Jedynie prawda jest ciekawa

Tylko we "wSieci": Szef NIK mówi o kulisach swojej pracy!

09.12.2014

Czy zdaniem Kwiatkowskiego w państwie nic nie funkcjonuje?

W najnowszym numerze „wSieci” o kontroli w Krajowym Biurze Wyborczym Łukasz Warzecha i Piotr Zaremba rozmawiają z Krzysztofem Kwiatkowskim, prezesem Najwyższej Izby Kontroli. "Nie badamy Państwowej Komisji Wyborczej, głosowania wyborców, kart do głosowania, działań komisji wyborczych itp., ponieważ zabrania nam tego prawo" - tłumaczy prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski.

I wyjaśnia, co zostanie sprawdzone: "Sprawdzimy, czy powstała analiza określająca ramy czasowe bezpiecznego wdrożenia projektu systemu informatycznego i czy wskazywała ona nieprzekraczalne progi ryzyka. Czy analizowano przydatność systemu. Czy przeprowadzono testy przy odpowiednim obciążeniu i jakie były z nich wnioski. Czy stworzono procedury kryzysowe, a jeśli były, to dlaczego z nich nie skorzystano, gdy wystąpiły problemy przy liczeniu głosów (…)”.

O kontroli pracy Krajowego Biura Wyborczego mówi: "Traktujemy ją priorytetowo, powołaliśmy specjalny kilkunastoosobowy zespół. Wnioski chcemy przedstawić w pierwszym kwartale 2015 r. Zwiększyliśmy także zakres kontroli, bo trudno byłoby ocenić, dlaczego nie zadziałał system informatyczny w trakcie wyborów samorządowych bez sprawdzania wcześniejszych przetargów, w tym przetargu z końca 2013 r. Obecnie kontrolerzy zabezpieczyli wszystkie dokumenty związane z przetargiem na system informatyczny" - mówi prezes NIK.

Pytany, czy nie odczuwa frustracji po tym, jak raporty NIK często trafiają w próżnię i odbijają się od ściany rządzących, Kwiatkowski odpowiada: "Ktoś mi kiedyś powiedział, że po sześciu latach kadencji w NIK będę musiał sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wyjdę stąd jako zgorzkniały człowiek, który stwierdzi, że w państwie nic nie funkcjonuje, czy raczej z satysfakcją, ile udało się za sprawą naszych raportów zmienić. Robię wszystko, żeby sprawdził się ten drugi wariant. Jak będzie za pięć lat - zobaczymy" - kończy szef NIK.

LL, wSieci

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook