Jedynie prawda jest ciekawa


Urbański: PiS nie pęknie

19.04.2016

Nie da się zmienić telewizji w miesiąc czy dwa. To jest wielki transatlantyk. Do tego, żeby skręcił albo się zatrzymał, potrzeba wielu mil morskich – zauważa Andrzej Urbański, były szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz były prezes Telewizji Polskiej w rozmowie z Anną Wojciechowską.

W wywiadzie udzielonym tygodnikowi Andrzej Urbański komentuje zmiany w Telewizji Polskiej. Mówi także o prezydencie Andrzeju Dudzie oraz o sporze wokół Trybunału konstytucyjnego. Wskazuje, że należy poczekać z oceną reformy w TVP. To będzie można obiektywnie ocenić po wynikach ramówki wiosennej. Ramówki wiosenna i jesienna to są najważniejsze kryteria tego, jak się zarządza telewizją w całości, a zatem i kanałami tematycznymi. […] Trzeba też pamiętać – i myślę, że Jacek Kurski już to wie – że nie da się zmienić telewizji w miesiąc czy dwa. To jest wielki transatlantyk. Do tego, żeby skręcił albo się zatrzymał, potrzeba wielu mil morskich. Zauważa również, że już teraz ta całość wygląda nieźle, na przykładzie TVP Kultury, TVP Historii czy TVP Info, gdzie dyskusje są […] niezwykle merytoryczne, spokojne w porównaniu z innymi kanałami, gdzie się zachęca gości do kłótni.

Rozmówca Anny Wojciechowskiej komentuje również stosunki między Jarosławem Kaczyńskim i Andrzejem Dudą, w związku głośno ostatnio omawianymi przemówieniami w rocznicę tragedii smoleńskiej. Powiedział, że stwierdzenie: „prezydent wybija się na niezależność”, to zbyt daleko idąca interpretacja jego ostatniego przemówienia. Prezydent jednak wcześniej czy później naturalnie i tak się wybije na niepodległość. Taka jest logika tego urzędu, który podlega w innym czasie wyborom powszechnym, zapewnia osobie, która go piastuje, dużo większą dozę luzu wobec sytuacji bieżącej. Na razie jednak czeka nas szczyt NATO w Warszawie. I nie ma wątpliwości, co do tego, że Polska będzie zajmowała na nim wspólne, jednoznaczne stanowisko. Podobnie przy okazji Światowych Dni Młodzieży. Dlatego do końca wakacji sugestie o jakimś zwrocie w postawie prezydenta są zupełnie nieuprawnione. Andrzej Urbański zwrócił również uwagę, […] że dziś mamy do czynienia z nową konstrukcją: rząd rządzi, prezydent panuje, a z tyłu większość kart trzyma Jarosław Kaczyński jako prezes partii. Nie są to jednak karty prezydenta. Taki trójkąt nigdy dotąd nie rządził Polską, bardziej czy mniej zgodnie. Teraz jest bardziej zgodnie i tego się trzeba trzymać. W tym właśnie trójkącie tkwi nadzieja na realnie dobrą zmianę w Polsce.

Były szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego ocenia również działania PiS i rządu jako bezbłędne: Zresztą nawet małe błędy nie mają znaczenia, dopóki ta władza realizuje dwa główne programy: 500+ i program Morawieckiego, to znaczy skupienia polskiego potencjału gospodarczego w jednych rękach i używania go do najważniejszych celów. Jeżeli do tego dojdą takie programy jak wynajmu mieszkań, to będzie gigantyczna zmiana. Jeżeli tak będzie wyglądało dbanie o społeczeństwo, to nie ma mowy o żadnych błędach.

Cały wywiad z Andrzejem Urbańskim we „wSieci”, w sprzedaży od 18 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook