Jedynie prawda jest ciekawa


Ujazdowski: Otwarcie na referendum

13.06.2013

Prawica powinna świadomie postawić na aktywną opinię publiczną. Dlatego też chodzi nie tylko o zdecydowane poparcie dla referendum w sprawie sześciolatków i obronę praw rodziców. Trzeba wyciągnąć konsekwencje z tej lekcji i zaproponować nowe narzędzia – pisze Kazimierz Michał Ujazdowski

Spór o referendum w sprawie rozpoczęcia wieku szkolnego dotyczy kwestii zasadniczej jaką jest prawo obywateli do podejmowania bezpośrednio decyzji w sprawach publicznych. Platforma Obywatelska boi się demokracji bezpośredniej jak diabeł święconej wody. Partia Tuska chce społeczeństwa odwróconego od spraw publicznych, ospałego i godzącego się na rządy niskiej jakości. Prawica powinna świadomie postawić na aktywną opinię publiczną. 

Dlatego też chodzi nie tylko o zdecydowane poparcie dla referendum w sprawie sześciolatków i obronę praw rodziców. Trzeba wyciągnąć konsekwencje z tej lekcji i zaproponować nowe narzędzia konstytucyjne rozwijające demokrację bezpośrednią. Potrzebne jest dowartościowanie ludowej inicjatywy ustawodawczej, dziś jest to instytucja wewnętrznie zablokowana. W poprzedniej kadencji Sejmu z 18 projektów obywatelskich tylko 2 zostały uchwalone. Warto zwrócić uwagę na projekt ustawy opracowany przez Instytut Spraw Obywatelskich z Łodzi. Projekt znosi bariery biurokratyczne jakie krępują obywatelską inicjatywę ustawodawczą i daje jej równy status z innymi projektami ustaw(http://www.inspro.org.pl/wp-content/uploads/2012/07/Folder.-Wersja-ostateczna.pdf).

Podczas Kongresu Polska Wielki Projekt prezentowałem opracowany przeze mnie Pakiet Demokratyczny (http://www.youtube.com/watch?v=j8QnPvm95wA)

Jeszcze większe znaczenia ma urealnienie referendum. Referendum po zebraniu dużej ilości podpisów (zdecydowanie większej niż 500 000) powinno być obligatoryjne. Możliwe jest racjonalne skonstruowanie tej instytucji z wyłączeniem domen o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. Jednak taka kampania jak ta prowadzona przez Akcję Ratujmy Maluchy powinna skończyć się obligatoryjnym referendum. 

Jeśli zgadzamy się, że realny ustrój Polski to oligarchia bez odpowiedzialnego przywództwa, to właściwą odpowiedzią jest przywództwo w sojuszu z energią obywatelską. Demokracja bezpośrednia nie musi prowadzić do populizmu. Przeciwnie będzie podnosiła wymogi stawiane rządzącym

Kazimierz Michał Ujazdowski

Poseł PiS  

[fot: PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook