Jedynie prawda jest ciekawa


Ujazdowski: Prymitywna wizja nowoczesności

01.09.2013

Władze PO bagatelizują cały polski dorobek historyczny, jakby sami nie mieli świadomości, że Polska odegrała kluczową rolę w historii Europy – mówi były minister kultury, poseł PiS Kazimierz Ujazdowski.

Stefczyk.info - Dwie bardzo ważne rocznice dla naszego kraju – Porozumienia Sierpniowe oraz rocznica napaści Niemiec na Polskę – obchodzone są dzień po dniu. Warto zadać pytanie o jakość polskiej polityki historycznej. Jak Pan minister ocenia rocznicowe wystąpienia prezydenta i premiera?

Kazimierz Ujazdowski, były minister kultury, poseł PiS - Odnoszę wrażenie, że szczególnie premier Donald Tusk bagatelizuję kwestię wspólnej ważnej polityki historycznej. Zapomina jak ważna jest dla każdej wspólnoty politycznej historia – zwłaszcza dla wspólnoty, którą tworzą Polacy. To co zwróciło moją uwagę w dzisiejszym wystąpieniu premiera na Westerplatte to brak słów, które cisną się na usta - Polska opierając się Niemcom broniła nie tylko swojej niepodległości, ale broniła wolności narodów Europy i całej cywilizacji.

Rządzący zapominają o ważnych wartościach? Nie chcą pokazać, że powinniśmy być dumni z naszej historii?

W przeciągu kilku ostatnich lat nie słyszałem, aby jakikolwiek przywódca mający wpływ na państwo wypowiedział słowa jednoznaczne z tym, że Polska z tytułu swojej historii ma powodu do dumy i chwały. Przecież możemy z podniesioną przyłbicą mówić to młodemu pokoleniu i całemu światu. Władze PO bagatelizują cały polski dorobek historyczny, jakby sami nie mieli świadomości, że Polska odegrała kluczową rolę w historii Europy. Brakuje tu wypowiedzenia historycznej prawdy oraz przekucia historii w instytucjonalny konkret. Wszystkie projekty muzealne stoją w miejscu, a władze nie potrafią obronić polskiej historii na arenie międzynarodowej, wówczas gdy jest to potrzebne. Mamy tu do czynienia z grupą polityczną, która nie utożsamia się z wartościami państwowymi.

Pan poseł Biernat mówi wprost – „Po co nam pomniki? Czy one dają pracę, budują firmy?”

To jest wizja nowoczesności, prezentowana przez ludzi zakompleksionych i prymitywnych. Bogate narody europejskie czy również Amerykanie stale ujawniają zdolność do prowadzenia polityki historycznej, stale budują nowe muzea czy finansują z pieniędzy publicznych kolejne filmy dokumentalne. Kraje wiodące w dziedzinie ekonomi, traktują historię jako żywe spoiwo wspólnoty. Praktyka PO to nieudolna forma prowadzenia liberalizmu i na tle podobnych partii europejskich, Platforma jest ugrupowaniem zacofanym.

Jak pan minister oceni postawę Lecha Wałęsy, który prywatnie w towarzystwie kilku ministrów składa kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, kiedy w innej części miasta prowadzone są oficjalne obchody?

Praktyki Lecha Wałęsy, to kolejna manifestacja pychy i braku kultury państwowej – czyli dwa elementy, które go zgubiły. Szczególnie boleję nad kulturą państwową, która powinna wiązać wszystkich. Wałęsa kolejny raz dowiódł, że traktuje Solidarność, która była ruchem narodowo – obywatelskim, jak swoje prywatne przedsięwzięcie – co jest uzurpacją. Lech Wałęsa kolejny raz udowodnił, że powinien się wstydzić swojego zachowania.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku

[fot: PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook