Jedynie prawda jest ciekawa


Tyrmand: Agora jak telewizja Putina

24.03.2015

Media Michnika jak rządowa telewizja w Moskwie? "Russia Today odpowiada na pytania tak samo" - mówi amerykański ekonomista.

„Jak przyglądam się Agorze, to pojawia się czynnik przepływania pieniędzy od rządu. To kompromitujące. Jeśli patrzymy, że tak się bierze pieniądze to tworzy zagrożenie” - powiedział na antenie TV Republika Matthew Tyrmand ekonomista, syn Leopolda Tyrmanda.

Dodał jednak, że obecny „parasol ochronny” jaki rząd roztoczył nad mediami Michnika, nie budzi specjalnego zdziwienia w naszym kraju.  „Dziś to jednak nikogo nie dziwi w jakich warunkach działa Agora. Jest to swego rodzaju protekcjonizm” - wyjaśniał.

W ten sposób Tyrmand odniósł się do pytania, jakie zadał Adamowi Michnikowi odnośnie wolności mediów, które biorą pieniądze od rządu. Jego pytanie dotyczyło dezinformacji i zaciemniania obrazu spraw przez media, w nawiązaniu do wizyt szefa „GW” w Moskwie i roli jego mediów w Polsce. Amerykański ekonomista chciał się dowiedzieć, czy możliwe jest, aby dominujące w Polsce platformy medialne żyły z państwowych subwencji i państwowych inwestycji i ogłoszeń państwowych sięgających 33% przychodu, a jednocześnie pozostawały niezależne i traktowały informacje obiektywnie zwłaszcza jeśli chodzi o uczciwość rządu, który de facto w ten sposób zapewnia firmie wypłacalność i ratuje ją przed bankructwem.

Tyrmand sugerował, że taka sytuacja może być zachęta do tego aby nie traktować uczciwie skandali rządowych w obawie przed utratą władzy i wpływów, które się z nią wiążą. W tym momencie przyrównał sytuację mediów Agory do rosyjskiej prorządowej telewizji Russia Today.

Tymczasem redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” nie odniósł się wprost do stosunkowo jasnego pytania. W ocenie Tyrmanda Michnik posłużył się unikiem, jednakże wybieg ten nie specjalnie zdziwił ekonomistę.

„W taki sposób Agora generalnie odpowiada na pytania. (…) To było unikanie odpowiedzi na dość konkretne pytanie. Russia Today tak samo dopowiada” - powiedział.

Tyrmand dodał, że to, co robi Agora zapewnia spokój na rynku medialnym i w ten sposób może sobie pozwolić na odcinanie opozycji.   „To jest nie tyle cenzura, a odsuwanie innych rzeczy. (...) Nie zadaję się z nimi, bo moja polityka się z nimi nie zgadza” – mówił.

Jak podkreślił, państwo nigdy nie powinno być zaangażowane w biznes, bo tego rodzaju działanie blokuje konkurencję i państwo samo się chroni. „Kupowanie reklam ma wpływ na wolność mediów” - ocenił. Tyrmand podkreślił, że konkurencja nie może działać, kiedy działa system protekcjonistyczny.  „Z tym trzeba zerwać” - podsumował.

ŁS / TvRepublika

Fot. YouTube

Warto poczytać

 1. 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook