Jedynie prawda jest ciekawa


Udana rodzina wchodzi w plany Boskie

28.12.2014

Udana rodzina to ta, która wchodzi w plany Boskie – powiedział dziś bp Stanisław Stefanek. Podobnie uważa bp Krzysztof Wętkowski, który w niedzielę wskazywał na pojawiającą się tendencję odbierania rodzicom możliwości wychowywania dzieci.

Biskup Stanisław Stefanek, senior diecezji łomżyńskiej i członek Papieskiej Rady ds. Rodziny przewodniczył Mszy św. w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin. Eucharystię koncelebrował metropolita przemyski abp Józef Michalik.

Bp Stefanek wskazywał, że tam, gdzie sakrament małżeństwa jest fundamentem, na którym zbudowano cały program rodzinny, „tam dom się rozwija”.

- Udane małżeństwo, udana rodzina to ta, która wchodzi w plany Boskie – podkreślił, wskazując na Świętą Rodzinę.

Zwracając się szczególnie do młodych, kaznodzieja przytoczył odpowiedzi z ankiety skierowanej do młodzieży. Zauważył, że ankietowani dopuszczają rozwody, ale jednocześnie pragną trwałej rodziny i wypełnionego miłością domu. – Kochany, kochana, to jak ty się doczekasz trwałości, jak dopuszczasz rozbiórkę? Jak można budować silny dom bez fundamentów? Tu brak logiki – mówił duchowny.

Zdaniem bp Krzysztof Wętkowski chce się odebrać rodzicom możliwość wychowywania dzieci.

„Jeszcze niedawno mówiło się, że małżeństwa, które przeżyły z sobą dwadzieścia pięć, pięćdziesiąt lat dają szczególne świadectwo Chrystusowi. Dziś to świadectwo dają ci, którzy małżeństwo sakramentalne zawierają” – mówił bp Krzysztof Wętkowski w Niedzielę Świętej Rodziny w Gnieźnie.

Biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej modlił się wspólnie z małżonkami, rodzinami i wiernymi w kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego na gnieźnieńskich Winiarach. To jedna z największych parafii w Gnieźnie. W homilii zwrócił uwagę na niepokojące zmiany, jakie zaszły w ostatnim czasie w postrzeganiu małżeństwa i rodziny. Jak mówił, niegdyś szczególnym świadectwem było przeżycie w małżeństwie kilkudziesięciu lat. Dziś takim świadectwem, a dla niektórych heroizmem, jest zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego.

Gnieźnieński biskup pomocniczy prosił również uczestników liturgii o wytrwałą modlitwę za małżeństwa i rodziny, by w ich centrum zawsze był Chrystus, który je cementuje i umacnia, i który pomaga człowiekowi przezwyciężać samego siebie. Zachęcał także do pielęgnowania w małżeństwie i rodzinie wartości, które z wiary wypływają – wierności, odpowiedzialności i troski o życie od poczęcia do naturalnej śmierci oraz do wychowywania w klimacie tych wartości młodego pokolenia.

„Dziś wiele środowisk, wielu poważnych ludzi dyskutuje o tym, kto i w jakim stopniu powinien dzieci wychowywać. Jest taka tendencja, aby rodzice mieli w tym procesie coraz mniejszy udział. Mówi się i przekonuje, że to nie oni są odpowiedzialni za wychowanie swoich dzieci. To kłamstwo. O wychowaniu decydują rodzice. Warto o tym pamiętać i być bardziej uważnym” – przestrzegał bp Wętkowski.

Niedziela Świętej Rodziny to święto patronalne wielu parafii w Polsce, którym ona patronuje. Niektóre ze świątyń mają nawet rangę sanktuarium. To właśnie tam Święta Rodzina jest szczególnie czczona a rodziny wspiera się nie tylko modlitewnie, np. przy sanktuarium w Krakowie-Nowym Bieżanowie działa Centrum Troski o Rodzinę.

Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Krakowie-Nowym Bieżanowie to wotum dziękczynne za troskę Kościoła, a zwłaszcza Jana Pawła II, o życie i prawa człowieka, małżeństwa i rodziny. Erygował je przed 20 laty kard. Franciszek Macharski.

"Musicie wygrać walkę o rodzinę!" to papieskie przesłanie od początku wyznacza szczególny charyzmat tego sanktuarium rodzin – podkreśla jego pierwszy kustosz ks. Józef Jakubiec. Ma on nadzieję, że Najświętsza Rodzina czczona w tym krakowskim sanktuarium wspiera wszystkich zatroskanych o dziś i jutro swoich rodzin.

W ołtarzu głównym sanktuarium w Nowym Bieżanowie w centrum znajdują się postacie Maryi i św. Józefa z nastoletnim Jezusem, a także św. Anny i św. Joachima – rodziców NMP i św. Jakuba z małżonką – rodziców Józefa z Nazaretu. Wśród licznych postaci wokół św. Rodziny znajduje się także wielodzietna rodzina. Święci ci są orędownikami spraw rodzin, bo to jest sanktuarium nowej ewangelizacji rodziny – dodaje ks. Jakubiec.

KAI, lz

[fot: PAP/Marek Zakrzewski]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook