Jedynie prawda jest ciekawa


Unia Europejska ma problem z krzyżem

19.11.2012

Czy po Słowacji ze swoimi "zacofanymi" symbolami państwowymi, zagrożone mogą się czuć kolejne kraje, które mają w na flagach i godłach krzyże? O kuriozalnym nakazie usunięcia symboli religijnych z wizerunków świętych Cyryla i Metodego na monecie euro rozmawiamy z Konradem Szymańskim, europosłem PiS.

Co pan sądzi o decyzji Komisji Europejskiej zabraniającej Słowakom umieszczenia na monecie euro symbolu krzyża i aureoli na sylwetkach świętych Cyryla i Metodego?

To jest maniakalna decyzja, związana z jakąś antyreligijnością i antychrześcijańską fobią, jaka panuje w Brukseli. W niektórych kręgach to jest już jakaś dogmatyczna poprawność polityczna. Tak się składa, że krzyż jest godłem słowackim, więc to nie tylko krzyż – jako symbol uniwersalny, ale krzyż który jest symbolem nie tylko religijnym, ale i państwowym. Dobrze by było, aby Unia Europejska bardziej powściągliwie się w tych sprawach wypowiadała i zachowywała.

Czy uważa pan, że następnym krokiem Brukseli będzie zakazanie używania flag przez kraje skandynawskie?

(Śmiech). Należałoby pójść tym tropem i zabronić używania państwowych symboli państwowych nie tylko krajom skandynawskim, ale i np. Wielkiej Brytanii, która ma we fladze trzy krzyże: św. Andrzeja, św. Jerzego i św. Patryka. Oczekuję żwawych decyzji Komisji Europejskiej, odpowiednio odważnych, aby wprowadzić tę poprawność we wszystkich zakątkach Unii Europejskiej. Mamy też bardzo wiele przejawów takiego religianctwa, np. w hymnie Wielkiej Brytanii, który jest niczym więcej jak modlitwą, aby Pan Bóg zaopiekował się królową („God save the Queen” – przyp. red.). Wydaje mi się, że też należałoby zastąpić Boga jakimś świeckim autorytetem, np. „Brukselą”.

Do czego to wszystko zmierza? Jak może wyglądać Europa w przyszłości?

Takie momenty jak ten powodują odpływ autorytetu Unii Europejskiej, która sama sobie kopie grób. Instytucje, które tak się zachowują tracą wiarygodność. To trzeba adresować do tych, którzy dobrze życzą integracji Unii Europejskiej, aby się zastanowili, czy warto lekceważyć takie wyskoki. Kiedy się takie rzeczy wydarzają, zwykle mogą być przedmiotem żartów, ale w pewnej masie powodują, że coraz więcej ludzi puka się w głowę, gdy widzi niebieską flagę z białymi gwiazdkami. Coraz więcej ludzi uważa ten proces polityczny za niewarty zaufania.

ROZM: Slaw

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook