Jedynie prawda jest ciekawa

Urugwajski sąd broni sumień lekarzy

17.09.2015

11 sierpnia br. urugwajski Trybunał do Spraw Administracyjnych (el Tribunal de lo Contencioso Administrativo, TCA) uznał zasadność skargi grupy ginekologów, kwestionujących 11 spośród 42 artykułów rozporządzenia normującego procedurę przeprowadzania aborcji. Lekarze twierdzili, że przepisy te ograniczały prawo do sprzeciwu sumienia pracowników służby zdrowia. TCA uznał 7 spośród 11 kwestionowanych przepisów.

Dwa lata temu grupa 100 ginekologów zakwestionowała przed Trybunałem do Spraw Administracyjnych (TCA) rozporządzenie regulujące procedurę przeprowadzania aborcji. W ocenie lekarzy, kwestionowane przepisy naruszały ich prawo do sprzeciwu sumienia m.in. nakładając na nich bezwzględny obowiązek uczestniczenia w procedurach prowadzących do aborcji. W oryginalnym brzmieniu rozporządzenia, pracownicy służby zdrowia mogli odmówić udziału w aborcji jedynie w fazie łyżeczkowania lub bezpośredniego podania leku powodującego uśmiercenie i wydalenie dziecka poza organizm matki. Jednocześnie jednak, lekarze byli obligowani do podpisania na odpowiednim formularzu zgody na dokonanie aborcji i uczestniczenia w konsultacjach kobiety z interdyscyplinarnym zespołem lekarzy. W skardze podnoszono także, że rozporządzenie ograniczało możliwość rzetelnego wypełnienia obowiązku informacyjnego w zakresie specyfiki procedury aborcyjnej, a przesłankę „poważnego zagrożenie dla zdrowia” warunkującą dopuszczalność przerwania ciąży, zredukowano do kryterium „zagrożenia da zdrowia”.

TCA podkreślił, że sprzeciwu sumienia nie można redukować jedynie do manifestacji przekonań religijnych, bowiem jest on warunkowany całym kompleksem motywacji doświadczanej przez człowieka jako jednostkę. Podkreślono również nieproporcjonalność presji wywieranej na lekarza przez zagrożenie sankcjami karnymi z jednej strony i jedynie moralnymi z drugiej strony.

Odnosząc się do poszczególnych zarzutów, TCA orzekł, że lekarz podpisujący formularz zgody na przeprowadzenie aborcji „aktywnie i bezpośrednio uczestniczy w procesie aborcji”, nie mając jednocześnie możliwości odmowy partycypowania w tej części procedury. Trybunał uznał również, że obowiązek kierowania kobiety, która chce dokonać aborcji, do innego specjalisty ewidentnie łamie prawo do sprzeciwu sumienia. Jednocześnie sąd uznał, że w ramach obowiązku informacyjnego, lekarze muszą poinformować pacjentkę o istniejących alternatywach dla aborcji, takich jak adopcja albo funkcjonowanie organizacji współpracujących z kobietami w ciąży. Obowiązek będzie obejmował także konieczność poinformowania kobiety o charakterystyce procedury aborcyjnej i przedstawienia związanego z nią ryzyka.

Ostateczna decyzja TCA pozwala wszystkim ginekologom, nie tylko tym którzy złożyli protest, powstrzymać się od uczestnictwa w jakimkolwiek etapie procedury aborcji. Orzeczenie jest TCA jest ostateczne.

http://www.ordoiuris.pl/urugwajski-sad-administracyjny-broni-praw-sumienia-lekarzy,3666,i.html

Ordo Iuris

[fot. dailymail]

 

 

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook