Jedynie prawda jest ciekawa


Ujazdowski: rząd nie likwiduje patologii

03.02.2014

Rozmowa z Kazimierzem Ujazdowskim, posłem PiS, byłym ministrem kultury.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia pomysł finansowania przez rząd podręczników do pierwszych klas szkół podstawowych? Rząd twierdzi, że pomoże w ten sposób rodzicom...

Kazimierz Ujazdowski: To rozwiązanie spóźnione i cząstkowe. Rząd deklaruje darmowy podręcznik w pierwszej klasie, ale nie likwiduje patologii, jakie w tej sprawie widać. Ja to nazywam układem zamkniętym stworzonym przez producentów, dystrybutorów i biurokrację. Pomysł rządu nie dotyka w żaden sposób patologii dziejącej się w kolejnych klasach. Pani minister Rostkowska mówi, że rozwiązuje problem w pierwszych trzech klasach, a potem go pozostawia. Mój podstawowy zarzut i pretensja dotyczy więc tego, że to rozwiązanie nie jest systemowe. Gdyby przyjąć z dobrą wolą plany minister to należy uznać, że rząd chce, by czyste reguły obowiązywały w pierwszych klasach, a potem nadal brudne.

Co zatem należałoby zrobić?

Rozwiązanie musi być kompleksowe i bardziej jawne. Moja propozycja z sierpnia 2013 roku polegała na tym, że MEN ogłaszać miałby konkurs na najlepszy podręcznik czy podręczniki. Do konkursu zgłaszaliby się autorzy, pisaliby podręczniki... A potem rząd wykupowałby prawa autorskie i produkował. Wszystko byłoby przy otwartej kurtynie i pod kontrolą obywatelską.

Obecnie co mamy? Wszystko utajone?

Wszystko robione jest na chybcika i to dość niejawnie, przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Chciałbym, żeby ten podręcznik powstał. Kto myśli „im gorzej, tym lepiej”, ten źle myśli. To jest szczelina w złym systemie. To jest krok w dobrą stronę, ale rozwiązanie powinno dotykać całego zagadnienia. Na razie mamy osłodzenie rodzicom sześciolatków przymusu szkolnego.

Mamy obecnie luty, a nie ma ustawy dotyczącej podręcznika. Szefowa MEN mówiła, że na razie gotowy jest projekt.

Znam ten projekt, on mówi, że MEN może wyprodukować podręcznik. Jednak nie ma tam żadnego zobowiązania ani gwarancji pod adresem obywateli. Wszystko zależy od zdolności organizacyjnych resortu.

Jest jeszcze czas na opracowanie dobrego podręcznika?

Przypuszczam, że minister stanie na głowie, by ta deklaracja się spełniła. Powtarzam jednak, że ona jest cząstkowym rozwiązaniem problemu. Należałoby zacząć pracę nie nad zadraśnięciem układu zamkniętego, ale nad zlikwidowaniem tego układu.

Jednak czy w pana ocenie pomysł, by państwo przejmowało na siebie produkcję podręczników do wszystkich klas, wszystkich szkół jest dobry?

Nie wiem, czy do wszystkich. Jednak wiem, że należy zniszczyć oligopol, jaki panuje na rynku wydawniczym. To nie jest żadna konkurencja, to jest oligopol. Wszystko jest w rękach kilku wydawnictw, które żyją z tego, że MEN dopuszcza do druku ich podręczników. Mamy układ wydawnictw i administracji. Potrzebne jest rozwiązanie systemowe.

W czasie debaty nad Systemem Informacji Oświatowej mówił pan o działalności firm, doradców i innych instytucji, które brały udział w budowie SIO. Czy przy okazji budowy nowego podręcznika jest groźba, że widoczne będą podobne zjawiska?

Nie, w tym przypadku nie widzę takiego zagrożenia. Deklaracja jest taka, że to jednostka ministerialna, czyli ORE, będzie opracowywać ten podręcznik. Sądzę, że to będzie jedynie robota administracyjna.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook