Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ujazdowski: rząd nie likwiduje patologii

03.02.2014

Rozmowa z Kazimierzem Ujazdowskim, posłem PiS, byłym ministrem kultury.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia pomysł finansowania przez rząd podręczników do pierwszych klas szkół podstawowych? Rząd twierdzi, że pomoże w ten sposób rodzicom...

Kazimierz Ujazdowski: To rozwiązanie spóźnione i cząstkowe. Rząd deklaruje darmowy podręcznik w pierwszej klasie, ale nie likwiduje patologii, jakie w tej sprawie widać. Ja to nazywam układem zamkniętym stworzonym przez producentów, dystrybutorów i biurokrację. Pomysł rządu nie dotyka w żaden sposób patologii dziejącej się w kolejnych klasach. Pani minister Rostkowska mówi, że rozwiązuje problem w pierwszych trzech klasach, a potem go pozostawia. Mój podstawowy zarzut i pretensja dotyczy więc tego, że to rozwiązanie nie jest systemowe. Gdyby przyjąć z dobrą wolą plany minister to należy uznać, że rząd chce, by czyste reguły obowiązywały w pierwszych klasach, a potem nadal brudne.

Co zatem należałoby zrobić?

Rozwiązanie musi być kompleksowe i bardziej jawne. Moja propozycja z sierpnia 2013 roku polegała na tym, że MEN ogłaszać miałby konkurs na najlepszy podręcznik czy podręczniki. Do konkursu zgłaszaliby się autorzy, pisaliby podręczniki... A potem rząd wykupowałby prawa autorskie i produkował. Wszystko byłoby przy otwartej kurtynie i pod kontrolą obywatelską.

Obecnie co mamy? Wszystko utajone?

Wszystko robione jest na chybcika i to dość niejawnie, przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Chciałbym, żeby ten podręcznik powstał. Kto myśli „im gorzej, tym lepiej”, ten źle myśli. To jest szczelina w złym systemie. To jest krok w dobrą stronę, ale rozwiązanie powinno dotykać całego zagadnienia. Na razie mamy osłodzenie rodzicom sześciolatków przymusu szkolnego.

Mamy obecnie luty, a nie ma ustawy dotyczącej podręcznika. Szefowa MEN mówiła, że na razie gotowy jest projekt.

Znam ten projekt, on mówi, że MEN może wyprodukować podręcznik. Jednak nie ma tam żadnego zobowiązania ani gwarancji pod adresem obywateli. Wszystko zależy od zdolności organizacyjnych resortu.

Jest jeszcze czas na opracowanie dobrego podręcznika?

Przypuszczam, że minister stanie na głowie, by ta deklaracja się spełniła. Powtarzam jednak, że ona jest cząstkowym rozwiązaniem problemu. Należałoby zacząć pracę nie nad zadraśnięciem układu zamkniętego, ale nad zlikwidowaniem tego układu.

Jednak czy w pana ocenie pomysł, by państwo przejmowało na siebie produkcję podręczników do wszystkich klas, wszystkich szkół jest dobry?

Nie wiem, czy do wszystkich. Jednak wiem, że należy zniszczyć oligopol, jaki panuje na rynku wydawniczym. To nie jest żadna konkurencja, to jest oligopol. Wszystko jest w rękach kilku wydawnictw, które żyją z tego, że MEN dopuszcza do druku ich podręczników. Mamy układ wydawnictw i administracji. Potrzebne jest rozwiązanie systemowe.

W czasie debaty nad Systemem Informacji Oświatowej mówił pan o działalności firm, doradców i innych instytucji, które brały udział w budowie SIO. Czy przy okazji budowy nowego podręcznika jest groźba, że widoczne będą podobne zjawiska?

Nie, w tym przypadku nie widzę takiego zagrożenia. Deklaracja jest taka, że to jednostka ministerialna, czyli ORE, będzie opracowywać ten podręcznik. Sądzę, że to będzie jedynie robota administracyjna.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Słowa kluczowe:

MEN

,

edukacja

,

Polska

,

polityka

,

podręcznik

Warto poczytać

 1. aleppowsieci12 21.10.2016

  Zagłada Aleppo – Jan Rokita o wojnie w Syrii

  Opublikowany właśnie w internecie film, przedstawiający obraz Aleppo uchwycony z drona, do złudzenia przypomina lotnicze zdjęcia Warszawy z jesieni 1944 roku – pisze w najnowszym felietonie w tygodniku „wSieci” Jan Rokita.

 2. skrzypczaktvrep2110 21.10.2016

  Skrzypczak: „Rosja na nas nie najedzie”

  „Troska o interes Polski to troska o przemysł i o polskiego żołnierza”.

 3. 75ad6489e98245dbb3997b4a2e579654stff 21.10.2016

  Ziemiec podsumowuje rządy PiS

  „Nie wolno padać przez rządzącymi na kolana, należy oceniać ich bez uprzedzeń”.

 4. gadowskikomorsteg 21.10.2016

  Gadowski: Gdzie jest Komorowski ws. Caracali?

  „Jak świat światem, banderowiec nie będzie Polakowi bratem”.

 5. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 6. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 7. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

 8. Zrzut-ekranu-2016-10-20-o-164757 20.10.2016

  Sędzia Muszyński: Zdanie prezesa TK jest dla mnie drugorzędne

  "Andrzej Rzepliński nie posiada żadnych uprawnień do tego, by traktować mnie inaczej niż innych sędziów TK”.

Opinie