Jedynie prawda jest ciekawa


Ujazdowski: Przegrana bitwa, ale nie wojna

08.11.2013

"Koalicja postąpiła w tej sprawie całkowicie sprzecznie z przekonaniami opinii publicznej. Nie można bagatelizować tego, że odmówiła obywatelom prawa skorzystania z prawa konstytucyjnego, jakim jest referendum. Rząd okazał lekceważenie i pogardę dla praw obywatelskich" - mówi Kazimierz Ujazdowski, komentując odrzucenie wniosku o referendum ws. sześciolatków.

Stefczyk info: Co politycznie oznacza dzisiejsze głosowanie ws. sześciolatków? Wprawdzie dwóch posłów PSL wypowiedziało posłuszeństwo, ale wniosek referendalny upadł zgodnie z wolą rządu. Czy koalicja jest wciąż nie do ruszenia?

Kazimierz Ujazdowski (PiS): Donald Tusk blokując referendum i zmuszając PSL do głosowania przeciwko akcji obywatelskiej odroczył w czasie wielkie kłopoty w sferze edukacji, które dotkną rząd prędzej czy później. W tej sprawie  podjął decyzję całkowicie sprzeczną z opinią przytłaczającej większości społeczeństwa i dynamika protestu społecznego na pewno zwróci się przeciwko rządowi. Można powiedzieć, że Stowarzyszenie "Ratujmy Maluchy" przegrało bitwę, ale nie przegrało batalii o kształt polskiej  edukacji. To jest krótkoterminowa akcje ratunkowa rządu.  Taki ratunek bardzo doraźny, który nie rozwiązuje problemu.

Jaki sens ma powtórne zgłaszanie wniosku o referendum, skoro wynik dzisiejszego głosowania pokazał, że nie ma szans na jego uchwalenie? Dlaczego przejmujecie tę inicjatywę od państwa Elbanowskich?

Dlatego, że trzeba kontynuować akcję społeczna i obywatelską w tej sprawie. Powtarzam  przegrana została bitwa - nie wojna. Kiedy Stowarzyszenie "Ratujmy Maluchy"  zaczynało swoja kampanię, niewielu poza Prawem i Sprawiedliwością było przekonanych do racji przedkładanych przez rodziców, dziś to jest prawie połowa parlamentu, jutro może się okazać, że nawet koalicja rządząca się w tej sprawie skruszy. Trzeba kontynuować działania i nie traktować przegranej bitwy jako zakończenia problemu.

Złośliwi mogą powiedzieć, że to próba przejęcia popularności zdobytej przez inicjatywę obywatelską...

Nasze stanowisko w tej sprawie  było bardzo jasne od dłuższego czasu. Przypominam, że zgłosiłem nawet  projekt zmiany Konstytucji, który wprowadzałby obligatoryjność referendum w przypadku zebrania odpowiedniej liczby podpisów. On też został odrzucony przez koalicję rządową.

Nie rywalizujemy ze Stowarzyszeniem Ratujmy Maluchy, ale uważamy,  ze taka akcja powinna uzyskać poparcie ze strony odpowiedzialnych polityków. A traktujemy nasze zadanie jako zadanie ze sfery odpowiedzialności. Nie chodzi o przejęcie, które i tak nie mogłoby nastąpić, ale o praktyczne wsparcie jego postulatów. jestem zresztą przekonany, że Stowarzyszenie nie skończy swojej  działalności. Spodziewam się dalszych inicjatyw z jego strony. I jestem przekonany, że ta fatalna polityka edukacyjna prowadzona najpierw przez minister Hall a teraz  przez minister Szumilas z całkowitym poparciem premiera zostanie zatrzymana  przez opinie publiczną.

A wracając do kondycji koalicji. Donald Tusk ma bezpieczną większość w sejmie, czy tu następuje jednak jakaś erozja?

Donald Tusk nie ma bezpiecznej większości. Musi dbać o potwierdzenie większości, przy okazji każdego istotnego głosowania w parlamencie. To jest większość chybotliwa i niepewna, którą wciąż trzeba potwierdzać. Nie mam pewności, czy PSL będzie Donaldowi Tuskowi w każdym przypadku potrzebnego poparcia dostarczał.

Koalicja postąpiła w tej sprawie całkowicie sprzecznie z przekonaniami opinii publicznej. Nie bardzo można bagatelizować tego, że odmówiła obywatelom prawa skorzystania z prawa konstytucyjnego jakim jest referendum Okazała lekceważenie i pewien rodzaj  pogardy dla praw obywatelskich.

A jak pan myśli, dlaczego tak się stało? Czemu Platforma tak strasznie zaparła się w kwestii sześciolatków idąc na wojnę z wyborcami?

Myślę, że to jest błąd Donalda Tuska, który nie zrozumiał wagi problemu. Nie przewidział dynamiki społecznego protestu. Udzielał pełnego poparcia zarówno pani minister Hal jak i minister Szumilas i potem znalazł się w sytuacji bez wyjścia.  Gdyby się zgodził na referendum zaprzeczyłby swojej własnej polityce. Nie dostrzegł  wagi tej sprawy i nie przewidział jej następstw. I teraz musi już brnąć w sytuację dla niego i obozu rządzącego ewidentnie złą.

not. Anna Sarzyńska

[fot. Anna Sarzyńska]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook