Jedynie prawda jest ciekawa


Ujazdowski: Aktywna opinia publiczna jest zagrożeniem dla PO

24.10.2013

Wczoraj Sejm odrzucił projekt nowelizacji konstytucji, który miał ożywić zapis o referendum rozpisanym z woli obywateli. Propozycja PiS zakładała obowiązek zarządzenia przez Sejm referendum ogólnokrajowego, jeśli z inicjatywą wystąpi co najmniej milion obywateli, mających prawo wybierania posłów a projekt ustawy, zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, nie mógłby być odrzucony w pierwszym czytaniu. O komentarz do tej decyzji poprosiliśmy posła Kazimierza M. Ujazdowskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: - PiS jednak przegrał to głosowanie, choć to podobno PO miało obawiać się czy ma większość?

Kazimierz M. Ujazdowski: - Niestety nasz projekt nie został skierowany do dalszych prac i został odrzucony z inicjatywy Platformy i pod jej presją. Platforma zdyscyplinowała m.in. PSL. Ale trzeba powiedzieć, że zabrakło raptem paru głosów. To się bardzo rzadko zdarza, żeby projekt tego typu miał tak szerokie poparcie. Projekt poparli wszyscy poza koalicją rządową, a po moim przemówieniu nawet 2 posłów PSL-u zmieniło zdanie i zagłosowało przeciwko odrzuceniu projektu.

Dlatego traktuję to głosowanie jako przegraną bitwę, bo widać idea otwarcia systemu konstytucyjnego, potraktowania demokracji bezpośredniej na poważnie, urealnienia referendum, ma zrozumienie i wzięcie w parlamencie. Nie jesteśmy tu osamotnieni.

To głosowanie przegraliśmy niewielką ilością głosów, co każe sądzić, że w każdym podobnym głosowaniu - a przypomnę, że czeka nas głosowanie w sprawie referendum edukacyjnego czy w sprawie Pakietu demokratycznego, czyli zmian w regulaminie Sejmu - decydować będzie parę głosów.


No właśnie, tym razem zabrakło raptem pięciu głosów - za odrzuceniem było 221 posłów, przeciw 216 przy 3 wstrzymujących się. Ale to koalicja tak się zmobilizowała, czy frekwencja po stronie opozycjnej szwankowała?

- Frekwencja była wysoka po obu stronach. Po prostu w ostatniej chwili Platforma zdyscyplinowała PSL. I to było głosowanie bardzo charakterystyczne dla obecnego stanu poparcia rządu w parlamencie - 4-5 głosów przewagi nad opozycją.


Czyli jednak w ważnych dla siebie głosowaniach, koalicja rządowa dysponuje dnadal większością w Sejmie, choć już zapowiadano, że już jej nie ma, że Platforma boi się głosowań?

- Faktycznie dysponuje niewielką większością, ale weszliśmy w taką sytuację, że za każdym razem Platforma nie ma pewności i przed każdym głosowaniem musi szukać potwierdzenia tej większości. Bo gdyby było inaczej, to np. marszałek Kopacz nie przekładałaby głosowania w sprawie referendum edukacyjnego na kolejne posiedzenie Sejmu.


Ale czy to przegrane wczoraj głosowanie, może być jakąś zapowiedzią wyniku głosowań nad tym wnioskiem o referendum m.in. w sprawie sześciolatków lub  sprawie pakietu demokratycznego?


- Zdecydowanie tak. Mam taką nadzieję, że przynajmniej w sprawie Pakietu demokratycznego większa grupa posłów PSL-u wesprze nasze propozycje.

Tutaj mamy do czynienia z równowagą i rzeczywiście z możliwością rozstrzygnięcia głosowania przez kilku posłów. Powtarzam - bitwę przegraliśmy, ale wojnę o urealnienie demokracji bezpośredniej, o kontrolę parlamentarną, o przejrzystość systemu parlamentarnego w Polsce nie przegraliśmy. Widać, że wpływy Platformy kruszeją. Jeszcze pół roku temu takie głosowanie skończyłoby się bezapelacyjnym zwycięstwem Platformy Obywatelskiej. Dzisiaj, w ostatniej chwili musi dociskać nogą, by uzyskać większość.


A czego Platforma tak się bała w tych propozycjach, które za wszelką cenę starała się, jak widać skutecznie, odrzucić?


- Ze względu strategicznego. Platforma jest formacją zainteresowaną uśpieniem opinii publicznej. Obywatel ma brać udział w wyborach co cztery lata, co pięć lat w wyborach prezydenckich i nie interesować się władzą w okresie kadencji. To jest wizja Platformy Obywatelskiej. Im bardziej opinia publiczna jest odwrócona od polityki, tym dla partii Donalda Tuska lepiej. To jest bardzo widoczne - aktywna opinia publiczna, która przemawia niezależnie od mediów wspierających formację Donalda Tuska jest traktowana jako zagrożenie. I był też czynnik doraźny - PO zależało, żeby nie powstała Komisja Konstytucyjna. Komisja Konstytucyjna jest bowiem forum debaty publicznej, z ekspertami, etc. Uzyskalibyśmy w takiej sytuacji dodatkowy instrument nacisku merytorycznego i nacisku społecznego na rzecz zmian Konstytucji. A tego się obawiano. To zresztą bardzo wyraźnie powiedziano w dyskusji.


Ale czy to nie jest taka krótkowzroczna taktyka, na jeden rok? Przecież jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra kiedyś wybory, to tych instrumentów, referendów, będzie wówczas potrzebować opozycyjna Platforma?

- Myślę, że to jest strategia długoterminowa, w tym sensie, że PO jest partią niezdolną do mobilizacji wyborców w trakcie kadencji. Mówiłem o tym w czasie ostatniego wystąpienia przed głosowaniem - PO nigdy nie zebrała, pod żadnym ze swoich pomysłów miliona podpisów. Raz zebrała 750 tysięcy podpisów pod  projektem zarządzania referendum w 2005 r. ale marszałek Cimoszewicz nie poddał go pod głosowanie. Wtedy Tusk krzyczał, że to jest naruszenie standardów demokratycznych. Ale od 8 lat nie zdarzyła się żadna obywatelska i społeczna akcja Platformy.

Dlatego myślę, że to jest formacja niezdolna do aktywizacji wyborców poza samym aktem wyborczym i wyraźnie stawia na uśpioną opinię publiczną. Ta intuicja Jadwigi Staniszkis, że to przypomina stretegię komunistów z czasów późnego Gierka - prywatyzacja postaw ludzi, odobywatelnienie, stawka na społeczeństwo zamrożone i na władzę bez kontroli jest bardzo charakterystyczne dla obecnego PO. Wydaje mi się więc, że jest to wybór strategiczny PO. Z kolei widać, mimo zasadniczych różnic między nami a SLD, że postkomuniści nie boją się tego instrumentu.Dziś się nie boją, no bo Cimoszewicz się bał...
 
- Cimoszewicz się bał, ale dziś się oni tego nie boją i ja liczę też na reorientację PSL-u, dlatego, że partia walcząca o egzystencję, walcząca o życie nie powinna ulegać Platformie, która jest gruntownie przestraszona wizją aktywnej opinii publicznej. A PSL nie musi tego czynić.


A tak na koniec - kiedy w końcu dojdzie do głosowania nad Pakietem demokratycznym?

- Dobre pytanie. Wniosek o głosowanie jest regularnie zgłaszany i regularnie odrzucany. Będziemy w tej sprawie prowadzić akcję obywatelską, bo odnoszę wrażenie, że pani marszałek Kopacz bardzo boi się tego głosowania, że PO nie ma tu większości będzie próbowała robić coś, co jest całkowicie sprzeczne, nawet nie z obyczajem parlamentarnym, co z istotą parlamentaryzmu. Bo jeśli prace nad Pakietem zostały wyczerpane i zostało samo głosowanie, to blokowanie głosowania podważa sens działania Sejmu - dzieło musi być zakończone i mam nadzieję, że skutecznie dobijemy się o głosowanie nad Pakietem demokratycznym w listopadzie.


not. zrk
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook