Jedynie prawda jest ciekawa


UE – chory człowiek świata

18.12.2012

„Financial Times” podsumowuje rok 2012 w światowej gospodarce i polityce. W związku z tym czytamy o przetasowaniach na Bliskim Wschodzie, coraz bardziej agresywnych Chinach, wyborach w USA. A Europa? Nic, tylko same wieści na temat kryzysu.

Tym samym kontynent, który od wielu wieków oddziaływał ideowo, politycznie i gospodarczo na cały glob, staje się w tej chwili „chorym człowiekiem” współczesnego świata. Unia Europejska jest pogrążona w gospodarczej agonii – Polska wsiadła na tonący okręt.

Droga, którą unijni decydenci poprowadzili Wspólnotę w ostatnich latach okazała się być ślepą uliczką. I to uliczką na końcu której możemy zderzyć się z twardą ścianą. I żadnym pocieszeniem jest dla europejczyków to, że cała światowa gospodarka odnotowuje coraz słabsze wyniki. Rządy wielu państw świata, dotkniętych kryzysem podejmują działania naprawcze – jednak każde takie działanie musi być racjonalne, podyktowane koniecznością ekonomiczną, ekspertyzami, badaniami. Tymczasem działania unijnych decydentów są na wskroś irracjonalne – dyktowane bądź to ideologiczną koniecznością budowania federalnej Europy, bądź to obliczone na gospodarcze „wyciskanie” państw tzw. „Nowej Unii” z tego co im pozostało po okresie prosperity. A to już jest działanie sprzeczne z ideą ojców założycieli Wspólnoty.

Unia Europejska w zamierzeniu miała być przecież wyzwaniem rzuconym USA – kontynent europejski, nareszcie zjednoczony, miał pokazać, iż potrafi unieść się ponad partykularne interesy poszczególnych państw i w ramach jednego nomen omen bloku stanowić konkurencję dla potężnej gospodarki Stanów Zjednoczonych, a także być gospodarczą alternatywą dla Związku Radzieckiego. Socjalizmem z ludzką twarzą.

Przedsięwzięcie nie było znów tak irracjonalne, gdyby UE nie zamieniło się z wspólnoty interesów we wspólnotę szantażu – bo jak inaczej nazwać fakt, iż jedynym co w obecnej chwili spaja UE są pieniądze, które poszczególne państwa mają otrzymać ze Wspólnotowego budżetu i ewentualne kary za gospodarczą niesubordynację. Taka kara spotkała już Grecję (fakt, że w jakimś stopniu kara to zasłużona nie jest tu okolicznością dla UE łagodzącą), spotkała też Włochy. Wszak rację ma radykalny brytyjski eurodeputowany Nigel Farage, gdy wskazuje na coraz większe sekowanie demokracji w Unii Europejskiej – a tym właśnie jest rosnąca rola Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego. Zresztą – eurokraci swoje federacyjne marzenia formułują już wprost, zaś eurosceptycy w tym dialogu także nie potrafią zaprezentować jakichś alternatywnych rozwiązań – wolą kontestować ideę Unii Europejskiej i odrzucać ją w całości. A to tylko mobilizuje drugą stronę.

Tym samym Unia Europejska stała się „chorym człowiekiem” światowej gospodarki – mieszkańcy innych kontynentów na temat obecnej Unii wiedzą tyle, że jej mieszkańcy biednieją z dnia na dzień a sam system jest pogrążony w agonii. Przy czym recepty prezentowane przez unijnych decydentów są gaszeniem pożaru benzyną – koncepcje „wielkiego bailoutu”, unii bankowej, „fiskalnej bazooki” to czyste zaklęcia.

Na naszych oczach decydenci UE próbują zamienić Wspólnotę w europejskie superpaństwo i korzystają przy tym z rozmaitych instrumentów – unia bankowa ma być jednym z nich.  

Rafał Ziemkiewicz wskazał swego czasu, iż Europa wraca w „koleiny kongresu wiedeńskiego”. Niestety jest o wiele gorzej – UE zamienia się w potęgę kolonialną – gospodarczo „podbija” (vel „kolonizuje”) kraje słabsze, wciągając je w orbitę swojej „kultury”, wyciska gospodarczo do cna, przyjąwszy w zamian kilku „sierżantów” jako zapłatę (nowych urzędników unijnych, eurodeputowanych, komisarzy), plus dodatkowo garść paciorków.

Wciąż uważam, że Unia Europejska tak szybko nie zejdzie z tego świata i ostatecznie jej decydenci pójdą po rozum do głowy i zawrócą ze złej drogi, ewentualnie zostaną zastąpieni przez nowych. Jednak zanim to nastąpi czekają nas jeszcze długie miesiące i lata intensywnej gospodarczej terapii. Jak to się mawia – „zanim gruby schudnie, to chudy umrze”. Dlaczego jednak Polski rząd odchudzać się chce tak desperacko?

Arkady Saulski, wGospodarce.pl
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook