Jedynie prawda jest ciekawa

Ujazdowski: To program wiary w polską energię

15.02.2014

"Chcemy przedstawić się brakowi ambicji i kompetencji" - mówi Kazimierz M. Ujazdowski.

Stefczyk.info: Panie pośle, rozmawiamy na kongresie Prawa i Sprawiedliwości. Gdyby miał go pan krótko streścić, to czemu ma on służyć?

Kazimierz M. Ujazdowski, poseł PiS: To program wiary w polską energię i to, że Polacy mogą mieć dobre państwo. Kluczem do przyszłości jest wolność Polaków, postanowienie na małą i średnią przedsiębiorczość, a także reforma państwa. Usłyszeliśmy poważny i pełny program dla Polski – chcemy przedstawić się brakowi ambicji, kompetencji i minimalizmowi Donalda Tuska. To również szansa na to, by za kilka-kilkanaście lat Polska była w zupełnie innym miejscu niż dziś.

Warto też wspomnieć o kontroli Sejmu i pakcie dla demokracji, który Platforma odrzuciła. Donald Tusk boi się jak diabeł święconej wody kontroli i debaty publicznej. Premier boi się Sejmu, w którym byłaby równowaga stron.

Szuflady - mówiąc językiem Platformy Obywatelskiej - będą pełne ustaw? Zagwarantuje pan, że po ewentualnym przejęciu władzy program zostanie przekuty w konkretne projekty ustaw?

Zdecydowanie tak - mamy doświadczenie rządów z lat 2005-2007, gdzie doszliśmy do władzy z całym szeregiem realnych ustaw i pomysłów legislacyjnych. Dodatkowo teraz zdobyliśmy o wiele większe doświadczenie, wykorzystując czas w opozycji do ciężkiej pracy. Co do szuflad pełnych ustaw - jeszcze w tej kadencji składaliśmy liczne projekty, które niestety wędrowały do zamrażarki marszałek Kopacz. Dlatego duża część ustaw jest gotowa, resztę trzeba będzie doprecyzować, co z pewnością się stanie.

A jeśli chodzi o postulowane zmiany w kulturze? Czy lewicowi twórcy mają się czego obawiać?

Tu nie chodzi o „lewicowych twórców”, ale o bardzo wyraźne zasady. PiS respektuje wolność sztuki, ale pieniędzy publicznych nie można wydawać na inicjatywy, które nie mają nic wspólnego ze sztuką, a są jedynie prymitywnymi aktami barbarzyństwa. W sferze publicznej mecenat nie powinien wspierać inicjatyw, które nie mają nic wspólnego ze sztuką. Trudno uznać ukazanie Chrystusa w kontekście erotycznym jako akt sztuki.

Zmiany w mediach publicznych?

W programie jest to wyraźnie powiedziane – chcemy stworzyć, a raczej zmodernizować TVP, by stała się mocną telewizją z silną misją w edukacji i kultury, ochrony dzieci przed demoralizacją, a przy tym finansowana ze specjalnej opłaty. Niższej niż abonament, ale powszechnej. Chcemy też przeorganizować struktury TVP i PR, by to były jednoosobowe zarządy na pięć lat z radą programową, w której skład wchodziliby także przedstawiciele widzów.

Dziękuję za rozmowę.

not. svit

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Słowa kluczowe:

Prawo i Sprawiedliwość

,

program

,

ustawy

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook