Jedynie prawda jest ciekawa


Urbański we „wSieci”: Zwycięstwo Dudy realne!

20.02.2015

Andrzeja Dudę czekają trzy miesiące bardzo ciężkiej pracy. Nie zapominajmy, że choć to nie najbardziej miarodajny czynnik, to jednak Bronisław Komorowski cieszy się w badaniach wciąż bardzo wysokim zaufaniem społecznym. Andrzej Duda musi teraz mozolnie przekonywać kolejne grupy społeczne, że następuje czas na zmiany. A teraz w Polsce jest na pewno sprzyjający klimat do tych zmian - mówi Andrzej Urbański w wywiadzie dla tygodnika „wSieci”.

Według byłego prezesa TVP i dawnego szefa kancelarii śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zwycięstwo Andrzej Dudy w wyborach prezydenckich jest realne. Urbański tłumaczy, że rosnące napięcia społeczne sprzyjają przemianom politycznym w Polsce.

- Po siedmiu latach ich (protesty społeczne – red.) wyciszania zaczynają się teraz coraz bardziej rozlewać. I tu nie chodzi o to, które postulaty są bardziej słuszne, które mniej, a które być może w ogóle nie mają uzasadnienia. Chodzi o to, że konkretne grupy społeczne zgłaszają się do państwa, do rządu o konkretną pomoc. Kiedy do obecnie protestujących dojdą nauczyciele, pielęgniarki, opiekunowie niepełnosprawnych dzieci, itd. to siła tych protestów może zagrozić rządowi Ewy Kopacz. A to z kolei sprawi, że Bronisław Komorowski zacznie poważnie tracić swój elektorat - zauważa Urbański.

Dodaje, że napięcia społeczne mogą stać się przyczyną porażki wyborczej prezydenta Komorowskiego. - Jeżeli protesty nie zostaną wyciszone, a na razie nie widać pomysłu na uspokojenie nastrojów społecznych, jeżeli zaczną się zaostrzać, co jest o tyle prawdopodobne, że pani premier w exposé obiecała wszystko wszystkim, przy okazji strajku górników pokazała zaś, iż wszystko można uzyskać, jak się protestuje, wtedy nie tylko PO będzie musiała ponieść ciężką klęskę w wyborach, lecz sprawi, że Andrzej Duda może w drugiej turze zagrozić Bronisławowi Komorowskiemu — uważa.

Pytany o największe zalety Andrzeja Dudy, Andrzej Urbański wskazuje na „odnowiony język”. - On jest jego głównym atutem. To język zaczerpnięty po trosze z kampanii i prezydentury Lecha Kaczyńskiego, ale po trosze jest w nim nowa myśl. Brzmi ona w skrócie: sytuacja, w której znalazło się dziś młode pokolenie Polaków, jest skandalem. Dane GUS opublikowane na 25-lecie III RP mówią, że realny dochód budżetowy w rodzinach zmniejszył się ze 109 na 101 w porównaniu z 1989 r. I nikt się tym nie zainteresował! Tej wielkiej grupy wykluczonych nie widać w telewizjach. Tymczasem mamy dziś w Polsce faktycznie do czynienia z afrykańskim krajem za rogatkami dużych miast, a być może także w ich środku — tłumaczy. Zaznacza przy tym, że „problemem jest fakt, że ci ludzie są w wyborach niewidoczni”.

Mówiąc o wadach Dudy, Urbański wskazuje, że „nie znajduje większych zagrożeń”. - Poza tym, że musi zachować tempo w doganianiu zawodników wagi ciężkiej w polityce. Jest bardzo ujmujący, szeroko uśmiechnięty, optymistyczny, posługuje się językiem dynamicznym. I może dzięki tej energii właśnie żadnych wad nie widać. Spotkałem się z takimi opiniami w kręgach PiS, że nie trzeba go odmładzać, bo on już jest za młody. Czekam jednak na sygnały, aż nawiąże kontakt z młodzieżą, aż pojawi się wyraźny ślad, że on chce im coś zaoferować
— zaznacza Andrzej Urbański.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Cała rozmowa w tygodniku „wSieci”. POLECAMY!

„wSieci” - tygodnik osobistych opinii w sprzedaży także w formie e-wydania.

wrp/jkub

[fot. Stefczyk.info/"wSieci"]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook