Jedynie prawda jest ciekawa


Ujazdowski: Polska ma tytuł do sławy

09.11.2012

O wydzieleniu z Muzeum Historii Polski Muzeum PRL w Nowej Hucie oraz o polityce muzealnej portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS, byłym ministrem kultury Kazimierzem Michałem Ujazdowskim.

Stefczyk.info: W ostatnich dniach Muzeum PRL w Nowej Hucie zostało wydzielone z Muzeum Historii Polski. O taką zmianę walczy od jakiegoś czasu Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz. Jak Pan ocenia tę decyzję?

Kazimierz Michał Ujazdowski: W mojej ocenie to przejaw całkowitej prywatyzacji instytucji publicznych w Polsce. To zły proces. W zakresie muzealnictwa historycznego widać wyraźne podporządkowanie interesom prywatnym. To bardzo obciąża ministra Zdrojewskiego. Tak postępować nie wolno. Spodziewam się, że ta zmiana będzie niekorzystna dla Muzeum PRL. Za tą decyzją stoją konkretne plany na tę instytucję. Uważam, że pierwotny stan rzeczy i pierwotny plan był planem dobrym. On był racjonalny. Względy prywatne zdecydowały, że doszło do zmian.

Ta zmiana to cios w pozycję Muzeum Historii Polski. Rząd może się wycofać z tego projektu w ogóle?

Nie tracę nadziei, że Muzeum Historii Polski w końcu powstanie. To muzeum broni się swoimi założeniami pierwotnymi. My wciąż nie mamy placówki, która pokazywałaby polski wkład w historię Europy, polskie sukcesy. Można sobie wyobrazić doprowadzenie tego projektu do upadku, ale mam nadzieję, że tak się nie stanie. Liczę na to, że uda się dotrzymać terminu, o jakim mówił ostatnio dyrektor Robert Kostro. Zaznaczył, że liczy, iż uda się otworzyć muzeum na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli w 2018 roku. Mam nadzieję, że to się uda.

Polityka muzealna obecnego rządu układa się w logiczną całość?

Na pewno mamy do czynienia z polityką destrukcji projektów, które zostały ogłoszone i rozpoczęte za czasów PiSu. One w sposób uporządkowany miały na celu prezentację polskiego dorobku historycznego oraz pełnej aprobaty dla tego dorobku. Polska ma tytuł do sławy i chwały. Trudności, które napotyka Muzeum Historii Polski, wstrzymanie tego projektu, wstrzymanie budowy Muzeum Ziem Zachodnich, czy istotna redukcja wydatków na ochronę zabytków, redukcja projektu "Patriotyzm Jutra" pokazuje, że mamy do czynienia z pewną całością, z działaniem kompletnym. Pytaniem najważniejszym dziś jest pytanie, czy obecna ekipa jest w stanie doprowadzić do totalnej destrukcji. To jest również pytanie o przyszłość MHP. Mam nadzieję, że rząd nie będzie w stanie tego wszystkiego zniszczyć. Liczę, że projekty rozpoczęte za moich czasów będą istnieć, choćby w marginalnej formie. Zakładam, że po zwycięstwie PiS będę miał odpowiednią rangę publiczną, by prowadzić je dalej.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook