Jedynie prawda jest ciekawa


Ujazdowski: SIO przejawem prymitywizmu

02.01.2013

O opisanych przez Stefczyk.info zmianach w regulacjach dot. Systemu Informacji Oświatowej rozmawiamy z posłem PiS Kazimierzem Michałem Ujazdowskim.

Stefczyk.info: W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie związane z Systemem Informacji Oświatowej. Jak ustalił nasz portal, zwiększa ono poziom inwigilacji uczniów. Pan od dawna protestuje przeciwko istnieniu SIO. Dlaczego?

Kazimierz Michał Ujazdowski: SIO jest nierozumny i niebezpieczny z punktu widzenia prawa do prywatności i autonomii informacyjnej. Nigdy nie przedstawiono żadnego argumentu na rzecz powstania tego systemu, zbierającego dane indywidualne. W wielu państwach europejskich, w których biurokracja oświatowa ma długą tradycję, nie stosuje się takich rozwiązań. Pod naciskiem opozycji skreślono z ustawy najbardziej drastyczne zapisy dot. SIO. Po moich alarmach udało się przeforsować szybką nowelizację, która wycofała najbardziej radykalne regulacje. One związane były z lokowaniem m.in. diagnoz psychologicznych w systemie. Mimo tego system jest nierozumny i niebezpieczny dla jednostki. Mam wrażenie, że ten system zbudowano tylko po to, by móc skorzystać z pieniędzy unijnych. Potrzebna jest w tej sprawie kontrola społeczna procesu zakładania tego systemu oraz jego funkcjonowania. Trzeba robić wszystko, by kontrolować tę sprawę. Gdy będzie taka możliwość, zlikwidujemy te przepisy.

Rozporządzenie MEN, które opisujemy, wprowadza wycofane wcześniej przepisy.

Należy więc rozważyć zaskarżenie tego rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego. TK bada przecież również rozporządzenia. Szczególnie, że dotychczasowa linia orzeczeń Trybunału nie pozostawia wątpliwości. Tylko wyjątkowa wartość konstytucyjna może przemawiać za budową takiego systemu informatycznego. Tymczasem MEN podawał publicznie, że SIO ma być budowany na potrzeby resortu. Gdybyśmy przyjęli taką logikę działania, powinniśmy znieść w ogóle prawo do prywatności. Przecież każdy resort mógłby powiedzieć, że potrzebne mu są dane indywidualne obywateli dla jego własnych potrzeb. To nie jest powód, by budować bazy danych, które zagrażają prawom obywatelskim. Dlatego należy brać pod uwagę skierowanie tego rozporządzenia do Trybunału Konstytucyjnego.

Pojawiają się jednak głosy, że takie bazy danych mogą pomóc w opracowaniu sposobu nauczania do każdego ucznia, że pozwolą spersonalizować ścieżkę oświatową itd.

Ścieżkę edukacyjną każdego ucznia prowadzi konkretny nauczyciel, który zna ucznia. Dobremu nauczycielowi nie jest potrzebna wiedza wynikająca z systemów informatycznych. Nie ma powodów natomiast, by dane indywidualne czy personalne były znane innej osobie niż nauczyciel danego ucznia. Warto zaznaczyć, że w Niemczech czy Francji, gdzie szkoły mają znacznie więcej uprawnień niż w Polsce i wpływają w większym stopniu o przyszłości ucznia, nie tworzy się takich systemów oświatowych, tam nie zbiera się danych indywidualnych o uczniach.

Platforma jednak forsuje to rozwiązanie.

To jest przejaw braku kultury wolnościowej Platformy Obywatelskiej. Formacja, która ma elementarną kulturę wolnościową, nie projektuje takich systemów. Budowa SIO to również wynik prymitywnego centralizmu, który własną słabość i brak kompetencji leczy łopatą, czyli sięgnięciem do narzędzia prymitywnej inwigilacji. Zamiast stawiać na indywidualny kontakt z uczniem, buduje się bazy danych. Nie mam nic dobrego do powiedzenia o tym systemie. To iście na łatwiznę.

Rozmawiał Nal
[Fot. Men.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook