Jedynie prawda jest ciekawa


Tylko we "wSieci": Szef NIK mówi o kulisach swojej pracy!

09.12.2014

Czy zdaniem Kwiatkowskiego w państwie nic nie funkcjonuje?

W najnowszym numerze „wSieci” o kontroli w Krajowym Biurze Wyborczym Łukasz Warzecha i Piotr Zaremba rozmawiają z Krzysztofem Kwiatkowskim, prezesem Najwyższej Izby Kontroli. "Nie badamy Państwowej Komisji Wyborczej, głosowania wyborców, kart do głosowania, działań komisji wyborczych itp., ponieważ zabrania nam tego prawo" - tłumaczy prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski.

I wyjaśnia, co zostanie sprawdzone: "Sprawdzimy, czy powstała analiza określająca ramy czasowe bezpiecznego wdrożenia projektu systemu informatycznego i czy wskazywała ona nieprzekraczalne progi ryzyka. Czy analizowano przydatność systemu. Czy przeprowadzono testy przy odpowiednim obciążeniu i jakie były z nich wnioski. Czy stworzono procedury kryzysowe, a jeśli były, to dlaczego z nich nie skorzystano, gdy wystąpiły problemy przy liczeniu głosów (…)”.

O kontroli pracy Krajowego Biura Wyborczego mówi: "Traktujemy ją priorytetowo, powołaliśmy specjalny kilkunastoosobowy zespół. Wnioski chcemy przedstawić w pierwszym kwartale 2015 r. Zwiększyliśmy także zakres kontroli, bo trudno byłoby ocenić, dlaczego nie zadziałał system informatyczny w trakcie wyborów samorządowych bez sprawdzania wcześniejszych przetargów, w tym przetargu z końca 2013 r. Obecnie kontrolerzy zabezpieczyli wszystkie dokumenty związane z przetargiem na system informatyczny" - mówi prezes NIK.

Pytany, czy nie odczuwa frustracji po tym, jak raporty NIK często trafiają w próżnię i odbijają się od ściany rządzących, Kwiatkowski odpowiada: "Ktoś mi kiedyś powiedział, że po sześciu latach kadencji w NIK będę musiał sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wyjdę stąd jako zgorzkniały człowiek, który stwierdzi, że w państwie nic nie funkcjonuje, czy raczej z satysfakcją, ile udało się za sprawą naszych raportów zmienić. Robię wszystko, żeby sprawdził się ten drugi wariant. Jak będzie za pięć lat - zobaczymy" - kończy szef NIK.

LL, wSieci

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook