Jedynie prawda jest ciekawa


UOKiK potwierdza stosowanie lichwy przez parabanki

07.08.2013

W połowie poprzedniego roku wystąpiłem z kilkoma interpelacjami między do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie wysokości opłat pobieranych przez tzw. parabanki od ich klientów - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

1. Z UOKiK otrzymałem odpowiedź, że przygotowują kontrolę tego rodzaju instytucji, a o jej wynikach zostanę poinformowany po jej przeprowadzeniu i przygotowaniu raportu w tej sprawie.

Parę dni temu otrzymałem ten raport i niestety w całej rozciągłości potwierdza on wątpliwości jakie podniosłem w wystąpieniu do Urzędu, a w szczególności wysokość wręcz lichwiarskich opłat pobieranych przez parabanki od ich klientów.

2. Niby zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem wszystko powinno być jasne. Maksymalne oprocentowanie takich pożyczek nie może być wyższe niż 4 krotność stopy lombardowej banku centralnego.

W ostatnich miesiącach stopa ta została obniżona o ponad 200 pkt. bazowych, obecnie wynosi 4%, a więc maksymalne oprocentowanie pożyczek udzielanych przez firmy pożyczkowe powinno sięgać najwyżej 16% ale w praktyce nikt tym ograniczeniem się nie przejmuje.

Firmy pożyczkowe uważają, że koszty pożyczki to nie tylko odsetki, to także różnego rodzaju prowizje, opłaty (np. za dostarczenie gotówki do domu klienta), a także nowe formy zabezpieczeń proponowane przez te firmy, takie jak ubezpieczenia pożyczanych pieniędzy.

Wiele firm pobiera dodatkowe bardzo wysokie opłaty za dostarczenie pieniędzy do domu (nawet do 1 tys. zł niezależnie od sumy pożyczki), a koszt ubezpieczenia pożyczki sięga kilkudziesięciu procent jej wartości.

Przy zupełnie drobnych kwotach pożyczek opłaty za ich udzielenie są tak wysokie, że aż trudno uwierzyć, że są ciągle ludzie, którzy chcą z nich korzystać. W skrajnych przypadkach oprocentowanie pożyczek sięga kilku tysięcy procent w stosunku rocznym.

3. Wspomniany raport UOKiK wszystko to niestety potwierdza. Kontrolą Urzędu objęto 30 wybranych firm pożyczkowych (głównie decydował ich udział w rynku), przeanalizowano 73 wzorce umów stosowane przez te firmy oraz 300 faktycznie zawartych z pożyczkobiorcami kontraktów.

W większości tych firm podawano nierzetelne informacje o wysokości tzw. rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO), która zgodnie z obowiązującym już obecnie prawem powinna uwzględniać wszystkie koszty związane z udzielaną pożyczką (RRSO była we wszystkich przypadkach wyraźnie zaniżana).

W większości firm pobierano wyjątkowo wysokie opłaty za obsługę pożyczkobiorcy w domu, a ich wysokość była rażąco niewspółmierna do kosztów ponoszonych przez parabanki na ich realizację.

Wreszcie coraz powszechniejszą formą zarabiania przez parabanki jest ubezpieczanie transakcji na koszt klienta tyle tylko, że jak ustalił UOKiK większość z pobranej składki zostaje u pożyczkodawcy a wykupione ubezpieczenie ma zupełnie symboliczny charakter.

4. W związku z tymi ustaleniami UOKiK zwróciłem się z kolejną interpelacją do premiera Tuska, kiedy i w jakim zakresie wnioski pokontrolne wynikające z raportu Urzędu przybiorą charakter zmian w obowiązującym prawie, które ograniczyłyby ten niecny proceder stosowany przez większość firm pożyczkowych.

Od wielu miesięcy zajmuję się tym problemem, ponieważ stał się on poważną kwestią ekonomiczną, a w konsekwencji i społeczną.

Wszystkie firmy działające na tym rynku mają już ponad 1 mln klientów, wartość udzielanych pożyczek w ostatnich latach rośnie o kilkanaście procent rocznie (orientacyjnie obecnie wynosi ona kilka miliardów złotych) i w związku z tym kolejne starają się wejść na polski rynek (KNF ostatnio wydał zgodę na takie wejście kolejnej wielkiej brytyjskiej firmie).

Jeżeli weźmie się pod uwagę, że zyski tego rodzaju firm pochodzą z transakcji z najbiedniejszą częścią naszego społeczeństwa, ponieważ nie mając zdolności kredytowej nie są w stanie pożyczać w systemie bankowym, to pilne przygotowanie zmian prawnych ,które w zdecydowany sposób obniżyłyby całkowitą wysokość opłat ponoszonych przez pożyczkobiorców jest niezwykle palącym problemem.

Premier Tusk ma dzięki raportowi UOKiK diagnozę sytuacji związaną z działalnością parabanków w Polsce wręcz „na talerzu”. Czy zechce z niej skorzystać i pomóc najbiedniejszym Polakom- zobaczymy?

Zbigniew Kuźmiuk

fot. M. Czutko


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook