Jedynie prawda jest ciekawa


Ujazdowski: odblokować Muzeum Historii Polski

04.05.2013

"Na skutek bierności ministra Zdrojewskiego budowa tej instytucji została praktycznie wstrzymana, pomimo spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do jej realizacji."

Dokładnie 6 lat temu zostało powołane do życia Muzeum Historii Polski jako najważniejsze przedsięwzięcie muzealnictwa historycznego w Polsce. Sens tej instytucji jest oczywisty, Muzeum Historii Polski ma pokazać całość polskiego doświadczenia historycznego, z podkreśleniem tego co najbardziej wartościowe w naszych dziejach. Polska jest krajem szczególnego umiłowania wolności ukształtowanej przez kulturę chrześcijańską. Dlatego też fenomen I Rzeczypospolitej - państwa będącego przykładem tolerancji religijnej i dobrego współżycia wielu narodów - powinien być przypominany młodemu pokoleniu Polaków i cudzoziemcom. Na niemniejszą uwagę zasługuje przedstawienie wysiłku na rzecz odzyskania niepodległości w wieku XIX i oporu Polaków przeciwko okupacji niemieckiej i dyktaturze komunistycznej.

Każdy kto ma poczucie odpowiedzialności za promocję polskiej historii musi rozumieć sens i znaczenie Muzeum Historii Polski. Niestety na skutek bierności ministra Zdrojewskiego budowa tej instytucji została praktycznie wstrzymana, pomimo spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do jej realizacji. Do dziś minister kultury nie dał wiarygodnych gwarancji finansowania inwestycji. Jednocześnie rząd wspiera wiele wątpliwych merytorycznie projektów jak budowa Muzeum II wojny światowej. Dziś trzeba zażądać od ministra Zdrojewskiego odblokowania budowy Muzeum Historii Polski i przedstawienia wiarygodnego planu zakończenia inwestycji do 2018 roku, gdy obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości po okresie zaborów.

Kazimierz Michał Ujazdowski
[fot. youtube.pl / kadr z filmu promującego Polskę na targach expo w Shanghaiu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook