Jedynie prawda jest ciekawa


Ujazdowski: Prymitywna wizja nowoczesności

01.09.2013

Władze PO bagatelizują cały polski dorobek historyczny, jakby sami nie mieli świadomości, że Polska odegrała kluczową rolę w historii Europy – mówi były minister kultury, poseł PiS Kazimierz Ujazdowski.

Stefczyk.info - Dwie bardzo ważne rocznice dla naszego kraju – Porozumienia Sierpniowe oraz rocznica napaści Niemiec na Polskę – obchodzone są dzień po dniu. Warto zadać pytanie o jakość polskiej polityki historycznej. Jak Pan minister ocenia rocznicowe wystąpienia prezydenta i premiera?

Kazimierz Ujazdowski, były minister kultury, poseł PiS - Odnoszę wrażenie, że szczególnie premier Donald Tusk bagatelizuję kwestię wspólnej ważnej polityki historycznej. Zapomina jak ważna jest dla każdej wspólnoty politycznej historia – zwłaszcza dla wspólnoty, którą tworzą Polacy. To co zwróciło moją uwagę w dzisiejszym wystąpieniu premiera na Westerplatte to brak słów, które cisną się na usta - Polska opierając się Niemcom broniła nie tylko swojej niepodległości, ale broniła wolności narodów Europy i całej cywilizacji.

Rządzący zapominają o ważnych wartościach? Nie chcą pokazać, że powinniśmy być dumni z naszej historii?

W przeciągu kilku ostatnich lat nie słyszałem, aby jakikolwiek przywódca mający wpływ na państwo wypowiedział słowa jednoznaczne z tym, że Polska z tytułu swojej historii ma powodu do dumy i chwały. Przecież możemy z podniesioną przyłbicą mówić to młodemu pokoleniu i całemu światu. Władze PO bagatelizują cały polski dorobek historyczny, jakby sami nie mieli świadomości, że Polska odegrała kluczową rolę w historii Europy. Brakuje tu wypowiedzenia historycznej prawdy oraz przekucia historii w instytucjonalny konkret. Wszystkie projekty muzealne stoją w miejscu, a władze nie potrafią obronić polskiej historii na arenie międzynarodowej, wówczas gdy jest to potrzebne. Mamy tu do czynienia z grupą polityczną, która nie utożsamia się z wartościami państwowymi.

Pan poseł Biernat mówi wprost – „Po co nam pomniki? Czy one dają pracę, budują firmy?”

To jest wizja nowoczesności, prezentowana przez ludzi zakompleksionych i prymitywnych. Bogate narody europejskie czy również Amerykanie stale ujawniają zdolność do prowadzenia polityki historycznej, stale budują nowe muzea czy finansują z pieniędzy publicznych kolejne filmy dokumentalne. Kraje wiodące w dziedzinie ekonomi, traktują historię jako żywe spoiwo wspólnoty. Praktyka PO to nieudolna forma prowadzenia liberalizmu i na tle podobnych partii europejskich, Platforma jest ugrupowaniem zacofanym.

Jak pan minister oceni postawę Lecha Wałęsy, który prywatnie w towarzystwie kilku ministrów składa kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, kiedy w innej części miasta prowadzone są oficjalne obchody?

Praktyki Lecha Wałęsy, to kolejna manifestacja pychy i braku kultury państwowej – czyli dwa elementy, które go zgubiły. Szczególnie boleję nad kulturą państwową, która powinna wiązać wszystkich. Wałęsa kolejny raz dowiódł, że traktuje Solidarność, która była ruchem narodowo – obywatelskim, jak swoje prywatne przedsięwzięcie – co jest uzurpacją. Lech Wałęsa kolejny raz udowodnił, że powinien się wstydzić swojego zachowania.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku

[fot: PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook