Jedynie prawda jest ciekawa


Ujazdowski: odblokować Muzeum Historii Polski

04.05.2013

"Na skutek bierności ministra Zdrojewskiego budowa tej instytucji została praktycznie wstrzymana, pomimo spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do jej realizacji."

Dokładnie 6 lat temu zostało powołane do życia Muzeum Historii Polski jako najważniejsze przedsięwzięcie muzealnictwa historycznego w Polsce. Sens tej instytucji jest oczywisty, Muzeum Historii Polski ma pokazać całość polskiego doświadczenia historycznego, z podkreśleniem tego co najbardziej wartościowe w naszych dziejach. Polska jest krajem szczególnego umiłowania wolności ukształtowanej przez kulturę chrześcijańską. Dlatego też fenomen I Rzeczypospolitej - państwa będącego przykładem tolerancji religijnej i dobrego współżycia wielu narodów - powinien być przypominany młodemu pokoleniu Polaków i cudzoziemcom. Na niemniejszą uwagę zasługuje przedstawienie wysiłku na rzecz odzyskania niepodległości w wieku XIX i oporu Polaków przeciwko okupacji niemieckiej i dyktaturze komunistycznej.

Każdy kto ma poczucie odpowiedzialności za promocję polskiej historii musi rozumieć sens i znaczenie Muzeum Historii Polski. Niestety na skutek bierności ministra Zdrojewskiego budowa tej instytucji została praktycznie wstrzymana, pomimo spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do jej realizacji. Do dziś minister kultury nie dał wiarygodnych gwarancji finansowania inwestycji. Jednocześnie rząd wspiera wiele wątpliwych merytorycznie projektów jak budowa Muzeum II wojny światowej. Dziś trzeba zażądać od ministra Zdrojewskiego odblokowania budowy Muzeum Historii Polski i przedstawienia wiarygodnego planu zakończenia inwestycji do 2018 roku, gdy obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości po okresie zaborów.

Kazimierz Michał Ujazdowski
[fot. youtube.pl / kadr z filmu promującego Polskę na targach expo w Shanghaiu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook