Jedynie prawda jest ciekawa


Tyszka: Politycy boją się tematu reprywatyzacji

01.09.2016

"Mityczny układ, którego PiS poszukiwało w latach 2005-2007 nie istnieje. Boję się, ze również teraz PiS źle podchodzi do sprawy. Oni chcą ścigać przestępców - i słusznie. Natomiast roztropny polityk stara się wyeliminować przyczynę tych zjawisk. Przyczyną jest właśnie brak kompleksowej ustawy o reprywatyzacji" - mówił na antenie radia TOK FM Stanisław Tyszka w klubu Kukiz'15, wicemarszałek Sejmu.

"Politycy boją się wchodzić w ten temat, ponieważ boją się tego, że ludzie będą się sprzeciwiali przyznawaniu odszkodowań byłym, prawowitym właścicielom. Trzeba jednak widzieć konsekwencje. Konsekwencją jest to, że uwłaszczają się osoby, które nie mają żadnych praw do tamtej własności. Uwłaszczają się ci, którzy mają małżonka w warszawskim ratuszu. Dopóki nie uporządkujemy tych stosunków własnościowych, to tak dalej będzie się działo - stwierdził Tyszka.

Jak dodał, Hanna Gronkiewicz-Waltz odeszłaby już dawno, gdyby w polskiej polityce obowiązywały pewne standardy.

"Kukiz’15 to jedyna siła, która jest na polskiej scenie politycznej od niedawna, ale od początku powtarzaliśmy, że tzw. dzika reprywatyzacja to przekręty na skalę miliardową. Odpowiedzialne za nią są wszystkie siły polityczne po 1989 roku, które nie uchwaliły kompleksowej ustawy o reprywatyzacji. Postulujemy powołanie komisji śledczej do spraw reprywatyzacji, ale nie w Warszawie, tylko w całej Polsce. Chcemy naświetlić te mechanizmy, które pozwoliły na uwłaszczenie się na mieniu zagrabionym przez komunistów. W tych procederach pośredniczyły mafie prawniczo-urzędnicze, zajmujące się skupowaniem roszczeń, wyrzucaniem ludzi na bruk z odzyskiwanych kamienic i robieniem na tym olbrzymich pieniędzy".

Stanisław Tyszka przyznał, że pisał doktorat o reprywatyzacji w Polsce i w Czechach. Polska tym różni się od Czech, że tam zwrócono na dużą skalę własność zagrabioną przez komunistów, a w Polsce mamy tak zwaną pełzającą reprywatyzację. Dla prawników jest to wiedza oczywista - funkcjonowanie mafii reprywatyzacyjnych.

"Żadna rządząca siła polityczna nie była zainteresowana, żeby ukrócić te przekręty" - podkreślił.

Podczas rozmowy na antenie radia TOK FM padło pytanie o kandydata na prezydenta Warszawy.

"Wystawimy kandydata, ale to nie jest jeszcze ta chwila, żeby go ogłaszać. Mamy nadzieję, że będzie to kandydat, który odmieni charakter polityki warszawskiej, ponieważ była ona bardzo upartyjniona przez ostatnie 27 lat i niewiele miała wspólnego z interesem mieszkańców Warszawy. Proszę zauważyć na przykład kwestię ruiny stadiony Skry. PiS i PO przerzucają się odpowiedzialnością" - dodał.

wkt/tokfm.pl

[fot. youtube.com]


Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook