Jedynie prawda jest ciekawa


Ujazdowski: To ucieczka przed kompromitacją

20.12.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym ministrem kultury Kazimierzem M. Ujazdowskim.

Stefczyk.info: Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Systemie Informacji Oświatowej (SIO), wydłużającą do 1 marca 2017 r. równoległe funkcjonowanie starego i nowego systemu. Jak Pan ocenia to opóźnienie we wprowadzaniu SIO?

Kazimierz M. Ujazdowski: W mojej ocenie to jest ucieczka przed kompromitacją. Ten system został zaprojektowany, żeby pozyskać pieniądze dla firm realizujących zamówienie informatyczne oraz organizujących rozmaite szkolenia. W opracowanej postaci nowy system jest niepotrzebny. On agreguje tak wiele danych, na takim poziomie szczegółowości, że zagraża prawu do prywatności. Ten system jest również niepotrzebny z punktu widzenia administracyjnego. W żadnym kraju taki system nie jest tak rozbudowany, jak ten, który próbowały wdrożyć minister Katarzyna Hall i Krystyna Szumilas. Dodatkowo ten system okazał się być niefunkcjonalny. On nie nadawał się do wdrożenia.

Czyli obecnie i tak by nie mógł działać

Tę nowelizację traktuję zatem jako ucieczkę przed kompromitacją. To jest lepsze niż wdrażanie systemu na siłę. Liczę na to, że po zwycięstwie wyborczym będziemy mogli go w ogóle uchylić i działać w ramach obecnie funkcjonującego systemu, który nie stanowi zagrożenia dla prawa do prywatności, a pozwala na dobre administrowanie oświatą.

Pan od początku był przeciwny budowie SIO. Dlaczego?

Przestrzegałem przed jego budową wielokrotnie. Protestuję przeciwko temu systemowi od lata 2011 roku, gdy uchwalona została ustawa. Do jej odrzucenia zabrakło sześciu głosów. Już wtedy mówiłem, że rząd buduje rzecz niedorzeczną, system zły i zagrażający prawom jednostki. Jednak wtedy nas nie słuchano. Obecnie decyzje prezydenta traktuję jak ochronę dla MEN. Ochronę przed pułapką.

Obecna ekipa sama chciałaby się z budowy tego systemu wycofać?

Jeśli minister Joanna Kluzik-Rostkowska będzie miała wolę zapoznania się z tą sprawą, to zobaczy, że jedynym wyjściem jest całkowite wycofanie się z tych planów. Nawet jeśli zobaczy materiały, z jakimi zapoznałem się, dojdzie do takiego przekonania. Przeanalizowałem dane dotyczące wydatkowania środków na budowę SIO. Okazuje się, że wbrew założeniom to nie Centrum Informatyczne Edukacji było instytucją wdrażającą system, ale cały szereg firm prywatnych. A przecież CIE powołano właśnie, by takie projekty były prowadzone. Ja po przeanalizowaniu tych wiadomości wniosłem do NIK o kontrolę w tej sprawie. Sądzę, że NIK się tym powinien zająć.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook