Jedynie prawda jest ciekawa


Ujazdowski: Polska ma tytuł do sławy

09.11.2012

O wydzieleniu z Muzeum Historii Polski Muzeum PRL w Nowej Hucie oraz o polityce muzealnej portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS, byłym ministrem kultury Kazimierzem Michałem Ujazdowskim.

Stefczyk.info: W ostatnich dniach Muzeum PRL w Nowej Hucie zostało wydzielone z Muzeum Historii Polski. O taką zmianę walczy od jakiegoś czasu Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz. Jak Pan ocenia tę decyzję?

Kazimierz Michał Ujazdowski: W mojej ocenie to przejaw całkowitej prywatyzacji instytucji publicznych w Polsce. To zły proces. W zakresie muzealnictwa historycznego widać wyraźne podporządkowanie interesom prywatnym. To bardzo obciąża ministra Zdrojewskiego. Tak postępować nie wolno. Spodziewam się, że ta zmiana będzie niekorzystna dla Muzeum PRL. Za tą decyzją stoją konkretne plany na tę instytucję. Uważam, że pierwotny stan rzeczy i pierwotny plan był planem dobrym. On był racjonalny. Względy prywatne zdecydowały, że doszło do zmian.

Ta zmiana to cios w pozycję Muzeum Historii Polski. Rząd może się wycofać z tego projektu w ogóle?

Nie tracę nadziei, że Muzeum Historii Polski w końcu powstanie. To muzeum broni się swoimi założeniami pierwotnymi. My wciąż nie mamy placówki, która pokazywałaby polski wkład w historię Europy, polskie sukcesy. Można sobie wyobrazić doprowadzenie tego projektu do upadku, ale mam nadzieję, że tak się nie stanie. Liczę na to, że uda się dotrzymać terminu, o jakim mówił ostatnio dyrektor Robert Kostro. Zaznaczył, że liczy, iż uda się otworzyć muzeum na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli w 2018 roku. Mam nadzieję, że to się uda.

Polityka muzealna obecnego rządu układa się w logiczną całość?

Na pewno mamy do czynienia z polityką destrukcji projektów, które zostały ogłoszone i rozpoczęte za czasów PiSu. One w sposób uporządkowany miały na celu prezentację polskiego dorobku historycznego oraz pełnej aprobaty dla tego dorobku. Polska ma tytuł do sławy i chwały. Trudności, które napotyka Muzeum Historii Polski, wstrzymanie tego projektu, wstrzymanie budowy Muzeum Ziem Zachodnich, czy istotna redukcja wydatków na ochronę zabytków, redukcja projektu "Patriotyzm Jutra" pokazuje, że mamy do czynienia z pewną całością, z działaniem kompletnym. Pytaniem najważniejszym dziś jest pytanie, czy obecna ekipa jest w stanie doprowadzić do totalnej destrukcji. To jest również pytanie o przyszłość MHP. Mam nadzieję, że rząd nie będzie w stanie tego wszystkiego zniszczyć. Liczę, że projekty rozpoczęte za moich czasów będą istnieć, choćby w marginalnej formie. Zakładam, że po zwycięstwie PiS będę miał odpowiednią rangę publiczną, by prowadzić je dalej.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook