Jedynie prawda jest ciekawa


Tyrmand: W Smoleńsku nie ma pancernej brzozy

14.04.2016

"Wiem, jaki mógł być motyw, wiem, że okoliczności sprzyjały, ale nie mogę powiedzieć, że wiem, co się stało".

Mateusz Tyrmand w "GPC" opisuje  swoją podróż do Smoleńska, wskazując, że jest to jedno z najbardziej ponurych miejsc, jakie widział. Pisze przy okazji również o tym, co sądzi o oficjalnych wynikach śledztwa smoleńskiego.

"Nie wiem i nie zamierzam sugerować, że znam prawdę o tym, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r., jednak będąc zwolennikiem jawności i przejrzystości w życiu publicznym, nie wierzę w sens snucia spekulacji i wymierzania opozycji kary, póki nie dysponuje się dowodami przestępstwa. Z drugiej zaś strony nie mam wątpliwości, że obecna opozycja (Platforma Obywatelska, wtedy pod kierownictwem Donalda Tuska) wykorzystała tragedię smoleńską dla własnych korzyści politycznych i konsolidacji władzy" - pisze publicysta.

Dodaje, że "mieliśmy do czynienia z blokowaniem możliwości dochodzenia sprawiedliwości w ramach prawa i ukrywaniem dowodów". "Niekończące się peany Anne Applebaum pod adresem Rosjan, wygłaszane pomiędzy 10 kwietnia 2010 r. a wyborami, są dowodem na wykorzystywanie przez ówczesną władzę zaistniałej sytuacji, a także na to, że prawdopodobnie była ona zadowolona z takiego, a nie innego obrotu spraw" - zaznacza.

I opisuje swoje wnioski z pobytu na miejscu tragedii. "Wizyta na miejscu katastrofy uświadamia pewne realia i niewątpliwie skłania do poglądu, że żadną miarą nie jest możliwe, by te drzewa rozerwały kadłub samolotu na strzępy. Drzewa te nie są ani mocne, ani grube. Ich korony nie są wystarczająco potężne, by doprowadzić do zniszczeń, jakie miały miejsce. Słowem, jeden czynnik sprawczy, czyli „pancerna” brzoza, nie jest przyczyną katastrofy. Tak duży samolot, zdolny pomieścić sto osób, w kolizji z tymi drzewami zwyczajnie by je powalił. A zatem – nie wiem, co to było, jak to było, jak doszło do tego zdarzenia – i choć wiem, jaki mógł być motyw i wiem, że okoliczności sprzyjały jego realizacji, nie mogę powiedzieć, że wiem, co się stało" - tłumaczy.

I odnosi się do słów Ewy Stankiewicz, która mówiła, że Donald Tusk powinien zostać skazany na karę śmierci. "Potrzeba nam większej przejrzystości, a nie politycznego odwetu i nawoływania do wymierzenia kary (także tej o najwyższym wymiarze). Może będzie i po temu czas, lecz z pewnością nie dziś. Twierdzenie o czyjejś winie, na podstawie przypuszczeń, bez dowodów, osłabia społeczeństwo" - zaznacza.

Tyrmand przyznaje również, że fatalnie ocenia oficjalne wyniki śledztwa. "Krytycznie oceniam postawę obecnej opozycji, a ówczesnej władzy, oraz uległych jej mediów. Władzy, która zawsze tłamsiła swobodę debaty na temat katastrofy, jak również lansowała fakty, które nie wytrzymują żadnej analizy krytycznej, tylko po to, by wywołać wrażenie, że sprawa jest już wyjaśniona i zamknięta. To działanie przeciw jawności i przejrzystości w życiu publicznym i niestety media w tym występnym działaniu nastawionym na utrącenie debaty publicznej i dochodzenia prawdy mają swój niesławny udział" - podkreśla.

ez
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook