Jedynie prawda jest ciekawa


Uczmy się historii i bądźmy dumni z Polski!

12.02.2014

"Wiedzę historyczną zdobywa się patrząc na epokę, na pozycję Polski w Europie" - mówi Wiesław Johann.

Stefczyk.info: Mamy dziś w szkołach maturę z historii, różne konkursy, olimpiady historyczne. Po co kolejna rzecz w postaci matury z historii?

Sędzia Wiesław Johann: Po pierwsze: Towarzystwo Patriotyczne Jana Pietrzaka założyło sobie popularyzację wiedzy historycznej, także w tym wymiarze edukacyjnym. Szeroka wiedza historyczna jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Natomiast, trzeba wziąć pod uwagę, jakie są programy szkolne i jak się ogranicza w szkołach maturę. Z własnego doświadczenia to wiem: wielokrotnie rozmawiałem z własnymi studentami, których wiedza historyczna jest po prostu zerowa. Wydaje mi się, że osoby podchodzące do matury z historii są wyjątkami. Matura z Orłem Białym jest kolejną próbą, kolejnym sposobem rozpowszechnienia podstawowej wiedzy o historii Polski. Nam chodzi o o takie zaangażowanie ludzi, aby głębiej zainteresowali się naszą historią. Stad są te wykłady o historii Polski.

Mówi pan, że wiedza historyczna nikomu nie zaszkodziła, a w takim razie w czym może pomóc? Prof. Nowak postawił ostatnio taką tezę, że bez znajomości literatury i historii nie możemy krytycznie recenzować rzeczywistości.

Najprostszą metodą nauczania historii jest wykucie się dat. A nie na tym polega wiedza historyczna. Ją zdobywa się przede wszystkim patrząc na epokę, na pozycję Polski w Europie. Ważne jest znaczenie Polski, nie tylko w sensie politycznym, ale gospodarczym. Takim przykładem obecności Polski w Europie jest Rzeczpospolita Obojga Narodów – to miało znaczenie militarne, polityczne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne i kulturowe. Trzeba o tym pamiętać, a nie zachwycać się, że Polska sięgała od morza do morza. Nie można traktować historii tylko w wymiarze dat czy pewnych wydarzeń. To ma znacznie szerszy aspekt.

Jakby miał pan krótko zachęcić uczniów, studentów, nauczycieli aby się zaangażowali w tę inicjatywę, to co by im pan powiedział?

Sprawa polega na tym, że patrzymy na siebie jako na obywateli, którzy nie za bardzo znają swój kraj, chociażby historię. Powiedziałbym im: poznaj swój kraj! Poznaj swoich przodków! Poznaj swoją historię! Warto się dowiedzieć jak się budowały mechanizmy funkcjonowania naszego państwa, kim byli nasi przywódcy, że wielu wybitnych dowódców w historii Europy to byli Polacy... To wszystko trzeba znać. Powinniśmy uczestniczyć we wszystkim co jest związane z Polską i Polakami. Trzeba być dumnym z tego, że jest się Polakiem. Jak się jest za granicą nie można chować głowy w piasek. Uczmy się historii, poznawajmy ją i bądźmy dumni z naszych przodków!

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

not. Marcin Fijołek

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook