Jedynie prawda jest ciekawa


Ujazdowski: Przegrana bitwa, ale nie wojna

08.11.2013

"Koalicja postąpiła w tej sprawie całkowicie sprzecznie z przekonaniami opinii publicznej. Nie można bagatelizować tego, że odmówiła obywatelom prawa skorzystania z prawa konstytucyjnego, jakim jest referendum. Rząd okazał lekceważenie i pogardę dla praw obywatelskich" - mówi Kazimierz Ujazdowski, komentując odrzucenie wniosku o referendum ws. sześciolatków.

Stefczyk info: Co politycznie oznacza dzisiejsze głosowanie ws. sześciolatków? Wprawdzie dwóch posłów PSL wypowiedziało posłuszeństwo, ale wniosek referendalny upadł zgodnie z wolą rządu. Czy koalicja jest wciąż nie do ruszenia?

Kazimierz Ujazdowski (PiS): Donald Tusk blokując referendum i zmuszając PSL do głosowania przeciwko akcji obywatelskiej odroczył w czasie wielkie kłopoty w sferze edukacji, które dotkną rząd prędzej czy później. W tej sprawie  podjął decyzję całkowicie sprzeczną z opinią przytłaczającej większości społeczeństwa i dynamika protestu społecznego na pewno zwróci się przeciwko rządowi. Można powiedzieć, że Stowarzyszenie "Ratujmy Maluchy" przegrało bitwę, ale nie przegrało batalii o kształt polskiej  edukacji. To jest krótkoterminowa akcje ratunkowa rządu.  Taki ratunek bardzo doraźny, który nie rozwiązuje problemu.

Jaki sens ma powtórne zgłaszanie wniosku o referendum, skoro wynik dzisiejszego głosowania pokazał, że nie ma szans na jego uchwalenie? Dlaczego przejmujecie tę inicjatywę od państwa Elbanowskich?

Dlatego, że trzeba kontynuować akcję społeczna i obywatelską w tej sprawie. Powtarzam  przegrana została bitwa - nie wojna. Kiedy Stowarzyszenie "Ratujmy Maluchy"  zaczynało swoja kampanię, niewielu poza Prawem i Sprawiedliwością było przekonanych do racji przedkładanych przez rodziców, dziś to jest prawie połowa parlamentu, jutro może się okazać, że nawet koalicja rządząca się w tej sprawie skruszy. Trzeba kontynuować działania i nie traktować przegranej bitwy jako zakończenia problemu.

Złośliwi mogą powiedzieć, że to próba przejęcia popularności zdobytej przez inicjatywę obywatelską...

Nasze stanowisko w tej sprawie  było bardzo jasne od dłuższego czasu. Przypominam, że zgłosiłem nawet  projekt zmiany Konstytucji, który wprowadzałby obligatoryjność referendum w przypadku zebrania odpowiedniej liczby podpisów. On też został odrzucony przez koalicję rządową.

Nie rywalizujemy ze Stowarzyszeniem Ratujmy Maluchy, ale uważamy,  ze taka akcja powinna uzyskać poparcie ze strony odpowiedzialnych polityków. A traktujemy nasze zadanie jako zadanie ze sfery odpowiedzialności. Nie chodzi o przejęcie, które i tak nie mogłoby nastąpić, ale o praktyczne wsparcie jego postulatów. jestem zresztą przekonany, że Stowarzyszenie nie skończy swojej  działalności. Spodziewam się dalszych inicjatyw z jego strony. I jestem przekonany, że ta fatalna polityka edukacyjna prowadzona najpierw przez minister Hall a teraz  przez minister Szumilas z całkowitym poparciem premiera zostanie zatrzymana  przez opinie publiczną.

A wracając do kondycji koalicji. Donald Tusk ma bezpieczną większość w sejmie, czy tu następuje jednak jakaś erozja?

Donald Tusk nie ma bezpiecznej większości. Musi dbać o potwierdzenie większości, przy okazji każdego istotnego głosowania w parlamencie. To jest większość chybotliwa i niepewna, którą wciąż trzeba potwierdzać. Nie mam pewności, czy PSL będzie Donaldowi Tuskowi w każdym przypadku potrzebnego poparcia dostarczał.

Koalicja postąpiła w tej sprawie całkowicie sprzecznie z przekonaniami opinii publicznej. Nie bardzo można bagatelizować tego, że odmówiła obywatelom prawa skorzystania z prawa konstytucyjnego jakim jest referendum Okazała lekceważenie i pewien rodzaj  pogardy dla praw obywatelskich.

A jak pan myśli, dlaczego tak się stało? Czemu Platforma tak strasznie zaparła się w kwestii sześciolatków idąc na wojnę z wyborcami?

Myślę, że to jest błąd Donalda Tuska, który nie zrozumiał wagi problemu. Nie przewidział dynamiki społecznego protestu. Udzielał pełnego poparcia zarówno pani minister Hal jak i minister Szumilas i potem znalazł się w sytuacji bez wyjścia.  Gdyby się zgodził na referendum zaprzeczyłby swojej własnej polityce. Nie dostrzegł  wagi tej sprawy i nie przewidział jej następstw. I teraz musi już brnąć w sytuację dla niego i obozu rządzącego ewidentnie złą.

not. Anna Sarzyńska

[fot. Anna Sarzyńska]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook