Jedynie prawda jest ciekawa


Tyrmand: Agora jak telewizja Putina

24.03.2015

Media Michnika jak rządowa telewizja w Moskwie? "Russia Today odpowiada na pytania tak samo" - mówi amerykański ekonomista.

„Jak przyglądam się Agorze, to pojawia się czynnik przepływania pieniędzy od rządu. To kompromitujące. Jeśli patrzymy, że tak się bierze pieniądze to tworzy zagrożenie” - powiedział na antenie TV Republika Matthew Tyrmand ekonomista, syn Leopolda Tyrmanda.

Dodał jednak, że obecny „parasol ochronny” jaki rząd roztoczył nad mediami Michnika, nie budzi specjalnego zdziwienia w naszym kraju.  „Dziś to jednak nikogo nie dziwi w jakich warunkach działa Agora. Jest to swego rodzaju protekcjonizm” - wyjaśniał.

W ten sposób Tyrmand odniósł się do pytania, jakie zadał Adamowi Michnikowi odnośnie wolności mediów, które biorą pieniądze od rządu. Jego pytanie dotyczyło dezinformacji i zaciemniania obrazu spraw przez media, w nawiązaniu do wizyt szefa „GW” w Moskwie i roli jego mediów w Polsce. Amerykański ekonomista chciał się dowiedzieć, czy możliwe jest, aby dominujące w Polsce platformy medialne żyły z państwowych subwencji i państwowych inwestycji i ogłoszeń państwowych sięgających 33% przychodu, a jednocześnie pozostawały niezależne i traktowały informacje obiektywnie zwłaszcza jeśli chodzi o uczciwość rządu, który de facto w ten sposób zapewnia firmie wypłacalność i ratuje ją przed bankructwem.

Tyrmand sugerował, że taka sytuacja może być zachęta do tego aby nie traktować uczciwie skandali rządowych w obawie przed utratą władzy i wpływów, które się z nią wiążą. W tym momencie przyrównał sytuację mediów Agory do rosyjskiej prorządowej telewizji Russia Today.

Tymczasem redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” nie odniósł się wprost do stosunkowo jasnego pytania. W ocenie Tyrmanda Michnik posłużył się unikiem, jednakże wybieg ten nie specjalnie zdziwił ekonomistę.

„W taki sposób Agora generalnie odpowiada na pytania. (…) To było unikanie odpowiedzi na dość konkretne pytanie. Russia Today tak samo dopowiada” - powiedział.

Tyrmand dodał, że to, co robi Agora zapewnia spokój na rynku medialnym i w ten sposób może sobie pozwolić na odcinanie opozycji.   „To jest nie tyle cenzura, a odsuwanie innych rzeczy. (...) Nie zadaję się z nimi, bo moja polityka się z nimi nie zgadza” – mówił.

Jak podkreślił, państwo nigdy nie powinno być zaangażowane w biznes, bo tego rodzaju działanie blokuje konkurencję i państwo samo się chroni. „Kupowanie reklam ma wpływ na wolność mediów” - ocenił. Tyrmand podkreślił, że konkurencja nie może działać, kiedy działa system protekcjonistyczny.  „Z tym trzeba zerwać” - podsumował.

ŁS / TvRepublika

Fot. YouTube

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook