Jedynie prawda jest ciekawa


Unia w sprawie kryzysu – od sasa do lasa

23.09.2011

Nie pomogła odsiecz zza oceanu i duchowe wsparcie amerykańskiego Sekretarza Skarbu T. Geithnera na spotkaniu grupy europejskich ministrów finansów (Ecofin) i prezesów banków centralnych – poświęconemu ratowaniu Grecji i strefy euro. Nieformalne spotkanie pod przewodnictwem Ministra J. V. Rostowskiego, który jeszcze kilka dni temu straszył UE wojną zakończyło się nie tylko bez konkretów, ale zasiało wiele nowych wątpliwości, rynki praktycznie nie zareagowały.

Płynące z wrocławskiego spotkania sygnały w sprawie przyszłości Europy jak i prób oraz metod przezwyciężenia kryzysu były tym razem wyjątkowo sprzeczne. Co musi szczególnie zastanawiać to to, że zadziwieni zostali sami Grecy, którym już od października zabraknie pieniędzy na wypłaty dla państwowych urzędników jak i emerytur.

Zapewniano ich o nieustającej chęci ratowania Grecji i utrzymania tego kraju w ramach strefy euro. Po czym oświadczono, że kolejnej niezbędnej kroplówki w postaci 8 mld euro nie dostaną na początku października, lecz dopiero w połowie miesiąca, jeśli wizytatorzy z MFW, EBC i KE będą zadowoleni z postępów w ramach dalszego zaciskania pasa. Inny mocno sprzeczny sygnał to zapowiedź komisarza Unii O. Rehna, że już wkrótce KE przedstawi projekt rozwiązań tzw. euro obligacji, na co Pani Kanclerz A. Merkel powiedziała stanowczo nie. Przedstawiciel USA namawiał unijnych polityków do szybkiego dofinansowania Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej, ale bez efektu.

Padło dużo pustych słów i kolejnych deklaracji obietnic. Mimo nie byle jakich problemów  w Stanach Zjednoczonych, amerykanie coraz bardziej obawiają się skutków i wpływu na światową sytuację kryzysu zadłużenia w Europie, ewentualnego rozpadu strefy euro, czy wreszcie formalnego upadku Grecji. Światowy system bankowy mimo ogromnej pomocy ze strony rządów przy pomocy pieniędzy podatników nadal jest w słabej kondycji. Załamanie się europejskich banków i potrzeba ich pilnego dokapitalizowania mogą się okazać miną z opóźnionym zapłonem. Europejscy politycy i przywódcy ciągle nie chcą uwierzyć w ostrzeżenia nowej szefowej MFW  C. Lagarde.

To błędne koło nabiera tempa, to nie jest czas na półśrodki, system jest zbyt zadłużony, a niepewność unosi się nad wszystkimi rozwiniętymi gospodarkami uczula szefowa MFW europejskich  i amerykańskich przywódców. Brak wspólnych skoordynowanych działań, jałowe nasiadówki jak choćby ta ostatnia ECOFIN – u we Wrocławiu, może dość szybko doprowadzić do tego, że recesja przyspieszy, a kryzys rozleje się jeszcze szerzej.

Europejscy decydenci wydają się uspokojeni faktem, że ostatnia wspólna interwencja banków centralnych EBC, FED, SNB, Banku Japonii, Banku Anglii, która dostarczyła płynności bankom europejskim, bankom którym coraz bardziej brakowało innych poza euro walut, zwłaszcza dolara amerykańskiego. Banki amerykańskie przestały ufać bankom europejskim i pożyczać im pieniądze.

To pewne, że Unia Europejska, strefa euro nie mają ani miesięcy ani tym bardziej lat na przemyślenia ani na podjęcie skutecznych działań antykryzysowych. Na dziś najsłabszym ogniwem, wymagającym pilnej interwencji jest o dziwo system bankowy, o którego stabilności uporczywie się zapewnia obywateli Europy jak i naszego kraju. Rodzi się jedynie pytanie czy społeczeństwa Europy, które podobnie jak Amerykanie słusznie uważają, że głównymi winowajcami obecnego kryzysu są właśnie same banki oraz ich protektorzy czyli politycy będą skłonne zgodzić się bez sprzeciwu, a nawet buntu na zaciskanie pasa po to by ratować banki.

Czy zgoda parlamentów  i rządów na kolejne cięcia i oszczędności, podwyżki podatków, ograniczenia świadczeń socjalnych i wynagrodzeń, nie uderzą zbyt mocno w realne gospodarki na krótko reanimując europejski system bankowy. Prognozy są więc mocno niepokojące, a mędrców jak na lekarstwo. Zaklęty krąg kryzysu i  chocholi taniec trwa, więc w najlepsze. A ponieważ również my jesteśmy elementem gospodarki światowej, nie ominą nas ogromne zawirowania w obecnym europejskim systemie bankowym. Tym bardziej, że polskich banków poza połową PKO. BP i BOŚ już praktycznie nie mamy.

Grzegorz Bierecki
Prezes Kasy Krajowej SKOK


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook