Jedynie prawda jest ciekawa

Ujazdowski: propaganda zjada umysł PO

19.03.2014

Rozmowa z byłym ministrem kultury, posłem PiS Kazimierzem Ujazdowskim.

Stefczyk.info: Reakcja Zachodu na agresję Rosji na Ukrainę kolejny raz pokazuje, że interesy w polityce są ważniejsze niż idee i wartości, o których na co dzień często słyszymy. Czy reakcja na to, co dzieje się na Krymie, dowodzi, że światem rządzą pieniądze?

Kazimierz Ujazdowski: Pamiętajmy, że Zachód nie jedno ma oblicze. USA na przykład prowadzą politykę państwową, która nie jest całkowicie zdominowana przez rachunek ekonomiczny. Jednak od czasu ataku na WTC Rosja w polityce amerykańskiej znaczy co innego niż w okresie konfrontacji z ZSRS. Moskwa jest trochę rywalem i trochę partnerem. Natomiast Europa od wielu dekad nie jest zdolna do tego, by być prawdziwym podmiotem polityki światowej.

Z czego to wynika?

Z jednej strony z ograniczeń ekonomicznych, ale również z tego, że trwa w niej kryzys ducha oraz przyzwyczajenie do tego, że od wielu lat jest ktoś, kto gwarantuje definitywnie bezpieczeństwo. Jednak Polska musi uprawiać politykę aktywną, czynną w takich realiach jakie mamy. Nie możemy obrażać się, że Zachód jest bardziej pasywny niż byśmy chcieli. Musimy robić politykę taką, jaka jest w naszym interesie.

Co to oznacza?

To oznacza przede wszystkim sztukę jednania partnerów europejskich do naszej polityki na Wschodzie.

Politycy PO w ostatnich wypowiedziach zaznaczają, że być może śp. Lech Kaczyński, czy PiS, miał dobrą diagnozę polityczną dot. Rosji, ale właśnie nie umiał nikogo zjednać, że był izolowany...

To jest fałszywa propaganda w wydaniu PO. Jeszcze nie było kampanii dyplomatycznej tak skutecznej, przedsięwzięcia tak skutecznego i solidarnego jak obecność przywódców państw Europy Środkowej w Tbilisi w 2008 roku. To miało miejsce właśnie pod auspicjami śp. Lecha Kaczyńskiego. Mam wrażenie, że propaganda zjada umysł Platformie Obywatelskiej.

Rozmawiał TK
[Fot. Prezydent.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook