Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Tyrmand: Agora jak telewizja Putina

24.03.2015

Media Michnika jak rządowa telewizja w Moskwie? "Russia Today odpowiada na pytania tak samo" - mówi amerykański ekonomista.

„Jak przyglądam się Agorze, to pojawia się czynnik przepływania pieniędzy od rządu. To kompromitujące. Jeśli patrzymy, że tak się bierze pieniądze to tworzy zagrożenie” - powiedział na antenie TV Republika Matthew Tyrmand ekonomista, syn Leopolda Tyrmanda.

Dodał jednak, że obecny „parasol ochronny” jaki rząd roztoczył nad mediami Michnika, nie budzi specjalnego zdziwienia w naszym kraju.  „Dziś to jednak nikogo nie dziwi w jakich warunkach działa Agora. Jest to swego rodzaju protekcjonizm” - wyjaśniał.

W ten sposób Tyrmand odniósł się do pytania, jakie zadał Adamowi Michnikowi odnośnie wolności mediów, które biorą pieniądze od rządu. Jego pytanie dotyczyło dezinformacji i zaciemniania obrazu spraw przez media, w nawiązaniu do wizyt szefa „GW” w Moskwie i roli jego mediów w Polsce. Amerykański ekonomista chciał się dowiedzieć, czy możliwe jest, aby dominujące w Polsce platformy medialne żyły z państwowych subwencji i państwowych inwestycji i ogłoszeń państwowych sięgających 33% przychodu, a jednocześnie pozostawały niezależne i traktowały informacje obiektywnie zwłaszcza jeśli chodzi o uczciwość rządu, który de facto w ten sposób zapewnia firmie wypłacalność i ratuje ją przed bankructwem.

Tyrmand sugerował, że taka sytuacja może być zachęta do tego aby nie traktować uczciwie skandali rządowych w obawie przed utratą władzy i wpływów, które się z nią wiążą. W tym momencie przyrównał sytuację mediów Agory do rosyjskiej prorządowej telewizji Russia Today.

Tymczasem redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” nie odniósł się wprost do stosunkowo jasnego pytania. W ocenie Tyrmanda Michnik posłużył się unikiem, jednakże wybieg ten nie specjalnie zdziwił ekonomistę.

„W taki sposób Agora generalnie odpowiada na pytania. (…) To było unikanie odpowiedzi na dość konkretne pytanie. Russia Today tak samo dopowiada” - powiedział.

Tyrmand dodał, że to, co robi Agora zapewnia spokój na rynku medialnym i w ten sposób może sobie pozwolić na odcinanie opozycji.   „To jest nie tyle cenzura, a odsuwanie innych rzeczy. (...) Nie zadaję się z nimi, bo moja polityka się z nimi nie zgadza” – mówił.

Jak podkreślił, państwo nigdy nie powinno być zaangażowane w biznes, bo tego rodzaju działanie blokuje konkurencję i państwo samo się chroni. „Kupowanie reklam ma wpływ na wolność mediów” - ocenił. Tyrmand podkreślił, że konkurencja nie może działać, kiedy działa system protekcjonistyczny.  „Z tym trzeba zerwać” - podsumował.

ŁS / TvRepublika

Fot. YouTube

Słowa kluczowe:

Agora

,

Michnik

,

telewizja

,

pieniądze

,

rząd

,

niezależność

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook