Jedynie prawda jest ciekawa


Tylko we "wSieci": Szef NIK mówi o kulisach swojej pracy!

09.12.2014

Czy zdaniem Kwiatkowskiego w państwie nic nie funkcjonuje?

W najnowszym numerze „wSieci” o kontroli w Krajowym Biurze Wyborczym Łukasz Warzecha i Piotr Zaremba rozmawiają z Krzysztofem Kwiatkowskim, prezesem Najwyższej Izby Kontroli. "Nie badamy Państwowej Komisji Wyborczej, głosowania wyborców, kart do głosowania, działań komisji wyborczych itp., ponieważ zabrania nam tego prawo" - tłumaczy prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski.

I wyjaśnia, co zostanie sprawdzone: "Sprawdzimy, czy powstała analiza określająca ramy czasowe bezpiecznego wdrożenia projektu systemu informatycznego i czy wskazywała ona nieprzekraczalne progi ryzyka. Czy analizowano przydatność systemu. Czy przeprowadzono testy przy odpowiednim obciążeniu i jakie były z nich wnioski. Czy stworzono procedury kryzysowe, a jeśli były, to dlaczego z nich nie skorzystano, gdy wystąpiły problemy przy liczeniu głosów (…)”.

O kontroli pracy Krajowego Biura Wyborczego mówi: "Traktujemy ją priorytetowo, powołaliśmy specjalny kilkunastoosobowy zespół. Wnioski chcemy przedstawić w pierwszym kwartale 2015 r. Zwiększyliśmy także zakres kontroli, bo trudno byłoby ocenić, dlaczego nie zadziałał system informatyczny w trakcie wyborów samorządowych bez sprawdzania wcześniejszych przetargów, w tym przetargu z końca 2013 r. Obecnie kontrolerzy zabezpieczyli wszystkie dokumenty związane z przetargiem na system informatyczny" - mówi prezes NIK.

Pytany, czy nie odczuwa frustracji po tym, jak raporty NIK często trafiają w próżnię i odbijają się od ściany rządzących, Kwiatkowski odpowiada: "Ktoś mi kiedyś powiedział, że po sześciu latach kadencji w NIK będę musiał sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wyjdę stąd jako zgorzkniały człowiek, który stwierdzi, że w państwie nic nie funkcjonuje, czy raczej z satysfakcją, ile udało się za sprawą naszych raportów zmienić. Robię wszystko, żeby sprawdził się ten drugi wariant. Jak będzie za pięć lat - zobaczymy" - kończy szef NIK.

LL, wSieci

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook