Jedynie prawda jest ciekawa


Urbański: TVP strzela sobie w stopę

30.11.2011

O sytuacji w Telewizji Polskiej i zwolnieniu Krzysztofa Ziemca dla portalu Stefczyk.info Andrzej Urbański, były prezes TVP.

Jak Pan ocenia to, co się dzieje z „Wiadomościami”? W ramach oszczędności obcina się środki na zdobywanie informacji, zmniejsza ilość ekip telewizyjnych do pięciu (gdy w „Faktach” TVN jest ich 12). W efekcie sztandarowy program informacyjny TVP1 przegrywa już z „Faktami” TVN. Teraz okazuje się, że „Wiadomości” chcą się pozbyć – w ramach oszczędności, a jakże – Krzysztofa Ziemca.

Zwolnienie Krzysztofa Ziemca jest dla mnie szczególnie przykre. To jeden z kilkunastu najlepszych dziennikarzy telewizyjnych. Sam złożyłem mu propozycję powrotu do TVP po straszliwym wypadku, jaki przeszedł. Wiadomo, że na rynku telewizyjnym jest kilkunastu dziennikarzy z superligi i pan Ziemiec jest jednym z nich. Pozbywając się go tak łatwo, TVP strzela sobie w stopę. Zresztą w ciągu ostatnich dwóch lat TVP pozbyła się wielu z nich, czego absolutnie nie mogę pojąć.

A może jednak rzeczywiście chodzi o brak pieniędzy?

Kryzys finansowy TVP to wynik działań rządu Donalda Tuska, który spowodował dramatyczny spadek wpływów z abonamentu. Doszło do niebywałego wręcz ataku na abonament – urzędnicy rządu i sam premier Tusk namawiali do łamania prawa i niepłacenia – jak ją nazywali – tej „niesprawiedliwej daniny”. Jako prezes ostrzegałem wówczas, że przyniesie to skutki dramatyczne. Nie myliłem się: za moich czasów było to 800 mln złotych, dzisiaj jest to 400 mln.

Druga rzecz to niewyobrażalny dla mnie spadek oglądalności programów TVP. Za moich czasów 18 z 20 najbardziej oglądalnych audycji było w telewizji publicznej. A dzisiaj? Fakt, że „Wiadomości” straciły prymat wśród wieczornych programów telewizyjnych jest jak klęska pod Trafalgar -  rywale zdobyli okręt flagowy i bitwa skończona.

Jak Pan ocenia stan programów informacyjnych w TVP?

Upadek „Wiadomości” to także klęska naszego pomysłu budowy 18-godzinnego rytmu informacyjnego w telewizji publicznej. Jej podstawą było otwarty za mojej kadencji kanał TVP Info, a program o 19.30 był jego zwieńczeniem. Ograniczanie wydań najważniejszego programu informacyjnego TVP i obcinanie funduszy na informacje świadczy o tym, że obecne kierownictwo ma inne priorytety. Nie mogę tego zrozumieć, bo dostęp do rzetelnej informacji jest jądrem misyjności, jak ja się pojmuje w całej Europie.

Kiedy był Pan prezesem, publicystyka w TVP była bardziej zróżnicowana niż obecnie. Dzisiaj jest bardziej jednorodnie...

Za naszych czasów w TVP byli dziennikarze wszystkich możliwych opcji. Nie dlatego, że byłem liberałem, ale dlatego, że liczyła się ich pozycja na rynku. Był Tomasz Lis i Bronisław Wildstein, „Panoramą” kierował Jacek Karnowski a swój program miał Robert Walenciak, w jednym programie Rafał Ziemkiewicz spierał się ze Sławomirem Sierakowskim. Liczyła się osobowość, fachowość i sympatie widzów. Media publiczne to skarb, który powinien być traktowana ze szczególną troską. Tymczasem Polska łamie w tym względzie łamie wszelkie normy europejskie, o czym świadczy opasła korespondencja z Europejskiej Unii Nadawców.

Pojawiają się głosy, że generalnie z polskimi mediami dzieje się źle. Co Pan o tym sądzi?  

Moją grozę budzi to, co się stało 11 listopada, a właściwie sposób w jaki relacjonowały  wydarzenie ogólnopolskie media. Konfrontując te relacje z tym, co zobaczyłem w internecie przekonuje mnie, że dzieje się naprawdę źle. Z wielkim zainteresowaniem odebrałem głos Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskiej. Ale społeczeństwo nie może oczekiwać, że dziennikarze sami to załatwią. Nie można tylko od dziennikarzy wymagać heroizmu w docieraniu do prawdy. Społeczeństwo musi się zatroszczyć o wolne i silne media, bo inaczej dopuścimy do degradacji jak w Grecji. Greckie media – w 90 proc. własność wielkiego kapitału – odegrały bardzo złą rolę, oszukując przez lata, że wszystko jest w porządku a życie na kredyt jest czymś normalnym. I teraz Grecy nagle obudzili się w nowej rzeczywistości i płacą w dużej mierze nie za swoje winy. Media greckie odegrały w tym procesie bardzo złą, degradującą rolę, o czym głośno mówi się w Europie.

Andrzej Urbański, prezes Zarządu TVP w latach 2007-2009

Zab

[fot. prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook