Jedynie prawda jest ciekawa


Uczmy młodzież zwycięskiej historii Polski

15.08.2013

Być może właśnie wchodzę w obszar kontrowersji i nieskończonych polemik, ale dla mnie zwycięstwo 1920 roku, wspaniała warszawska Victoria jest najważniejszym wydarzeniem w dziejach Polski i zarazem największym triumfem militarnym naszego kraju w jego historii. I za chwilę Państwu wyjaśnię dlaczego.

Jako człowiek bardzo młody staram się obserwować swoich rówieśników. Nie mam dobrych wiadomości – moje pokolenie jest pokoleniem biernych niewolników, które w krawatach niczym w łańcuchach codziennie stara się w upadlających warunkach gospodarczych wykuwać swój los, mając cichą nadzieję, iż „coś” „kiedyś” się poprawi. Zagaduję więc czasami, przy okazji świąt o historię, tak z głupia frant, przy okazji rozmaitych państwowych uroczystości – a to 3 maja, a to przy okazji wybuchu Powstania Warszawskiego, i tak dalej. I jedno co powtarza się w tych rozmowach z moimi znajomymi to uderzająca prawidłowość – wszyscy oni pragną uczyć się, poznawać zwycięską historię Polski – chwile naszych politycznych, militarnych, ale i ekonomicznych (Gdynia!) triumfów, których ślady widzimy do dziś.

I ja także mam to łaknienie – pragnienie zwycięstw, bohaterstwa. Każdy chce być „winnerem”, każdy chce poznawać historię tych, którzy spuścili łupnia nieprzyjaciołom. Zwycięstwo 1920 roku jest więc okazją do nauki takiej właśnie historii.

Bo czy rok 1920 to opowieść o zwycięstwie militarnym? Manewrach wojskowych? Fortelach dowódców i bohaterstwie tego pojedynczego żołnierza? Tak – jest tym wszystkim. Ale to przede wszystkim opowieść o wielkim zwycięstwie całego narodu, w którym jak rzadko w naszej historii niemal nikt nie stał biernie – każdy miał swój udział w tym wydarzeniu.
 
Kiedy więc rozmawiam z moimi rówieśnikami zwracam im właśnie uwagę na ten aspekt – przecież rok 1920 jest ukoronowaniem skomplikowanych dziejów. Owszem – był to triumf militarny. Ale ten triumf wojska poprzedzały lata pracy jeszcze podczas okresu niewoli, kiedy Polakom pokazywano że są Polakami, kiedy to ciężką pracą udało się wyciągnąć naszych rodaków z ekonomicznego upodlenia w jakie wepchnęli ich zaborcy i zachęcić do pracy nad budową (właściwie to – odbudową) Ojczyzny. Czy zdają sobie Państwo sprawę jaki wysiłek organizacyjny poprzedzał ten wysiłek wojenny, zakończony triumfem 1920? Jak wielki udział w organizacji wojska mieli cywile zajmujący się swoją codzienną pracą w zakładach, manufakturach, urzędach werbunkowych? Jak wielkim wzmożeniem po ponad stu latach niewoli udało się zorganizować dla wojska broń, mundury, wyposażenie? Czy widzą Państwo tych ludzi wykonujących swą codzienną pracę, która razem składa się ostatecznie na wielki triumf Polski? Bitwa Warszawska tym właśnie jest – zwycięstwem wszystkich Polaków.

Sam pochodzę z rodziny z kombatanckimi tradycjami. Pra-pradziadek był weteranem Powstań Śląskich. Pradziadek bronił Kępy Oksywskiej we wrześniu 1939. Dziadek w czasie wybuchu wojny był o wiele za młody by walczyć z bronią w ręku, jednak niewiele później ten spryciarz zorganizował ucieczkę swojej rodziny z radzieckiego transportu na wschód. W 1920 roku żaden z moich przodków jednak nie walczył z bolszewią z bronią w ręku – pradziadek jednak był w tym czasie… spawaczem. I tak jak wielu innych robotników swoją codzienną pracę starał się wykonywać jak najlepiej, bo także w ten sposób kładł cegłę pod warszawskie zwycięstwo.

„Czyń każdy coć każe duch Boży – a reszta sama się złoży”.
Opowiadam więc moim rówieśnikom o takiej właśnie, codziennej, zwycięskiej historii. Bo to zwycięstwo żyje w każdym z nas – moje pokolenie musi mieć tego świadomość. Bo choć żyjemy w czasach spokoju Polska wymaga od nas nie mniejszego zaangażowania, niż wymagała od bohaterów 1920 roku. Ta historia nikogo nie podzieli – łączy nas tak jak połączyła naszych przodków na przedpolach Warszawy tego pamiętnego roku, będącego ukoronowaniem wysiłku zniewolonych – a wolnych – pokoleń.

Arkady Saulski
[Fot. M. Czutko]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook