Jedynie prawda jest ciekawa


Urbański: W TVP nie ma miejsca dla propagandystów

30.12.2015

"To nie jest czas na propagandę. Przyszedł czas na zrównoważone media publiczne".

Andrzej Urbański, były prezes TVP, uważa, że w mediach publicznych powinny zajść poważne zmiany. W rozmowie z "Super Expressem" Urbański zaznacza, że dla PiS-u szybka wymiana władz mediów publicznych jest logiczna i uzasadniona. "Z punktu widzenia PiS to oczywiście bardzo dobry pomysł. Obecnie rządząca partia nie ma zbyt dużego dostępu do mediów o szerokim zasięgu. Zmiany w mediach publicznych mają jej ten dostęp zapewnić" - zaznacza.

W ocenie Urbańskiego obecnie media należy ocenić źle. "Tu jest pytanie, czy media są nadal publiczne, tzn. spluralizowane i reprezentujące wszystkie główne nurty w polskiej debacie publicznej. Otóż w moim przekonaniu takie nie są. Nie wszystkie poglądy w tych mediach występują. A nawet jeśli występują, to jako dekoracja czy też przecinek w całym zdaniu. Z tego punktu widzenia zmiany prowadzone przez PiS dają możliwość pojawiania się w mediach publicznych choćby takich kontrowersyjnych ludzi jak pański szef" - mówi dziennikarzowi "SE". Dodaje, że "tę małą ustawę traktuje jako wstęp do głębszej reformy mediów publicznych".

W ocenie Urbańskiego PiS nie zatrzyma się na przejęciu władzy w mediach publicznych. "Znając takich ludzi jak Krzysztof Czabański, który reformą mediów się zajmuje, jestem przekonany, że sprawa reformy mediów publicznych zostanie doprowadzona do końca. Istnieje bowiem potrzeba, aby stworzyć z TVP i Polskiego Radia instytucje ponadrynkowe. Jeśli zostawiłoby się telewizję publiczną bez przekształceń, to bardzo łatwo padłaby ona łupem różnych kapitałów grasujących na rynkach. Teraz mają być stworzone takie zabezpieczenia, które te instytucje pozostawią w polskich rękach" - zaznacza Urbański.

Urbański wskazuje, że w TVP nie powinno być miejsca dla propagandystów. "My, ludzie mediów, wszyscy jesteśmy przekonani, że nie należy dopuszczać do mediów publicznych propagandystów żadnej opcji. I to jest klucz do wyrównania tego, aby poziom tych mediów był wysoki" - uważa były prezes telewizji publicznej.

"To nie jest czas na propagandę. Przyszedł czas na zrównoważone media publiczne, w których będą się wypowiadać ludzie z różnej strony sporu politycznego. Nie można dopuścić, by dziennikarze mediów publicznych najpierw mieli pogląd w jakiejś sprawie i pod ten pogląd tworzyli materiały, w których prezentowaliby swoją objawioną prawdę. Takie dziennikarstwo jest do wyrzucenia" - tłumaczy Urbański.

Ciekawe, jak będzie wyglądało odbijanie mediów przez PiS...

ez
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook