Jedynie prawda jest ciekawa


Ujazdowski: strach PO przed prawdą o Wołyniu

09.05.2013

Nadal nie wiadomo, jaki kształt będzie miała uchwała polskiego Sejmu w 70. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Platforma, w imię - jak twierdzi - dobrych stosunków z Ukrainą i wciągnięcia jej do struktur europejskich chce za wszelką cenę uniknąć sformułowania o ludobójstwie. O tę dziwną grę Platformy i jej konsekwencje pytamy Kazimierza Ujazdowskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: - Pół roku temu oburzał się pan na stanowisko posłów PO, którzy nie chcieli uczcić uchwałą 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Teraz mamy kolejny polityczny spór o historię - ci sami posłowie nie chcą nazwać Rzezi Wołyńskiej ludobójstwem. O co tu chodzi?

Kazimierz Ujazdowski: - Trudno nazwać to sporem politycznym, to jest po prostu niezdolność Platformy Obywatelskiej albo szerzej - części elit intelektualnych w Polsce - do upomnienia się o prawdę. Wynika to z fałszywego przekonania, że ukrywanie jej, niewyrażanie prawdy o ludobójstwie na Wołyniu jest podyktowane jakąś koniecznością polityczną.

Tymczasem jestem przekonany, że w tej sprawie polityka polska powinna być podwójnie jednoznaczna - to znaczy powinna upomnieć się i nazywać ludobójstwo na Wołyniu ludobójstwem, oraz powinna wspierać niezależność Ukrainy, jako istotnego czynnika bezpieczeństwa naszego regionu i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej - bo niezależna Ukraina, choćby ułomnie niezależna, jest jednym z czynników osłabiających zagrożenie, płynące ze strony polityki rosyjskiej.

Dlatego powtarzam - w tej kwestii Polska powinna zająć stanowisko podwójnie jednoznaczne - jednoznacznie za prawdą i jednoznacznie za sojuszem i wsparciem dla Ukrainy.

Tymczasem elity zachowują się tak, jakby bały się prawdy - jest to fatalne przekonanie, że polityka polega na usuwaniu rzeczy trudnych, na chowaniu ich pod dywan. A nasze doświadczenie, zarówno to jednostkowe jak i narodowe, historyczne pokazuje, że takie kwestie wracają i trzeba je nazywać po imieniu.

Stefczyk.info: - Przy okazji rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego mówił pan o Wyjątkowym stopniu prymitywizmu politycznego części posłów Platformy. Czy i tym razem mamy z tym do czynienia - kiedy na ołtarzu dobrych relacji z Kijowem i odciągnięcia jej od Rosji kładzie się prawdę historyczną i uczucia narodowe?

Kazimierz Ujazdowski: - Ale nawet nie ołtarzu dobrych stosunków z Ukrainą, ale na ołtarzu wyobrażenia o dobrych stosunkach z Ukrainą. Platformę Obywatelską cechuje w tej sprawie jakaś wewnętrzna obawa, jakiś rodzaj strachu.

Tymczasem niezbędne jest oczyszczenie i powiedzenie naszemu ukraińskiemu partnerowi: są sprawy absolutnie nadrzędne, jaką jest prawda o ofiarach zbrodni o charakterze ludobójczym. Jesteśmy zdeterminowani, żeby to nazwać po imieniu, co nie wyklucza, że jednocześnie jesteśmy zdeterminowani, żeby chronić waszą niezależność w każdej sytuacji, kiedy będzie ona zagrożona. Nie cofamy poparcia, idei i myśli, które wyraziliśmy podczas Pomarańczowej Rewolucji, ale jednocześnie oczekujemy urzeczywistnienia prawdy, bo to są kwestie absolutnie podstawowe, wykraczające ponad rachunek polityczny.

I jestem przekonany, że gdyby nasze stanowisko nie było chwiejne, było jednoznaczne, to ukraińscy partnerzy by je zrozumieli. Tymczasem mamy do czynienia z polską polityką w stanie rozchwiania. Z polityką, która ani nie potrafi upomnieć się o prawdę, ani nie tworzy pewności, co do strategicznego wyboru Polski. Przecież pierwsze lata polityki zagranicznej w wykonaniu ekipy Donalda Tuska to była stawka na zbliżenie z Rosją, a w tym myśleniu niemałą rolę odgrywała kwestia ukraińska, czyli odstąpienie od wspierania aspiracji ukraińskich.

Zamiast podwójnej słabości powinniśmy pokazać podwójną jednoznaczność - jednoznaczność w sprawie prawdy i jednoznaczność w sprawie sojuszu z Ukrainą.

Stefczyk.info: - Ale jak wskazuje ks. Isakowicz-Zaleski - w tej sprawie Platformę cechuje nie tylko naiwność, ale też indolencja - bo przecież Janukowicz jak i rządząca Partia Regionów potępia zbrodnie wołyńskie i odcina się od banderowców - nacjonalistów z partii Swobody...

Kazimierz Ujazdowski: - No właśnie jest to ten rodzaj strachu, wewnętrznej obawy, jakiegoś ograniczenia. Widać, że ta polityka jest poddana presji tych środowisk, które dialog z Ukrainą wyobrażają sobie jako dialog, w którym polska strona przemilcza drażliwe kwestie i nie stawia jednoznacznie kwestii odpowiedzialności za ludobójstwo popełnione na Wołyniu. Są przecież w Polsce środowiska, które w każdej sprawie blokują upominanie się o dobre imię Polski czy o prawdę historyczną widząc w takich zachowaniach ślad myślenia nacjonalistycznego. To są ludzie, o których ktoś napisał, że są gotowi tolerować nacjonalizm i patriotyzm wszędzie byle nie w Polsce.

Ale jest w tym przede wszystkim właśnie jakaś potworna słabość, która wynika z fałszywego myślenia, że polityka zagraniczna polega na zgrabnym usuwaniu spraw trudnych. Tymczasem dobra polityka zagraniczna na zmierzaniu się z rzeczami trudnymi - wielkie akty zbliżania i pojednania europejskiego nie były poprzedzone fałszem. Podaję tu niezwykle reprezentatywny przykład - list polskich biskupów do biskupów niemieckich zaczynał się - i to był najbardziej obszerny fragment tego listu - od przypomnienia roli Polski w historii Europy i przypomnienia zbrodni niemieckich. A dopiero potem padły sformułowania o potrzebie zbliżenia.

Tymczasem tu mamy do czynienia z polityką całkowicie odwrotną, która uważa, że skuteczny dialog można prowadzić, kiedy usuwa się prawdę, albo ją całkowicie chowając po dywan, albo minimalizując znaczenie tych wydarzeń historycznych.

Tu jest strach przed powiedzeniem oczywistego słowa, że to było ludobójstwo. I cóż by się stało, gdyby Ukraina miała świadomość, że w tej sprawie nie odpuszczamy, ani w sprawie prawdy, ani w sferze gwarancji sojuszniczych.

Stefczyk.info: - Czy to słowo - ludobójstwo - w ostatecznej wersji uchwały sejmowej padnie?

Kazimierz Ujazdowski: - Mam nadzieję, że tak, szczególnie, jeśli PSL wytrwa w swoim stanowisku, ale najlepiej byłoby, gdyby ten wewnętrzny strach po stronie Platformy Obywatelskiej zniknął, bo siła naszego stanowiska będzie też zależała od zakresu zgody, zakresu consensusu, a w tej sprawie, w Polsce powinien być absolutny consensus.


rozmawiał Krzysztof Karwowski
[fot. Wikipedia/starwon.com.au/1943]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook