Jedynie prawda jest ciekawa

Unia Europejska ma problem z krzyżem

19.11.2012

Czy po Słowacji ze swoimi "zacofanymi" symbolami państwowymi, zagrożone mogą się czuć kolejne kraje, które mają w na flagach i godłach krzyże? O kuriozalnym nakazie usunięcia symboli religijnych z wizerunków świętych Cyryla i Metodego na monecie euro rozmawiamy z Konradem Szymańskim, europosłem PiS.

Co pan sądzi o decyzji Komisji Europejskiej zabraniającej Słowakom umieszczenia na monecie euro symbolu krzyża i aureoli na sylwetkach świętych Cyryla i Metodego?

To jest maniakalna decyzja, związana z jakąś antyreligijnością i antychrześcijańską fobią, jaka panuje w Brukseli. W niektórych kręgach to jest już jakaś dogmatyczna poprawność polityczna. Tak się składa, że krzyż jest godłem słowackim, więc to nie tylko krzyż – jako symbol uniwersalny, ale krzyż który jest symbolem nie tylko religijnym, ale i państwowym. Dobrze by było, aby Unia Europejska bardziej powściągliwie się w tych sprawach wypowiadała i zachowywała.

Czy uważa pan, że następnym krokiem Brukseli będzie zakazanie używania flag przez kraje skandynawskie?

(Śmiech). Należałoby pójść tym tropem i zabronić używania państwowych symboli państwowych nie tylko krajom skandynawskim, ale i np. Wielkiej Brytanii, która ma we fladze trzy krzyże: św. Andrzeja, św. Jerzego i św. Patryka. Oczekuję żwawych decyzji Komisji Europejskiej, odpowiednio odważnych, aby wprowadzić tę poprawność we wszystkich zakątkach Unii Europejskiej. Mamy też bardzo wiele przejawów takiego religianctwa, np. w hymnie Wielkiej Brytanii, który jest niczym więcej jak modlitwą, aby Pan Bóg zaopiekował się królową („God save the Queen” – przyp. red.). Wydaje mi się, że też należałoby zastąpić Boga jakimś świeckim autorytetem, np. „Brukselą”.

Do czego to wszystko zmierza? Jak może wyglądać Europa w przyszłości?

Takie momenty jak ten powodują odpływ autorytetu Unii Europejskiej, która sama sobie kopie grób. Instytucje, które tak się zachowują tracą wiarygodność. To trzeba adresować do tych, którzy dobrze życzą integracji Unii Europejskiej, aby się zastanowili, czy warto lekceważyć takie wyskoki. Kiedy się takie rzeczy wydarzają, zwykle mogą być przedmiotem żartów, ale w pewnej masie powodują, że coraz więcej ludzi puka się w głowę, gdy widzi niebieską flagę z białymi gwiazdkami. Coraz więcej ludzi uważa ten proces polityczny za niewarty zaufania.

ROZM: Slaw

[FOTO: sxc.hu]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook