http://www.ordoiuris.pl/urugwajski-sad-administracyjny-broni-praw-sumienia-lekarzy,3666,i.html

Ordo Iuris

[fot. dailymail]

 

 

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook