Jedynie prawda jest ciekawa

Tym kpi, z Marszu 13/12, Smoleńska, wartości

10.12.2014

Stanisław Tym, podstarzała gwiazda siląca się na publicystę, w ostatnim felietonie kpi z marszu, jaki ma przejść ulicami Warszawy 13 grudnia.

„Prosto w lufy zomowskich karabinów, za demokrację, przeciwko totalitarnej władzy” - pisze o uczestnikach marszu Tym, dodając, że pochód skończy się sukcesem, gdyby „co najmniej został rozebrany Belweder. Do fundamentów”.

Odnosząc się do słów posła Joachima Brudzińskiego, który w Polskim Radiu mówił, że „z tak totalitarną władzą nie sposób żyć” Tym zauważa, że podobnie myślą partyjni koledzy Brudzińskiego, biskupi, dziennikarze i artyści, którzy 13 grudnia ruszą w "Marszu w obronie demokracji i wolności mediów". "Pójdą śmiało, patrząc prosto w lufy zomowskich karabinów" - opisuje Tym. "Pójdą, by w walce z totalitaryzmem paść na bruk za demokrację przepędzoną z Polski przez Tuska, Kopacz i innych sprzedawczyków" - dodaje.

Felietonista podkreśla, że nie jest istotne, jak marsz się rozpocznie. Nieważne też, jak będzie przebiegał. Ważne, czym się skończy. "Największym zwycięstwem demonstrantów byłoby pokojowe rozebranie Belwederu do fundamentów" - ocenia Tym. "Ale trudno na to liczyć" - przyznaje.

Aktor kpi również z byłego posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego. Ten fragment jest również podszyty szyderstwem z tragedii smoleńskiej. Wskazując, że Girzyński nie będzie na Marszu 13 grudnia (ciekawe skąd Tym to wie?), autor tekstu pisze: „Ten bezkompromisowy moralizator zawsze wskazywał drogę prawdy, uczciwości i odpowiedzialności. To on trzy lata temu wieszczył powstanie literatury posmoleńskiej, która będzie kontynuacją dzieła wielkich romantyków. (…) Poseł PiS odkrył przed nami bogactwo nowych tematów maturalnych, m.in. 'Odrodzenie się ducha patriotycznego po 10 kwietnia 2010 roku w świetle dorobku literatury posmoleńskiej'. Może więc dr Girzyński sam chwyci za pióro. Marzy mi się jego czteroksiąg. 'Bóg – 2000', 'Honor – 1700', 'Ojczyzna – 3200'. 'Razem – 6900'”.

Jak widać dla Tyma wartości takie jak Bóg, Honor, Ojczyzna to powód do żartów. Dla Tyma sprawa tragedii narodowej w Smoleńsku to powód do kpin. Trudno się więc dziwić, że również z marszu, który ma wskazać na niepokojące wydarzenia w Polsce podstarzały gwiazdor sobie kpi. „Polityka” upada coraz niżej...

ez
[Fot. Youtube.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook