Jedynie prawda jest ciekawa


Ujazdowski: To program wiary w polską energię

15.02.2014

"Chcemy przedstawić się brakowi ambicji i kompetencji" - mówi Kazimierz M. Ujazdowski.

Stefczyk.info: Panie pośle, rozmawiamy na kongresie Prawa i Sprawiedliwości. Gdyby miał go pan krótko streścić, to czemu ma on służyć?

Kazimierz M. Ujazdowski, poseł PiS: To program wiary w polską energię i to, że Polacy mogą mieć dobre państwo. Kluczem do przyszłości jest wolność Polaków, postanowienie na małą i średnią przedsiębiorczość, a także reforma państwa. Usłyszeliśmy poważny i pełny program dla Polski – chcemy przedstawić się brakowi ambicji, kompetencji i minimalizmowi Donalda Tuska. To również szansa na to, by za kilka-kilkanaście lat Polska była w zupełnie innym miejscu niż dziś.

Warto też wspomnieć o kontroli Sejmu i pakcie dla demokracji, który Platforma odrzuciła. Donald Tusk boi się jak diabeł święconej wody kontroli i debaty publicznej. Premier boi się Sejmu, w którym byłaby równowaga stron.

Szuflady - mówiąc językiem Platformy Obywatelskiej - będą pełne ustaw? Zagwarantuje pan, że po ewentualnym przejęciu władzy program zostanie przekuty w konkretne projekty ustaw?

Zdecydowanie tak - mamy doświadczenie rządów z lat 2005-2007, gdzie doszliśmy do władzy z całym szeregiem realnych ustaw i pomysłów legislacyjnych. Dodatkowo teraz zdobyliśmy o wiele większe doświadczenie, wykorzystując czas w opozycji do ciężkiej pracy. Co do szuflad pełnych ustaw - jeszcze w tej kadencji składaliśmy liczne projekty, które niestety wędrowały do zamrażarki marszałek Kopacz. Dlatego duża część ustaw jest gotowa, resztę trzeba będzie doprecyzować, co z pewnością się stanie.

A jeśli chodzi o postulowane zmiany w kulturze? Czy lewicowi twórcy mają się czego obawiać?

Tu nie chodzi o „lewicowych twórców”, ale o bardzo wyraźne zasady. PiS respektuje wolność sztuki, ale pieniędzy publicznych nie można wydawać na inicjatywy, które nie mają nic wspólnego ze sztuką, a są jedynie prymitywnymi aktami barbarzyństwa. W sferze publicznej mecenat nie powinien wspierać inicjatyw, które nie mają nic wspólnego ze sztuką. Trudno uznać ukazanie Chrystusa w kontekście erotycznym jako akt sztuki.

Zmiany w mediach publicznych?

W programie jest to wyraźnie powiedziane – chcemy stworzyć, a raczej zmodernizować TVP, by stała się mocną telewizją z silną misją w edukacji i kultury, ochrony dzieci przed demoralizacją, a przy tym finansowana ze specjalnej opłaty. Niższej niż abonament, ale powszechnej. Chcemy też przeorganizować struktury TVP i PR, by to były jednoosobowe zarządy na pięć lat z radą programową, w której skład wchodziliby także przedstawiciele widzów.

Dziękuję za rozmowę.

not. svit

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook