Jedynie prawda jest ciekawa


Udana rodzina wchodzi w plany Boskie

28.12.2014

Udana rodzina to ta, która wchodzi w plany Boskie – powiedział dziś bp Stanisław Stefanek. Podobnie uważa bp Krzysztof Wętkowski, który w niedzielę wskazywał na pojawiającą się tendencję odbierania rodzicom możliwości wychowywania dzieci.

Biskup Stanisław Stefanek, senior diecezji łomżyńskiej i członek Papieskiej Rady ds. Rodziny przewodniczył Mszy św. w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin. Eucharystię koncelebrował metropolita przemyski abp Józef Michalik.

Bp Stefanek wskazywał, że tam, gdzie sakrament małżeństwa jest fundamentem, na którym zbudowano cały program rodzinny, „tam dom się rozwija”.

- Udane małżeństwo, udana rodzina to ta, która wchodzi w plany Boskie – podkreślił, wskazując na Świętą Rodzinę.

Zwracając się szczególnie do młodych, kaznodzieja przytoczył odpowiedzi z ankiety skierowanej do młodzieży. Zauważył, że ankietowani dopuszczają rozwody, ale jednocześnie pragną trwałej rodziny i wypełnionego miłością domu. – Kochany, kochana, to jak ty się doczekasz trwałości, jak dopuszczasz rozbiórkę? Jak można budować silny dom bez fundamentów? Tu brak logiki – mówił duchowny.

Zdaniem bp Krzysztof Wętkowski chce się odebrać rodzicom możliwość wychowywania dzieci.

„Jeszcze niedawno mówiło się, że małżeństwa, które przeżyły z sobą dwadzieścia pięć, pięćdziesiąt lat dają szczególne świadectwo Chrystusowi. Dziś to świadectwo dają ci, którzy małżeństwo sakramentalne zawierają” – mówił bp Krzysztof Wętkowski w Niedzielę Świętej Rodziny w Gnieźnie.

Biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej modlił się wspólnie z małżonkami, rodzinami i wiernymi w kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego na gnieźnieńskich Winiarach. To jedna z największych parafii w Gnieźnie. W homilii zwrócił uwagę na niepokojące zmiany, jakie zaszły w ostatnim czasie w postrzeganiu małżeństwa i rodziny. Jak mówił, niegdyś szczególnym świadectwem było przeżycie w małżeństwie kilkudziesięciu lat. Dziś takim świadectwem, a dla niektórych heroizmem, jest zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego.

Gnieźnieński biskup pomocniczy prosił również uczestników liturgii o wytrwałą modlitwę za małżeństwa i rodziny, by w ich centrum zawsze był Chrystus, który je cementuje i umacnia, i który pomaga człowiekowi przezwyciężać samego siebie. Zachęcał także do pielęgnowania w małżeństwie i rodzinie wartości, które z wiary wypływają – wierności, odpowiedzialności i troski o życie od poczęcia do naturalnej śmierci oraz do wychowywania w klimacie tych wartości młodego pokolenia.

„Dziś wiele środowisk, wielu poważnych ludzi dyskutuje o tym, kto i w jakim stopniu powinien dzieci wychowywać. Jest taka tendencja, aby rodzice mieli w tym procesie coraz mniejszy udział. Mówi się i przekonuje, że to nie oni są odpowiedzialni za wychowanie swoich dzieci. To kłamstwo. O wychowaniu decydują rodzice. Warto o tym pamiętać i być bardziej uważnym” – przestrzegał bp Wętkowski.

Niedziela Świętej Rodziny to święto patronalne wielu parafii w Polsce, którym ona patronuje. Niektóre ze świątyń mają nawet rangę sanktuarium. To właśnie tam Święta Rodzina jest szczególnie czczona a rodziny wspiera się nie tylko modlitewnie, np. przy sanktuarium w Krakowie-Nowym Bieżanowie działa Centrum Troski o Rodzinę.

Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Krakowie-Nowym Bieżanowie to wotum dziękczynne za troskę Kościoła, a zwłaszcza Jana Pawła II, o życie i prawa człowieka, małżeństwa i rodziny. Erygował je przed 20 laty kard. Franciszek Macharski.

"Musicie wygrać walkę o rodzinę!" to papieskie przesłanie od początku wyznacza szczególny charyzmat tego sanktuarium rodzin – podkreśla jego pierwszy kustosz ks. Józef Jakubiec. Ma on nadzieję, że Najświętsza Rodzina czczona w tym krakowskim sanktuarium wspiera wszystkich zatroskanych o dziś i jutro swoich rodzin.

W ołtarzu głównym sanktuarium w Nowym Bieżanowie w centrum znajdują się postacie Maryi i św. Józefa z nastoletnim Jezusem, a także św. Anny i św. Joachima – rodziców NMP i św. Jakuba z małżonką – rodziców Józefa z Nazaretu. Wśród licznych postaci wokół św. Rodziny znajduje się także wielodzietna rodzina. Święci ci są orędownikami spraw rodzin, bo to jest sanktuarium nowej ewangelizacji rodziny – dodaje ks. Jakubiec.

KAI, lz

[fot: PAP/Marek Zakrzewski]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook