Jedynie prawda jest ciekawa


Udana rodzina wchodzi w plany Boskie

28.12.2014

Udana rodzina to ta, która wchodzi w plany Boskie – powiedział dziś bp Stanisław Stefanek. Podobnie uważa bp Krzysztof Wętkowski, który w niedzielę wskazywał na pojawiającą się tendencję odbierania rodzicom możliwości wychowywania dzieci.

Biskup Stanisław Stefanek, senior diecezji łomżyńskiej i członek Papieskiej Rady ds. Rodziny przewodniczył Mszy św. w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin. Eucharystię koncelebrował metropolita przemyski abp Józef Michalik.

Bp Stefanek wskazywał, że tam, gdzie sakrament małżeństwa jest fundamentem, na którym zbudowano cały program rodzinny, „tam dom się rozwija”.

- Udane małżeństwo, udana rodzina to ta, która wchodzi w plany Boskie – podkreślił, wskazując na Świętą Rodzinę.

Zwracając się szczególnie do młodych, kaznodzieja przytoczył odpowiedzi z ankiety skierowanej do młodzieży. Zauważył, że ankietowani dopuszczają rozwody, ale jednocześnie pragną trwałej rodziny i wypełnionego miłością domu. – Kochany, kochana, to jak ty się doczekasz trwałości, jak dopuszczasz rozbiórkę? Jak można budować silny dom bez fundamentów? Tu brak logiki – mówił duchowny.

Zdaniem bp Krzysztof Wętkowski chce się odebrać rodzicom możliwość wychowywania dzieci.

„Jeszcze niedawno mówiło się, że małżeństwa, które przeżyły z sobą dwadzieścia pięć, pięćdziesiąt lat dają szczególne świadectwo Chrystusowi. Dziś to świadectwo dają ci, którzy małżeństwo sakramentalne zawierają” – mówił bp Krzysztof Wętkowski w Niedzielę Świętej Rodziny w Gnieźnie.

Biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej modlił się wspólnie z małżonkami, rodzinami i wiernymi w kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego na gnieźnieńskich Winiarach. To jedna z największych parafii w Gnieźnie. W homilii zwrócił uwagę na niepokojące zmiany, jakie zaszły w ostatnim czasie w postrzeganiu małżeństwa i rodziny. Jak mówił, niegdyś szczególnym świadectwem było przeżycie w małżeństwie kilkudziesięciu lat. Dziś takim świadectwem, a dla niektórych heroizmem, jest zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego.

Gnieźnieński biskup pomocniczy prosił również uczestników liturgii o wytrwałą modlitwę za małżeństwa i rodziny, by w ich centrum zawsze był Chrystus, który je cementuje i umacnia, i który pomaga człowiekowi przezwyciężać samego siebie. Zachęcał także do pielęgnowania w małżeństwie i rodzinie wartości, które z wiary wypływają – wierności, odpowiedzialności i troski o życie od poczęcia do naturalnej śmierci oraz do wychowywania w klimacie tych wartości młodego pokolenia.

„Dziś wiele środowisk, wielu poważnych ludzi dyskutuje o tym, kto i w jakim stopniu powinien dzieci wychowywać. Jest taka tendencja, aby rodzice mieli w tym procesie coraz mniejszy udział. Mówi się i przekonuje, że to nie oni są odpowiedzialni za wychowanie swoich dzieci. To kłamstwo. O wychowaniu decydują rodzice. Warto o tym pamiętać i być bardziej uważnym” – przestrzegał bp Wętkowski.

Niedziela Świętej Rodziny to święto patronalne wielu parafii w Polsce, którym ona patronuje. Niektóre ze świątyń mają nawet rangę sanktuarium. To właśnie tam Święta Rodzina jest szczególnie czczona a rodziny wspiera się nie tylko modlitewnie, np. przy sanktuarium w Krakowie-Nowym Bieżanowie działa Centrum Troski o Rodzinę.

Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Krakowie-Nowym Bieżanowie to wotum dziękczynne za troskę Kościoła, a zwłaszcza Jana Pawła II, o życie i prawa człowieka, małżeństwa i rodziny. Erygował je przed 20 laty kard. Franciszek Macharski.

"Musicie wygrać walkę o rodzinę!" to papieskie przesłanie od początku wyznacza szczególny charyzmat tego sanktuarium rodzin – podkreśla jego pierwszy kustosz ks. Józef Jakubiec. Ma on nadzieję, że Najświętsza Rodzina czczona w tym krakowskim sanktuarium wspiera wszystkich zatroskanych o dziś i jutro swoich rodzin.

W ołtarzu głównym sanktuarium w Nowym Bieżanowie w centrum znajdują się postacie Maryi i św. Józefa z nastoletnim Jezusem, a także św. Anny i św. Joachima – rodziców NMP i św. Jakuba z małżonką – rodziców Józefa z Nazaretu. Wśród licznych postaci wokół św. Rodziny znajduje się także wielodzietna rodzina. Święci ci są orędownikami spraw rodzin, bo to jest sanktuarium nowej ewangelizacji rodziny – dodaje ks. Jakubiec.

KAI, lz

[fot: PAP/Marek Zakrzewski]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook