Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

„Ukrainie grozi scenariusz osetyjski”

28.02.2014

Możemy się spodziewać inspirowania napięcia na Krymie - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" prof. Włodzimierz Marciniak.

„Oddolny rozpad, który wynika z głębokiego społecznego niezadowolenia i z silnych ruchów separatystycznych, Ukrainie nie grozi. Ostatnie dni pokazały, że nie ma tam społecznej bazy dla tego typu tendencji” - tłumaczy w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Włodzimierz Marciniak.

Sowietolog wskazuje, że na Ukrainie może się rozegrać „scenariusz osetyjski”. „Rosja będzie wykorzystywała ubiegłotygodniowe porozumienie polityczne, a dokładniej będzie powoływała się na punkt mówiący o rozpisaniu na grudzień przedterminowych wyborów w celu podtrzymania tezy o legalności prezydentury Wiktora Janukowycza. Tego typu gra może utrudniać działalność nowych władz Ukrainy. Pojawia się coraz więcej sygnałów, że przebywa on na terytorium Rosji, ale nikt tego oficjalnie nie potwierdził. Po drugie, na Ukrainie może się rozegrać scenariusz, który można określić mianem osetyjskiego” - wyjaśnia.

Dodaje, że należy się spodziewać „inspirowania napięcia na samym Krymie i to zresztą obserwujemy”. „Władze Krymu nie były chętne do zaangażowania się w jakiekolwiek akcje skierowane przeciw władzom w Kijowie, ale znalazła się grupa uzbrojonych mężczyzn, która wdarła się do siedziby tamtejszego parlamentu. I właśnie wokół tego będzie pewnie eskalowane napięcie” - wskazuje.

W jego ocenie ta akcja pokazuje, że „żadne tendencje separatystyczne na Krymie, również wśród mieszkających tam Rosjan, nie mają głębszego poparcia społecznego”. „Jednak może zostać wykorzystana chwila napięcia i zamętu dla działań rosyjskich” - dodaje.

Pytany, na czym może zależeć Rosji w związku z Ukrainą, sowietolog wskazuje, że „najlepszego” scenariusza z punktu widzenia Rosji już nie ma.

„Wydarzenia, do jakich doszło w Kijowie, władze rosyjskie rozpatrują przede wszystkim przez pryzmat swojej sytuacji wewnętrznej, a więc jako źródło potencjalnego zagrożenia dla władzy Putina, któremu to zagrożeniu chcą zapobiec” - dodaje Marciniak.

Pytany o to czy Putinowi grozi bunt prof. Marciniak wskazuje: „Jeśli w rosyjskich mediach pojawiają się obrazki z pałaców i rezydencji Janukowycza, to wszędzie tam (w Rosji – red.) spotka się z pan z pytaniem: >>Ciekawe jak nasi mieszkają?<<. A więc nie bunt, ale kolejny kroczek w podważeniu legitymizacji władzy Putina i dyskomfortowa dla władców Kremla sytuacja sprowadzająca się do faktu, że >>naszego kolegę wygonili<<. To właśnie rodzi niepokój rosyjskiego obozu władzy. Rosja musi więc wykonać operację o znaczeniu symbolicznym, która zawczasu wybije rosyjskim obywatelom z głowy pomysł powtórzenia u siebie tego, co stało się na Majdanie” - wyjaśnia rozmówca „ND”.

Dodaje, że taką sprawą „może być przeprowadzenie operacji symbolicznego ukarania Majdanu, by w Rosji pokazać, że tam Majdan się nie powtórzy”. „To może popychać Moskwę do demonstracji siły, kreowania separatyzmu, który przy słabości państwowości ukraińskiej może ziścić się w realizacji scenariusza osetyjskiego, który zrealizowany został przed wojną z Gruzją w 2008 roku” - kwituje Marciniak.

TK,NaszDziennik
[Fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Ukraina

,

Rosja Ukraina

,

Rosja

,

polityka

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook